Один з 7 видів голарктичного роду, єдиний представник роду у фауні України
Бражник прозерпіна Proserpinus proserpina – метелик з товстим кремезним тілом та порівняно невеликими крилами. Розмах крил – 34-39 мм. Статевий диморфізм невиразний. Зовнішній край крил хвилястий. Передні крила сірувато- або брунатно-зелені з широким затемненням біля краю та широкою темно-зеленою смугою посередині. Задні крила вохристо-жовті з брунатно-чорною облямівкою вздовж краю. Тіло сіро-зелене. Черевце з щіточкою на кінці з брунатно-зелених видовжених лусочок.
Тип: Члннистоногі. Arthropoda.
Клас : Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Бражники. Sphingidae.
Рід: Proserpinus
Вид: Proserpinus proserpina
Зустрічається на узліссях та лісових галявинах, ярах з чагарниками, рідколіссях, на лісових просіках, різнотравних луках, у степах, на пустирищах, узбіччях доріг тощо. Протягом року розвивається 1 генерація. Літ імаго триває з середини травня до червня, метелики активні у сутінках та вночі, живляться нектаром квітів. Гусінь розвивається з липня до серпня-вересня. Лялечки зимують у ґрунті.
В Україні зустрічається майже повсюдно.

Причини зміни чисельності:
Здебільшого зустрічаються лише поодинокі особини. Причини зменшення чисельності: знищення природних біотопів, застосування пестицидів, випалювання трав.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Вид занесений до Червоної книги України.Доцільним є створення ентомологічних заказників у місцях постійного перебування виду.

Цікаві факти:
1. Неймовірна зовнішність. Має ніжно-зелені й рожевуваті відтінки на крилах — як справжній камуфляж серед листя. На відміну від більшості бражників, забарвлення Прозерпіни має пастельні, “акварельні” тони.
2. Нічний метелик із точністю колібрі. Літає вночі й може зависати в повітрі перед квіткою, як колібрі. Швидкість і точність рухів дозволяють йому ефективно збирати нектар.
3. Гусінь із «хвостиком». Гусінь бражника має характерний ріг на задньому кінці — типова риса для родини бражників. Вона може змінювати колір у міру дорослішання: від зеленого до коричневого — ще один спосіб мімікрії.
4. Названий на честь Прозерпіни (в грецькій міфології — Персефона), богині весни і підземного світу. Можливо, через його «прихований» нічний спосіб життя та вишукану красу.
Джерело: Державна екологічна інспекція в Чернігівській області