Стало відомо, що при формуванні бюджету на 2025 рік ніжинська влада планує зняти 9 мільйонів гривень з гарячого харчування дітей і переспрямувати їх на інші не критичні програми.
Проігнорувавши доручення Президента України забезпечити безкоштовним харчуванням усіх школярів, Ніжинська міська влада в бюджеті на 2025 рік передбачила безкоштовні обіди тільки для учнів 1-4-х класів, мотивуючи це тим, що є надія отримати кошти для харчування решти дітей від держави.
Відомо, що на даний час нормативний акт, який би гарантував субвенцію з державного бюджету на гаряче харчування дітей, відсутній. Тож виникає питання, якщо не буде державного фінансування, а в міському бюджеті на це кошти не будуть передбачені, то яким чином буде забезпечуватись законне право дітей на безкоштовні обіди?
Під час засідання бюджетної комісії депутат Сергій Охонько запропонував створити резерв коштів на харчування усіх школярів, бо поки не відомо чи буде державна субвенція за цим призначенням, а от забезпечити харчування дітей – прямий обов’язок депутатів. Так само, як обов’язком депутатів є і прийняття дійсно важливих рішень, та діяти в інтересах усього міста.
– Ми повинні розуміти, в якому стані наш бюджет, і які дійсно існують проблеми – зазначив Сергій Охонько. – Це стосується, наприклад води, інших критичних галузей, коли місто може просто опинитись в колапсі. Ми можемо роздати всім по 500 гривень, і бути для всіх хорошими. Але коли не буде води – це проблема буде для всіх. Це стосується і колектора на Шевченка, який ми вже 10 років не можемо поремонтувати. Якщо з ним, не дай Бог, щось станеться – то пів міста буде в каналізації. І тоді ці 500 гривень до дня народження пенсіонерам (а в рік це більше 6 млн гривень) – нічого не вирішать. Ті ж самі пенсіонери скажуть: не потрібні нам ці 500 грн, аби вода була і каналізація. Зрозуміло, що ми хочемо допомогти всім, але треба виходити із реальних проблем сьогодення, які є загрози для міста, які є критичні потреби: вода, каналізація, світло, безпека і решта. Роздати гроші – простіше всього, сподобатись – простіше всього. Але коли виникне ситуація критична, і не буде грошей, бо ми всі пороздавали, – прийдуть сюди, і вимагатимуть відповіді, чому ми гонимось за популізмом замість того, щоб дбати про життєзабезпечення міста та його жителів.
6 грудня відбулося чергове сесійне засідання Ніжинської міської ради, на якому приймали бюджет громади на наступний – 2025 рік.
Перше, що вразило – засідання тривало трохи більше, ніж пів години: з точки зору стороннього глядача – більше схоже на конвеєр на виробництві (озвучення питання порядку денного, голосування, наступне питання), а не на сесію, де приймаються найважливіші рішення – як житиме Ніжинська громада в наступному році та на що будуть витрачатись бюджетні кошти.
Під час сесії виступ депутата Андрія Гомоляко продовжив дискусію, яка розпочалась ще на бюджетній комісії. Було прийнято десятки бюджетних програм (навіть якщо попередньо без фінансування), що, за словами депутата, відкриває великі можливості для корупційних схем та виведення коштів (яких в умовах воєнного стану в бюджеті недостатньо). Деякі програми, зокрема носять популістичний характер – завдяки ним ніжинська влада завуальовано, у вигляді подарунків, намагається залучити на свій бік майбутніх виборців, наприклад, пенсіонерів.
З одного боку наша влада при будь-якій нагоді наголошує – що в бюджеті нема зайвих коштів, їх не вистачає навіть на захищені статті та критичні потреби, а з іншого – дозволяє собі широкі жести, – наприклад, витратити 6 мільйонів з бюджету на подарунки.
– Коли озвучується якась пропозиція щодо вирішення критичних проблем, ви кажете – знайдіть кошти – звернувся Андрій Гомоляко до депутатів. – Де ці кошти можна знайти? Я вам скажу: побороти злочинну корупцію в нашій громаді. Ось вам приклад: на КП ВУКГ є працівники, які ні дня не пропрацювавши та проживаючи далеко від Ніжина, отримують заробітну плату, премії та відпускні.
Крім цієї схеми виведення коштів на підприємстві, існують і інші. Зокрема, депутат повідомив також про злочинне списання пального на тому ж таки КП ВУКГ.
Мер Ніжина Олександр Кодола замість того щоб доручити провести службове розслідування порадив депутату звернутись до правоохоронних органів. Скоріше за все справу відкладуть у довгий ящик, як це сталося влітку з історією про розведення курей у виробничих приміщеннях того ж підприємства. Для вигляду зібрали комісію, виписали догану, згодом історія забулась, а винні так і не покарані належним чином.
Якщо пригадати тільки ті корупційні злочини, якими вже займаються правоохоронні органи – то громада втратила через них сотні мільйонів. Та чомусь наша влада, замість того, щоб прислухатись до думки громадськості та деяких депутатів, до останнього стверджувала, що ніякого зловживання службовим становищем та розкрадання нема.
Цих коштів вистачило б і на харчування дітей, і на укриття, і на ремонт колектора, і на будівництво нової свердловини для забезпечення населення водою.
Чи будуть всі ніжинські діти харчуватись безкоштовно?
Це питання поки залишається без відповіді: у прийнятому 6 грудня на сесії рішенні про бюджет Ніжина на 2025 рік коштів на це не передбачено, держава також поки не фінаснуватиме гарячі обіди для учнів 5-11 класів. На прийняття відповідних рішень на рівні держави або ж внесення змін в бюджет громади (а кошти ж ще треба віднайти) – потрібно немало часу. Тож відповідь напрошується така: якщо і будуть, то не скоро, бо міській владі важливіше займатись популізмом, ніж дійсно дбати про добробут громади.
Наталія РУЛЬОВА