У неділю, 2 лютого, у Чернігівській обласній дитячій лікарні померла 11-річна Катя Харько. Дівчинка проживала в селі Хмільниця під Черніговом.
— О 7.55 ранку лікарі констатували клінічну смерть. А я прийшов у лікарню о 9.40. Жоден медик мені не подзвонив і не сказав, що моєї донечки дві години немає в живих. Дзвонив лікарці, яка ввечері оглядала мою доньку, — скидала дзвінок. У відділенні теж мовчали, — ледь стримує сльози 49-річний Володимир ХАРЬКО, батько. — Доки хтось не проговорився, що вона в реанімації. Піднявся туди близько 10.00. А Катюша вже лежала мертва на каталці. Анестезіолог лише сказала, що намагалися її реанімувати 40 хвилин.
Судмедексперт написав: «попередня причина смерті набряк головного мозку». Ще чекають результати експертизи з Києва.
— Як донька опинилася в лікарні?
— Погано себе почувала зранку 30 січня. Не ходила до школи. Два дні полоскала горло та пила ліки вдома. Зранку 1 лютого стало зле. Поміряли температуру — 39,1 градуса. Дали таблетку і температура впала до 37.
— Подивилася горло, а воно біле. Не переставало боліти. І близько 15.00 вирішили викликати «швидку», — журиться 35-річна Наталія ДЕЩЕНКО, тітка. — Лікарі наміряли температуру 37,7 градуса. Запитали нас і малу, чи поїдемо в лікарню. На диво, вона погодилася, хоча чогось боялася лікарів і «швидку».
Доки Володя, брат, на роботі, Катюша була в мене. Він працює в котельні позмінно, два дні через два. Того вечора якраз його зміна була. Тож з Катею в лікарню поїхала бабуся Віра.
— Катюша була здоровою дитиною. Лікували лише горло і кашель. Температура була рідко. Жодного разу не лежала в лікарні. Останній раз хворіла рік тому, — плаче 43-річна Оксана ХАРЬКО, мати. — Чоловік інвалід по зору. Одне око не бачить, друге ледь-ледь. Хата наша постраждала під час вторгнення. Тож я знайшла роботу за кордоном. У листопаді поїхала і в березні мала повертатися.
Катюша просила їй купити обладнання для манікюру. Казала: «Мамочко, я спочатку буду тобі робити. А потім усім іншим. Буду тобі допомагати. Зароблятиму, щоб ти не їздила більше за кордон».
Тримали зв’язок постійно. То по відео, то листуванням. Донечка щодня надсилала свої фото.
— Коли востаннє спілкувалися?
— Близько 18.00. Поговорили хвилини три. Катя сказала, що повечеряла. Говорити було боляче, боліло горло. Потім десь о 20.00 я поповнив їй рахунок. Подзвонив, щоб це сказати, і вона вже не брала слухавку, — каже батько. — О 22.25 почалася тривога і мені подзвонили з лікарні. Спитали дозвіл, чи треба Катю відводити до укриття. Бо тільки одна вона виявила бажання. У школі чітко вивчила, що під час тривоги треба ховатися. Але в лікарні її та мене стали відмовляти. Мовляв, укриття не опалюється і вологе. Тож нехай Катя залишається в палаті. Сказали зранку приїхати і написати записку, що я не проти.
Подивилися вже потім через телеграм, Катя вночі не спала. Була в мережі о 3.20.
Помінявшись на роботі, поїхав у лікарню. Не знав, де шукати інфекційне відділення. Усюди мене футболили. Дізнавшись, чий я батько, опускали очі. Лише лунало: «Прийміть щирі співчуття». Як так? Увечері дитина приїхала з температурою 37,7, а вже зранку її не стало.
Що намагаються приховати лікарі? Поліціянти казали, що їх викликали в лікарню лише о першій дня. Тобто через п’ять годин після смерті. Також казали, що довго не могли знайти історію хвороби. Вона десь «загубилася».
— Анестезіолог сказала, що, можливо, не зробили пробу перед уколом, як організм переносить препарат. А тому відбулася реакція на антибіотик «Цефазолін», — уточнює 23-річна Тетяна ХАРЬКО, рідна сестра. — У відділенні медики запевняли, що пробу робити не обов’язково.
— Хоча чітко прописано, що перед введенням «Цефазоліну» необхідно переконатися, що немає алергічної реакції організму. Треба обов’язково робити пробу. Чітко описано, яка може бути реакція на нього, — дістає телефон і читає інструкцію до ліків 35-річна Ольга ЧАЙКА, тітка. — І що може бути летальний випадок, теж попереджають. Чому дитині напередодні не зробили пробу на антибіотик? Чому не дивилися за реакцією. Чому не подзвонили батькам і не спитали, чи є алергія на антибіотики? Та й пусті ампули «Цефазоліну» поліція знайшла у смітнику. Не утилізували як слід.
— Мабуть, Катюші стало зле. А поряд нікого не було. Вона сама лежала в палаті. Стався анафілактичний шок. Блювала чимось чорним. Ось тут навіть шматок її волосся, — показує реглан дівчинки мати. На ньому чорна пляма. — Кофта позаду, в області лопаток уся мокра була. Що вони з нею робили? Водою обливали? Поліціянтка, яка оглядала тіло, сказала нам, що бачила червоні алергічні висипи на шиї та обличчі.
Від «Цефазоліну» в доньки почалися судоми. Вкололи протисудомне «Сібазон». Хтось з медиків при нас проговорився, що першого препарату треба було меншу дозу ввести, а другого більшу. А зробили навпаки.
Також хтось обмовився, що наша Катя не перша померла за таких обставин. Мовляв, трохи більше як місяць тому помер 10-річний хлопчик. Цю інформацію підтвердила і продавчиня трун біля моргу. Тепер розшукуємо ту родину. Хочемо об’єднатися, щоб покарати винного.
— Лікарку, яка оглядала дівчинку і призначала лікування, звуть Ольга Нагорянська. Вона приїхала з Кіровоградщини, працювала педіатром, — каже Тетяна. — Звільнили у квітні 2022 року. Кажуть, тому що тикала середній палець батьку з дитиною. Після спроби тата поговорити з нею стосовно лікування дитини, Нагорянська почала вживати ненормативну лексику та завдавати ударів по обличчю, голові та ногах татові, повідомляли ЗМІ Кропивницького (колишній Кіровоград).
Смерть нашої найріднішої ми не простимо і так не залишимо. Будемо боротися до останнього. Катю вже не повернути, але хочеться думати, що більше такого не повториться. Лікарка має понести покарання.
* * *
У лікарні в Каті діагностували лакунарну ангіну (гостре інфекційне захворювання).
— Дитина надійшла в лікарню з температурою до 40 градусів і болем у горлі. Була у стані середньої тяжкості. Отримувала антибактеріальну терапію відповідно норм, які встановлені, — каже 51-річна Тетяна ЛЕБЕДЄВА, генеральна директорка лікарні. — У лікарні дотримуються всі правила отримання, зберігання, використання та утилізації лікарських засобів.
— Чи буде відсторонення лікарки від роботи?
— Наразі в нас немає підстав відсторонювати лікарку від роботи. Якщо вину доведуть, винні будуть покарані.
* * *
— Чернігівська поліція під процесуальним керівництвом прокуратури розслідує обставини смерті малолітньої дитини в рамках провадження за частиною 2 статті 140 Кримінального кодексу України (неналежне виконання професійних обов’язків медичним працівником, що спричинило тяжкі наслідки неповнолітньому), — повідомила 33-річна Наталія СЛАБЕНЯК, речниця Головного управління Нацполіції в області. — У рамках розслідування призначена низка експертних досліджень. Наразі тривають слідчі дії.
Джерело: Вість