Ремонтувати дороги в усіх містах починають ще навесні. Однак в Ніжині все не як в людей. Вже і осінь прийшла, а дороги тільки де-не-де починають ремонтувати і це попри те, що кошти на ремонт доріг (майже 30 млн) були закладені ще в кінці минулого року.
Щоб з’ясувати причину такої ситуації в Ніжині, ми поспілкувались з депутатом Ніжинської міської ради Сергієм Охоньком.
– Сергій Миколайович, чому так склалось, що гроші на ремонт доріг в бюджеті є, а от нормальних доріг в Ніжині практично нема? Ви, як депутат, який постійно наголошував на помилках влади, надайте, будь ласка, пояснення, через що така затримка з виконанням робіт?
– Для того щоб знати причину, потрібно розуміти, що в Ніжині, як і в будь-якій громаді влада ділиться на два сегменти, кожен з яких має свою зону відповідальності і зону виконання своїх обов’язків: перший – це депутатський корпус і другий – виконавчий комітет. Щодо доріг і інших закупівель по Ніжину на послуги, на ліки, на інші напрямки життєдіяльності міста, депутатський корпус виділив на початку року всі кошти, які були необхідні. Ці кошти нікуди не перерозподілялись, з початку року їх повинні були спрямувати саме на ті потреби громади, на які вони закладались. Тому з боку депутатів було зроблене все, для того, щоб роботи починались своєчасно, а критичні потреби вчасно закривались. Дороги на даний час мають бути давним-давно відремонтовані.
– Чому ж це не так?
– Тому що після виділення коштів забезпечити здійснення та проконтролювати виконання, в даному випадку ремонту доріг, повинна друга гілка міської влади – виконавчий комітет на чолі з профільним заступником. Адже депутатський корпус приймає рішення про бюджет і виділяє кошти, і більш практично жодного впливу на діяльність робіт не має. Теоретично, згідно законодавства, завдяки механізму депутатських звернень депутати мають право впливати на усі процеси, які відбуваються в місті, але на практиці в Ніжині це не діє. Такий вплив можливий лише якщо депутатський корпус має спільну волю і бажання діяти в інтересах громади, жителів міста, реагувати, коли ці інтереси страждають від бездіяльності чи неналежного виконання своїх обов’язків тих, чиї функції полягають саме у забезпеченні виконання рішень. Є відповідні депутатські комісії, які повинні приймати вольові рішення про недовіру керівникам управлінь, комунальних підприємств, заступників міського голови, якщо вони не справляються своїми обов’язками. І піднімати питання перед міським головою, якщо ми бачимо, що інтереси громади не дотримуються, а рішення депутатського корпусу не виконуються. Міський голова повинен втручатися в проблемні питання , а винні мають бути покарані, некомпетентні фахівці усунені від роботи. Якщо це не робиться – то тоді відповідальність лягає вже безпосередньо на керівника громади.
Щодо доріг в місті то останні півтора-два роки дії виконавчої гілки влади – інакше як бездарними назвати не можна. Чому затягуються тендери? Усі розуміють, що в більшості випадків – це гра під потрібного підрядника. Але ці ігри можуть закінчитися дуже плачевно.
– Свого часу ви були радником міського голови в Ніжині. Якщо порівняти з сьогоднішньою ситуацією, у які терміни ремонтували дороги тоді?
– Так, дійсно, певний час я займав посаду радника міського голови Ніжина. В той час я кожного року намагався, щоб до середини лютого були проведені всі необхідні тендерні процедури, і виконавці своєчасно приступали до виконання робіт. Тому не виникало таких питань. І така ситуація зараз не тільки з ремонтом доріг. Катастрофічна ситуація склалась в більшості комунальних підприємств міста.
– Якщо можете, то наведіть приклади, де саме в нас є проблеми, та в чому вони полягають?
– Багато проблем маємо в медичній галузі. Перед минулою сесією на бюджетній комісії депутати вже не вперше піднімали питання, щодо відсутності в міській лікарні елементарних медичних засобів, якими пацієнти мають бути забезпечні згідно пакетів НЗСУ (крапельниці, витратні матеріали тощо) і на які держава виділяє кошти.
Ми щодня чуємо скарги від ніжинців на бездіяльність або недбалість керівництва лікарні: протоколи та стандарти лікування постійно порушуються. Однак, скільки б депутати не піднімали питання щодо неналежного виконання своїх обов’язків директорки міськлікарні, далі слів справа не йде. А тим часом погана слава про нашу лікарню вже вийшла за межі області.
Критична ситуація і на інших комунальних підприємствах, які замість того, щоб бути прибутковими, опинилися на межі банкрутства і щоразу потребують все більше коштів з бюджету міста, щоб хоча б просто продовжувати функціонувати, не кажучи вже про розвиток. Усе це – через неефективне управління та зловживання службовим становищем окремими керівниками, через відсутність прозорості та відкритості. Бо часто злочинні дії керівництва замовчуються. Замість того, щоб дати змогу депутатам самим перевірити діяльність комунальних підприємств, виявити порушення, надати рекомендації і тим самим запобігти порушенням, міська влада до останнього (поки справою вже не почнуть займатись правоохоронні органи) усе заперечує. А в результаті – громада втрачає мільйони на завищених закупівлях, «мильних бульбашках» на кшталт горезвісної діджиталізації міськводоканалу тощо.
– Невже з прозорістю влади у нас все так критично?
– Так. Інформація по діяльності комунальних підприємств, яка повинна бути у відкритому доступі, не оприлюднюється. Про відкритість і прозорість багато говорять, а насправді її не існує. Ігноруються депутатські запити та звернення, замість інформації, яку просять надати депутати, вони отримують загальні відписки. Дехто навчився дуже гарно користуватись воєнним станом для того, щоб перетворити інформацію, яка повинна бути доступною для жителів громади на таємницю за сімома замками. Та що там говорити про комунальні підприємства, якщо громада вже котрий рік вимагає повноцінного публічного звіту про роботу влади, а у відповідь отримує загальні відмовки.
Народна мудрість каже: безкарність породжує нові порушення. Тому поки громада, депутати, усе місто не об’єднаються, не висловлять свою чітку позицію щодо наведення порядку в місті та покарання винних – доти ситуація буде тільки ускладнюватись. І це робити потрібно негайно, бо може бути пізно.