Початок нового року — початок нових планів.
А саме роботи над здоров’ям. Його можна покращити не в поліклініці, не в лікарні, а вдома.
— Роблю зарядку щоранку хвилин 30, — ділиться секретами Ігор Садовський, хірург Ніжинської міської лікарні імені Галицького, ексзавідувач хірургічним відділенням Ніжинської центральної районної лікарні. — Спочатку легенька розминка. Роблю сім видів вправ з гантелями. Прес качаю. Присідаю. Спину качаю — руки за голову, піднімаюся 10 раз. Тоді планка. Вправа, яка полягає у витримці позиції, схожій на віджимання, але без руху. Я роблю планку, — а мені 67 років — дві хвилини. Ставлю телефон, секундомір. Задіяні всі м’язи, особливо спини.
Пів години я віддаю організму. Це дуже гарно. Корисно. Безплатно. Але є умова. Треба мати велику силу волі. У чому? У постійності занять. Я щодня встаю о шостій. І починаю робити зарядку. А тоді вже — голитись, митись. Я молюся вранці й увечері. Молюся, коли вже помився, поголився, перед тим, як снідати. А тоді вже збираюся на роботу.
Займись собою, бо це треба тобі, — звертається лікар до кожного з нас. — Для свого навантаження — не для показників. А щоб організм відчув. І відгукнувся.
Позиція Ігоря Садовського співзвучна з порадами Олега Швеця, президента асоціації дієтологів України, консультанта з громадського здоров‘я Міністерства охорони здоров’я України. Він радить (див. https://uoz.cn.ua) пройти профілактичне обстеження, переглянути власне харчування та збільшити фізичну активність. А саме:
Снідати щодня, щоб прискорити обмін речовин і запобігти переїданню.
Планувати харчування. Зрозуміти, що ви хочете. Схуднути? Поправитися? Думайте. Це, до того ж, зекономить кошти — купуватимете продумано.
Пийте багато води. Це одна з найздоровіших звичок. У просту воду можна додати шматочки апельсина, лимона, лайма, ягід, огірка.
Рухайтеся за будь-якої можливості. Ходіть.
Свідомо робіть перерву від смартфонів, комп’ютерів.
Вивчайте нове. Наприклад, вчіть іноземну мову. Опанування нового дозволяє зберегти мозок здоровим.
Відмовтеся від куріння, якщо курите.
Спробуйте налагодити сон. Він покращує настрій, пам’ять і концентрацію уваги. З початком повномасштабної війни українці не так часто мають можливість добре поспати. Але в перспективі повноцінний сон знижує ризик серцево-судинних захворювань і допомагає залишатися стрункими.
Робіть це за розкладом — лягайте спати та прокидайтеся щодня приблизно в один і той самий час.
Тренуйте тіло. Силові тренування допомагають організму накопичувати м’язову масу замість жиру. Тобто ви будете спалювати більше калорій, навіть сидячи. Тренування допомагають схуднути, зміцнити серце та кістки. Виконуйте силові вправи: віджимання, випади та підняття тягарів принаймні двічі на тиждень.
Проводьте більше часу на свіжому повітрі. Кілька хвилин на сонці підвищують рівень вітаміну D, а це добре для кісток, серця та настрою. За можливості намагайтеся обирати природу, а не міські вулиці.
Зберігайте рівновагу. Якщо ви молоді, гарний баланс допомагає уникнути травм. Якщо ви старші, баланс довше підтримуватиме активність і зменшить шанси переломів. Хороша рівновага означає кращий м’язовий тонус, здоровіше серце та більшу впевненість.
Будьте усвідомленими. Увідомленість зменшує стрес, полегшує біль та покращує настрій. Навіть миття посуду може бути корисним для мозку, якщо робити це усвідомлено.
Тамара Кравченко, фото автора
На фото: Ігор Садовський
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram