З настанням тепла українцям усе частіше доводиться стикатися з підступними нападниками — мошками, які не тільки дошкуляють укусами, а й можуть спричинити серйозні захворювання.
Дирофіляріоз та симулідотоксикоз – назви цих захворювань стають дедалі більш актуальними для українців. Поширюють ці недуги комарі та мошки. Летючі паразити можуть затьмарити насолоду від літньої відпустки та прикути до лікарняного ліжка на довгі тижні, а то й спричинити летальні наслідки.
Через зміни клімату та потепління кілька років тому вони масово з’явилися в Україні. Кусають скрізь – у парках, за містом, на вулицях і навіть у квартирах. Найбільше від нападів комах традиційно страждають діти. Батьки хапаються за голови – вберегти малечу від кусючої напасті складно, дрібні комахи проникають навіть крізь москітні сітки. Та й не скрізь на вікнах є такий захист.
Набряк після укусу мікроскопічної мошки може сягнути 20 сантиметрів у діаметрі.
Малярія на теренах України зустрічається нечасто, а ось дирофіляріоз дедалі частіше турбує наших співвітчизників. Кусючі літуни спочатку напиваються крові тварин, а потім атакують людей та заражають гельмінтами. Глисти потихеньку ростуть – живуть вони просто під шкірою.
Найбільш небезпечним дирофіляріоз вважають, коли глист селиться під оком або навіть вражає склеру. У будь-якому разі, ліками та припарками не впоратися, боротися з гельмінтом треба хірургічним шляхом. Якщо ж згаяти дорогоцінний час – можна втрати зір назавжди, бо коли глист закапсулюється, то спричиняє гнійний нарив.
Інша небезпека – симулідотоксикоз — токсико-алергічну хворобу, яку викликає слина кровосисних мошок.
Це небезпечне захворювання, яке вражає як людей, так і тварин. Збудниками є дрібні комахи з родини Simuliidae, схожі на темних мушок розміром до 6 мм. Зовнішній вигляд дуже нагадує зменшену до маленьких розмірів муху. Місця розмноження мошок — проточні водойми, але здатні вони долати до 200 км, перш ніж знайдуть свою жертву. Полюють лише вдень, найчастіше — на відкритих, добре освітлених ділянках.
Поширена кровосисна мошка на величезній території: від півночі до півдня. Їх слина містить токсичні ферменти, що викликають сильні алергічні реакції — свербіж, печію, внутрішньошкірні крововиливи.
Укус мошок супроводжується вигризанням шкіри. У ранку занурюється хоботок. За допомогою нього комаха живиться кров’ю. Під час укусу у невеликий розріз потрапляє слина. До її складу входить речовина, яка перешкоджає згортанню крові.

Біль і набряк в ураженому місці виникає через подразнення від дії слини комахи.
Хвороба починається різким свербежем, відчуттям печіння, внутрішньошкірним крововиливом, потім розвивається набряк і почервоніння. Через 3-5 год після укусу з’являються симптоми загальної інтоксикації: слабкість, міалгії та артралгії, головний біль, озноб, гіпертермія до 38-39 °C. Симулідотоксикоз може ускладнитися анафілактичним шоком. Через 5-8 год, залежно від кількості укусів та індивідуальної чутливості хворого, виникає гіперплазія лімфовузлів. Такий стан може тривати до 2 тиж. Іноді пацієнта потрібно госпіталізувати внаслідок тяжкої інтоксикації слиною мошок. Швидкий розвиток анафілактичного шоку може стати причиною смерті.

При особливо тяжких формах алергічної реакції смерть може настати протягом декількох хвилин: 66% летальних випадків реєструють у першу годину після укусу, 96% – протягом перших 5 год. Основною причиною смерті є асфіксія з наступним судинним колапсом.
Так, через 3-5 год після укусу мошки Simuliidae спостерігають симптоми загальної інтоксикації (симулідотоксикоз): підвищення температури тіла до 38 °C, загальну слабкість, головний біль, міалгії та артралгії, лімфоаденопатію. У рідкісних випадках можливий розвиток анафілактичного шоку безпосередньо після укусу.
Зараз в Україні усе більше випадків симулідотоксикозу фіксується у тварин, зокрема великої рогатої худоби. У тварин перші симптоми — втрата апетиту, занепокоєння, рясна слинотеча, витікання з носа й очей. За сильного ураження можливі навіть судоми й паралічі. Особливо вразливі телята та лошата, які вперше виводяться на випас.