В Україні 01.08.2024 розпочалась наздоганяюча кампанія щеплень дітей проти кашлюку, дифтерії та правцю, а вже за місяць, тобто 01.09.2024 діти повинні йти на навчання до школи та в садочки. Втім, в області продовжується дискусія щодо доступу до очного навчання невакцинованих дітей.
Яка ж позиція Чернігівського Обласного центру контролю та профілактики хвороб? Недопущення нещеплених дітей до школи не порушує їхні права – такі діти можуть здобувати освіту за індивідуальною формою навчання.
Важливо зрозуміти, що дані заходи носять профілактично-захисний характер, а не каральний. Метою імунізації є захист кожної дитини від серйозних інфекційних захворювань, чого в більшості випадків можна досягти дотриманням графіку щеплень.
Щодо нормативної бази, то згідно зі ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (далі – Закон), профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов’язковими і включаються до календаря щеплень. Згідно з частиною 1 ст.15 Закону, прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. Частиною 2 ст.15 Закону, встановлено, що дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.
Календар профілактичних щеплень в Україні (далі – Календар) – нормативно-правовий акт центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я (МОЗ України), яким встановлюються перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні терміни їх проведення. Календар затверджено наказом МОЗ України від 16.09.2011 № 595 з наступними змінами, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 04 червня 2018 року за № 659/32111, і є обов’язковим для виконання.
Стосовно посилань на Конституцію України щодо права кожного на освіту (ст.53 Конституції), то:
1) згідно зі ст. 49 Конституції України, кожен має право на охорону здоров’я, а держава забезпечує санітарно-епідеміологічне благополуччя;
2) Згідно зі ч.3 ст.3 Закону України «Про освіту» право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів;
3) Згідно зі ч.2 ст.12 Закону України «Про освіту», повна загальна середня освіта в Україні є обов’язковою і здобувається в інституційних або індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, в закладах освіти.
4) Згідно зі ст. 9 Закону України «Про освіту», передбачено, що освіта може здобуватися у інституційній формі (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева), або індивідуальній (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж).
Таким чином, заборона відвідувати дитячі заклади дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, не виключає реалізації права на освіту в інших, гарантованих державою формах, тобто не порушує встановленого Конституцією права на освіту і є одним із способів забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, обов’язок по підтриманню якого покладено Конституцією та чинним законодавством на державу та органи місцевого самоврядування.
Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram