Штрафи чи нові поступки: що чекає господарів євроблях після Нового року

 

 

 

 

Закон про штрафні санкції набуде чинності з Нового року, але поліція пообіцяла не чіпати авто на єврономерах

Конфіскувати і штрафувати не будуть. Євробляхам знову дали відстрочку – вже четверту і цього разу без прив’язки до дат. Точніше, авто на єврономерах залишаться недоторканними, поки Рада не ухвалить закони, які влаштують власників машин на єврономерах.

На які компроміси готова йти влада і як довго ще можна буде безкарно їздити без розмитнення, розбирався сайт “Сьогодні”.

Обіцяють не штрафувати

Штрафи до 170 тисяч гривень і конфіскація. Такі міри покарання для власників авто на єврономерах набудуть чинності з 1 січня 2020 року. Тричі їх терміни переносили, і, схоже, цього разу теж переносять, але поки неофіційно.

Поліція не зупинятиме авто на єврономерах і не штрафуватиме, заявили в Міністерстві внутрішніх справ. Нібито такого компромісу досягли в уряді з громадської організації “АвтоЄвроСила”, яка об’єднує власників авто на єврономерах.

Більш того, в Кабміні пообіцяли розглянути законопроєкти, які просуває організація, і передати їх до Ради. Це проєкт №2342 про скасування акцизу і проєкт №2345 про скасування штрафних санкцій ще на півроку. Міністри дали слово, що повернуться до законопроєктів після новорічних свят – 14 січня. Потім за них візьметься парламент.

“До ухваленняя нових законів поліція не накладатиме штрафи” , – йдеться в повідомленні МВС.

“Це звучить трохи абсурдно, коли поліція заявляє, що буде поблажлива до порушників. Але в даному випадку заява правильна, за порушення митних правил штрафу не поліція, а митниця. А в домовленостях нічого про митницю не сказано. Може, поліція не робитиме рейди, але штрафи ніхто не скасовував: якщо людина приїде на митницю з простроченим авто – її оштрафують, бо є закон”, – зауважує Михайло Катрук, співзасновник організації “Доступне авто”.

Фото: Іван Орищенко

Фото: Іван Орищенко

Також незрозуміло, чому влада пообіцяла прийняття конкретного законопроєкту, причому це навіть не проєкт від Кабміну. Чергова поступка євробляхам – дискримінація тих українців, які платять податки за повними ставками, вважають в “Єврокар”, виробнику автомобілів ŠKODA в Україні.

“Такий підхід вже вчетверте ставить під сумнів верховенство права в країні і в галузі зокрема. Виникає логічне запитання, навіщо взагалі виконувати закони, якщо можна почекати, поки їх замінять. Держава дала достатньо часу для легалізації ввезених транспортних засобів та громадяни, які дійсно ввезли такі транспортні засоби для власних потреб, вже провели їх митне оформлення. Тому чергова відстрочка, а саме це пропонується законопроєктами 2342 і 2345, – чергова можливість для безподаткового ввезення вживаних автомобілів. Закони, на нашу думку, не потрібно міняти, їх потрібно виконувати”, – прокоментували в компанії.

Що пропонують власники євроблях

Головна пропозиція законопроєкту №2342 – прибрати на 180 днів коефіцієнт віку. Зараз ставка акцизу визначається за формулою:

Ставка акцизу=Ставка базова × Коефіцієнт двигуна × вік авто

Нагадаємо, що є що. Базова ставка становить 50 євро, якщо у автомобіля двигун об’ємом до 3000 см куб.; якщо більше, то ставка становить 100 євро. Ставка для авто з дизельним двигуном об’ємом до 3500 см куб – 75 євро. Більше – 150 євро.

Коефіцієнт двигуна це об’єм циліндрів, розділений на 1000. Якщо обсяг 2000 куб. см, то коефіцієнт – 2.

Коефіцієнт віку – число років, що минули з року, наступного після року виробництва транспорту. Для нових автомобілів ставка – 1. Для машин старше, відповідно, 2 і більше. Для всіх машин старше 15 років коефіцієнт дорівнює 15. Для вантажівок, яким від п’яти до восьми років, коефіцієнт становить 40, старше восьми років – 50. Цей коефіцієнт і хочуть прибрати на півроку.

Так, акциз на автомобіль 2001 року випуску з об’ємом двигуна як 2200 куб см становитиме 110 євро. А за чинною формулою з коефіцієнтом віку – 1650 євро.

/ Фото: Анатолiй Бойко

Ще один законопроєкт №2345 пропонує на 180 днів звільнити від відповідальності власників машин, вантажівок і автобусів. Ніякими штрафами такий транспорт не обкладатиметься. У той же час, ці норми стосуватимуться тільки машин, які ввезли до України до початку дії згаданих законів.

А з 1 січня 2021 року акциз на транспортні засоби пропонують скасувати. Це передбачено в умовах Угоди про асоціацію з ЄС, йдеться в пояснювальній записці до проекту закону.

Автоекcперт Олексій Мкртчян вважає, що законопроєкти №№ +2342 і 2345 могли б розв’язати питання з розмитненням автомобілів на єврономерах, але все залежатиме від того, які правки приймуть депутати.

“Як обіцяють в Кабміні, розгляд цих законопроєктів буде першочерговим на першому засіданні уряду в новому році, яке намічено на 14 січня 2020 року. Після засідання уряду це питання протягом місяця повинна розглянути Верховна Рада. Поки ці закони не наберуть чинності, нібито існують якісь домовленості між МВС і громадською організацією “АвтоЄвроСила”, що поліція не затримуватиме і не штрафувати власників автомобілів на єврономерах. Але є ще Держфіскальна служба, з якою немає жодних домовленостей, а саме вони накладають величезні штрафи в 170 тис. грн”, – сказав нам Олексій Мкртчян.

Автоексперт також назвав дивною ситуацію, коли закони є, але їх не виконують, та ще пояснюють громадськості: ми, мовляв, “порішали”, що поки не виконуватитимемо.

Коли закінчиться епоха євроблях

Коли автовласникам дали шанс розмитнено зі знижкою, українські номери отримали приблизно 200 тисяч авто на євробляхах . Це близько третини всіх автомобілів, які перебували в Україні на початок року. Далі мало часу, говорить Олег Ярошевич, керівник “АвтоЄвроСили”.

“Поки Кабмін прийняв новий порядок розмитнення, то з трьох місяців пільгового періоду залишилося тільки 35 днів”, – говорить він.

Тому власники авто на єврономерах вимагають прийняти вищезгадані законопроекти і дати ще один шанс розмитнити машини за зниженим акцизом. Це один з етапів скорочення числа євроблях в Україні.

“Є три етапи, за якими ми слідуємо. Перший – це відстрочка, яку ми отримали ще у вересні. Другий – це завершення епохи єврономерів, максимальне скорочення кількості автомобілів на єврономерах. І третій – це скасування акцизного збору. Завершення епохи єврономерів досягається саме згаданими законопроєктами”, – запевняє Олег Ярошевич.

За його словами, спочатку треба дати розмитнено тільки тим автомобілям, які вже перебувають в Україні, і не тільки легковим, але вантажним і пасажирським автомобілям з єврономерами. А з 1 липня 2020 року дати можливість розмитнюватися за такими правилами для всіх .

Але немає жодних гарантій, що євробляхи не попросить ще більших поступок через півроку, вважає Руслан Соболь, голова Асоціації малого і середнього бізнесу.

“Ті, хто хотів розмитнити, вже це зробив, коли закон це дозволяв. А постійно йти на поступки – це продовжувати збільшувати екологічну проблему. Дуже багато автомобілів на єврономерах не мають право пересуватися дорогами Європи, звідки їх привезли. Справа в тому, що з досягненням певного віку в Європі належить здавати автомобіль на утилізацію. Дехто продає їх українцям. Навіть за українськими екологічним стандартам вони завдають більше шкоди”, – говорить Руслан Соболь.

За даними “Єврокар”, середній вік парку легкових автомобілів в Україні вже становить 22,2 року, що вдвічі більше порівняно з країнами в ЄС (11,1 року). В антирейтингу найстаріших автопарків світу нас випереджає тільки Куба.

Джерело: Сьогодні

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.