Історія
Археологічні знахідки свідчать, що територія Ніжина була заселена вже з ІХ століття, але перша письмова згадка про місто зустрічається в «Повісті временних літ» в 1078 році. За часів Київської Русі Ніжин (тоді він називався Уненіж та Нежатин) був укріпленим пунктом Чернігівського князівства.
Після зруйнування монголо-татарами місто знову почало розквітати за часів козаччини, коли йому надали Магдебурзьке право і сформували тут Ніжинський козацький полк. У середині 17 століття населення Ніжина було більшим, ніж у Чернігові й навіть Києві. Він став одним із найбільших торговельних центрів Лівобережжя. Тут проживало 8 національностей, зокрема, грецька громада становила майже третину всього населення міста й була найпівнічнішою й однією з найбільших у світі за межами Греції.
На початку ХІХ століття в Ніжині відкрили гімназію вищих наук князя Безбородька, що стала першим вищим навчальним закладом на Лівобережжі і зробила місто важливим освітнім та культурним осередком.
- будинок найстарішої приватної аптеки (1777 р);
- грецький квартал із церквами та магістратом (він же «будинок із привидами»);
- Ніжинський державний університет ім. М. Гоголя (колишня гімназія вищих наук князя Безбородька) з картинною галереєю;
- Благовіщенський монастир із торговими рядами на вулиці Гоголівська;
- Музей рідкісної книги в будинку купецького зібрання (1899 р) на вулиці Гоголівська;
- Миколаївський собор, що був одним із перших храмів у стилі козацького бароко і став шаблоном для багатьох інших українських церков;
- Хресто-Воздвиженську церкву, з якою пов’язана гоголівська історія Вія, на вулиці Розумовського (колишня вулиця Революції);
- перший у світі пам’ятник М. Гоголю в однойменному сквері;
- музей «Ніжинська поштова станція», єдиний в Україні музей такого формату;
- Ніжинський краєзнавчий музей тощо.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram