Населення України скоротиться на 45%: експерти назвали причини

 

 

 

 

В Україні з кожним роком зменшується кількість населення, експерти нарікають не на низьку народжуваність, а на високу смертність працездатних осіб. За підрахунками ООН, до 2100 року українців стане на 45% менше. Експерти називають це природним процесом і не бачать необхідності бити тривогу.

Як зменшується кількість українців, що впливає на демографічну ситуацію та чи треба щось міняти, розбирався OBOZREVATEL.

Невтішні цифри: демографічна ситуація в Україні

Якщо в українців запитати, скільки нас є, то ніхто не скаже точної цифри, найпопулярнішою відповіддю буде близько 40 млн. Цифру в понад 41 млн людей називає Державна служба статистики. Перепис населення в країні не проводився з 2001 року, але при уряді Олексія Гончарука провели так званий електронний перепис, який показав цифру в 37 млн людей.

Щороку кількість українців зменшується. Зазвичай народжується вдвічі, а деколи і втричі менше людей, ніж помирає. За даними Держстату, за 2020 рік померли 616 835 людей, а народилися 293 457. З початку 2021 року смертність зросла на 25% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Всього з початку року в Україні померли 299 964 особи.

В Україні з кожним роком падає народжуваність.

Експерти кажуть, що кількість смертей перевищує кількість народжуваності з 1991 року, як тільки Україна стала незалежною. Як повідомила OBOZREVATEL заступниця директора Інституту демографії та соціальних досліджень Олена Макарова, наша країна входить у трійку європейських країн-лідерів за інтенсивністю депопуляції.

“Такі процеси є в усьому світі, на європейському континенті народжуваність не забезпечує навіть просте відтворення. Інша справа, що в Україні депопуляція масштабна, затяжна. Наші відмінності саме у смертності. Жінки у нас живуть на 6-7 років менше, ніж у країнах ЄС, а чоловіки на 10-14 років“, – сказала Макарова.

В ООН спрогнозували, що до 2100 року кількість громадян в Україні скоротиться на 45%. У Росії, до прикладу, на 14%. Однак ситуація зі скороченням буде спостерігатися не в усьому світі. У таких країнах, як Таджикистан, Киргизстан і Казахстан, кількість населення помітно зростатиме.

Головні причини демографічної кризи

Зокрема, заведено вважати, що на демографію впливає ніщо інше як рівень і якість життя людини. Так, ці фактори не варто відкидати. Однак у коментарі OBOZREVATEL генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто назвав основні причини зменшення кількості населення.

жінки, що працюють

“Головний механізм, через що зменшувалася кількість населення в розвинутих країнах, це те, що жінки виходили на ринок праці й відкладали народження дитини. У США взагалі була тенденція, коли свідомо відмовлялися від дітей. В Україні це теж один із суттєвих механізмів”, – сказав Паніотто.

Додамо, що за даними американського видання The Washington Post, у середині 20 століття в США проводився контроль щодо народонаселення як спосіб прискорити економічне зростання. Однак тоді проблемою була зависока народжуваність і багатьох темношкірих жінок примусово стерилізували.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.