Казка «Рукавичка» має відношення до Ніжинщини

 

 

 

 

Більшість спитає – яке? Адже казка народна, автор невідомий, назва місцевості, де відбувається «подія», не має географічної прив’язки.

Однак дослідники історії Носівщини та мешканці одного з сіл Чернігівщини мають іншу версію. Ба більше – впевненість, що саме до їх села має безпосереднє відношення «народження» цієї казки. Судіть самі.

По-перше. Рукавичкою називають урочище біля сучасного села Кобилещина (майже на півдорозі між Носівкою та Ніжином).

Цей факт зафіксований у ряді архівних документів ХІХ – ХХ ст., у т.ч. й у Ревізійних казках козаків Володькової Дівиці, ще – на карті Чернігівщини поч. ХХ ст. та у працях, присвячених кобзарям Чернігівської губернії.

По-друге. Дід Кожух – реальна людина, який мешкав на хуторі Кожуховського, що знаходився на північних околицях Кобилещини.

Саме цей дід, начебто, загубив рукавичку у сусідньому лісі під назвою «Згурівка», де водилась вся та «живність», яка оселилась у казковій рукавичці. І, скоріш за все, саме цей дідусь є «першоджерелом» цієї казки. Хоча це не точно.

По-третє. Серед нащадків діда Кожуха був відомий у ХІХ ст. кобзар-лірник Никон Андрійович Кожухівський, завдяки якому ця версія походження казки «Рукавичка» з Чернігівщини стала відома не тільки його дітям та онукам, а й громадськості. Хоча не виключено, що й сам лірник цій розповіді про загублену, а потім знайдену дідом рукавичку, «надав вигляд» казки та відпустив її « у вільне плавання». Про самого Никона Андрійовича відомо небагато. Родом з с. Володькова Дівиця, Ніжинського повіту. Грати на лірі вчився у галицького лірника Смаровоза. Часто ходив і співав разом з кобзарем Прокопом Чубом (Дубом).

У репертуарі в основному пісні на побутову та сатиричну тематику, багато з яких створював сам. Не виключено, що й цю казку також.

По-четверте. Більшість мешканців сучасного села Кобилещина із задоволенням розповідають і цю історію, і те, що так чи інакше вони мають відношення до казкового діда Кожуха, а його нащадки мешкають у різних куточках Ніжинщини.

І по-п’яте. А чом би й ні! Напевно, ніхто не буде проти, якщо ця народна казка буде родом з Чернігівщини. Тим паче, що є такі потужні доводи цього факту.

За матеріалами wikipedia, pisni.org.ua, archive.org

Окрема подяка краєзнавцеві Сергію Тимошику за допомогу у підборі матеріалів
Джерело: Чернігівщина туристична

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь