Уже другий тиждень мешканці населених пунктів на Сеймі бачать жахливу картину — як гине все живе у їхній колись найчистішій в Україні річці…
«ЕКОЛОГІЧНА КАТАСТРОФА НА СЕЙМІ!»
— відео з такими і схожими заголовками почали з’являтися в соцмережах із минулого понеділка, 26 серпня. На них — чорна вода, всіяні ледь живими і мертвими рибою й раками прибережжя. Першими забили на сполох у Ніжинському районі батуринці.
Родина голови Батуринської громади Леоніда Душі живе біля самого Сейму. Він говорить, іще вночі крізь відчинені кватирки відчув, як із річки потягло чимось неприємним.
— А коли ми вранці вийшли на берег, то вжахнулися: увесь берег був у рибі. Частина її була мертвою, частина гинула прямо в нас на очах, деякі рибини вистрибували з води, хапали ротом повітря, — видно було, що вони задихаються, — розповідає Вікторія Душа.
— Наступного дня вода в річці ще потемніла і запах став різкішим, а через три дні Сейм узагалі став кольору дьогтю, а сморід і донині нестерпний.
Того ж дня в Батурині ДСНСівці та інші служби почали збирання мертвої риби з річки. Усіма можливими способами розголосу проблемі надають учасники ФБ-групи «Ми та село Нові Млини» з однойменного села Височанської громади Ніжинського району. Вони постійно публікують фото і відео про стан Сейму, запросили журналістів, пишуть в усі можливі інстанції, в тому числі в Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, стукають навіть у міжнародні організації.
РІЧКУ ОТРУЇЛИ РОСІЯНИ?
Після розголосу про забруднення Сейму і Десни, в яку він впадає, стали говорити і на всеукраїнському рівні. У межах Сумської і Чернігівської областей та превентивно в Київській було заборонено купатись у річках, виловлювати рибу і використовувати воду з них для господарських потреб.
27 серпня на сайті Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм з’явилась публікація під заголовком «Екологічна катастрофа на Сеймі: російські окупанти отруїли річку». У ній говориться: «Ворог продовжує вчиняти екологічні злочини. Так, починаючи з 14 серпня, ймовірно, скидаючи відходи невідомих речовин у річку Сейм, терористи рф спричинили масштабне забруднення водойми. За результатами гідрохімічного аналізу поверхневих проб води р. Сейм зафіксовано значне перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, зокрема амонію та завислих речовин.
Результатом забруднення річки стала масова загибель риби внаслідок критично низького вмісту розчиненого у воді кисню (менш ніж 1 мг/л при мінімально допустимій нормі 4 мг/л), спричиненого процесами його біохімічного споживання органічними речовинами, що потрапили у водне середовище. За вказаним фактом відкрито кримінальне провадження.
Наразі забруднення поширилось по всій акваторії річки Сейм у межах Сумської області і дісталося Чернігівщини… Хімічне споживання кисню перевищує гранично допустимі норми у кілька разів, що свідчить про високий рівень органічного забруднення…»
29 серпня на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо забруднення річки Сейм у Сумській та Чернігівській областях і можливого забруднення річки Десна у Чернігівській та Київській областях було визначено комплекс заходів для локалізації і ліквідації наслідків забруднення річок. Зокрема заходи з абсорбції (поглинання) забруднюючих речовин у річці Десна шляхом внесення до поверхневих вод активного мулу; перекидання додаткових обсягів чистої води для розбавлення концентрації забруднюючих речовин у річці Десна; збір та захоронення мертвих рибних біоресурсів (у випадках мору риби); встановлення бар’єрних рубежів — сіток для вилову мертвої риби за течією річок.
30 серпня розпочали основні заходи зі штучної аерації (збагачення киснем) водойм та внесення активного мулу, що має поглинути забруднюючу органіку, яка надходить в Десну із Сейму, і запобіг ти мору риби у селах Макошине та Максаки на Менщині. Було завезено 10 тонн активного мулу з Білоцерківського водоканалу.
ІЗ СЕЙМУ – В ДЕСНУ
Брудна вода все ж таки дісталася Десни. У соцмережах також масово публікуються відео небайдужих. Чорний колір, сморід і мор річкових мешканців зафіксували у Макошиному (Менщина), Кладьківці (Куликівщина) та інших придеснянських населених пунктах області. 3 вересня бруд, піна, масні плями й чорний осад з’явилися й у Десні в Чернігові.
У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України наголошують, що жодних перевищень високотоксичних компонентів у Сеймі та Десні не виявлено, фіксується забруднення органічного характеру, і що загрози питному водопостачанню населення немає, оскільки питні водозабори для населення з цих річок у Чернігівській та Сумській областях не здійснюються.
А на сайті Державного агентства водних ресурсів України від 1 вересня йдеться: «…За даними моніторингу на Сумщині, відбувається стабілізація стану річки Сейм від кордону з рф до селища Чаплищі Сумської обл. Там спостерігається незначне збільшення розчиненого кисню у воді, зменшення різкого неприємного запаху та відновлення природного кольору.
У зв’язку з тим, що у воді Сейму відбувається осідання завислих речовин на дно річки, проведення штучної аерації у Сумській області не є можливим, адже це може призвести до повторного забруднення річки. Заходи з оздоровлення річки обов’язково будуть проведені, після визначення безпечного методу проведення робіт та подолання наслідків надзвичайної події».
«РІЧКА МЕРТВА…»
Мешканці присеймівських населених пунктів на Чернігівщині покращення ситуації не бачать, навіть навпаки — говорять про погіршення.
— Вода, якщо можна так сказати, «щільна», по ній якісь масні плями, — говорить про нинішній стан Сейму Вікторія Душа. — Учора (говоримо 2 вересня. — Авт.) спробували дно поштрикати палкою, то на дні ніби чорний килим півтора- сантиметрової товщини, шар чогось чорного. Якщо його підколупнути, то воно не скачується, ніби тісто.
Так само описує дно річки в межах Пекарівського старостинського округу (Сосниччина) його староста Тамара Степаненко 3 вересня.
— Сьогодні зранку я була на Сеймі — річка мертва. У воді нічого не ворушиться, на воді якась плівка. Сморід уже не так відчувається, як у перші дні. А тоді після тривалого перебування на березі мене нудило, дуже боліла голова. Зле було і хлопцям, які човнами збирали мертву рибу (це були і наші, і со- сницькі). Тоді ми без кінця пили воду, бо біля забрудненої річки страшенно мучить спрага. Мертвої риби зібрали до півтори тонни, але це далеко не вся. Всю зібрати нереально, адже в нас дуже багато затонів і риба поховалась туди.
— А в нас зараз сморід не лише біля річки, а й уже по всьому Батурину, який вище берега, — додає Вікторія Душа. — Причому мені це запах не органіки, а якоїсь хімії. Вікон ми не відчиняємо, хоч і спека, бо тоді взагалі нічим дихати. І самопочуття погане. Стан такий, наче при отруєнні: запаморочення, нудота. На головний біль скаржиться багато хто в місті. Що ж це таке в повітрі?.. Я хвилююся за людей, які п’ють воду з колодязів (у Батурині хоч є свердловина).
— У Пекареві брали на аналіз воду в колодязях і сказали, що пити з них воду некип’яченою не можна, — каже Тамара Степаненко.
На болі в животі, різь в очах, першіння в горлі, нудоту і блювоту скаржаться й інші батуринці, но- вомлинівці, макошинці у коментарях під опублікованими відео. Під час підготовки матеріалу не від однієї людини я почула, що мимоволі напрошується аналогія з Чорнобилем, коли радіація вже була в повітрі, а це замовчувалося…
Втім тема забруднення Сейму обросла багатьма домислами, чутками, емоційними висловлюваннями в соцмережах. Емоції людей, особливо тих, які живуть на Сеймі, можна зрозуміти.
— Я в Батурині живу 15 років, і наш Сейм ніколи не був брудним, вода з весни до осені була прозора, завжди було видно дно. На пляжі купалися, відпочивали сотні людей. Зараз я, та й усі батуринці просто в розпачі від того, що сталося з річкою! Убили наш Сейм! — бідкається Вікторія Душа.
Про наслідки забрудненя Сейму, які вже почали описувати екологи, і можливі шляхи його відновлення варто зробити окремий матеріал. Але навіть пересічні люди розуміють: оживлення річки буде важким і довготривалим.
— У Сеймі водилась уся риба — від густери і плітки (плотви) до судаків і сомів, — каже голова «Батуринської організації «Чистий Сейм» Сергій Дандель. — По озерах і затонах, які вище від Сейму, риба ще лишилась. Але, щоб вона зайшла в Сейм, треба, аби весною був хороший розлив. Проте спочатку потрібно, аби дно очистилося, адже риба шукає де краще. А скільки на все це піде років?..
ОФІЦІЙНО
Є багато думок, пропозицій, закликів до того, щоб виловлювати живу рибу із Сейму та Десни і «переселяти» її в інші, чисті водойми. Начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області Сергій Жук наголошує:
— Це робити категорично заборонено! Риба із забруднених, річок може в новій водоймі загинути, при цьому ще й заразивши рибу там, осісти на дно, гнити й отруювати цю водойму, а все це піде в грунтові води, колодязі тощо.
До забруднених, водойм — не підходити, не купатися в них, не напувати худоби, не ловити живої риби, не чіпати мертвої! Для виловлювання є люди з різних служб, які працюють у спеціальному одязі, в рукавицях, із засобами захисту, дотримуючись усіх заходів безпеки. Станом на вечір 2 вересня на території області було зібрано до 8 тонн мертвої риби.
— Чи вже відомо про причини забруднення Сейму?
— Цього я коментувати не можу. Надзвичайна ситуація розпочалась не на території Чернігівської області, а мої повноваження поширюються виключно на неї. До того ж результати аналізів, які робляться, показують стан справ, а не причини. Можу лише офіційно заявити, що на території Чернігівської області жодних аварій, аварійних скидів тощо не відбувалося і не відбувається. Ця забруднена вода затікає до нас із території Сумщини, а туди в такому стані йде з російської федерації. Зараз стан справ по Чернігівській області стабільний з тенденцією до покращення.
Джерело: газета “Гарт” Аліна Ковальова