“Неймовірний науковий дебют здійснив учень 11 класу Ніжинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Назар Ющенко, котрий 2 травня поточного року виступив з науковою доповіддю на Всеукраїнській науково-практичній конференції “Історичний, економічний та соціокультурний розвиток Ніжина з часу набуття Магдебурзького права і до сьогодення”, – цей допис на сторінці закладу освіти не міг не привернути увагу місцевих журналістів.
Цікаво, про який саме “неймовірний науковий дебют” йдеться? Як ніжинський старшокласник поєднує навчання в школі та науку? Про це та багато іншого журналіст “Нежатина” розпитала у Назара Ющенка та його викладачів.

Мої уявлення про Назара як “буквоїжку” розвіялися на самому початку зустрічі: юний науковець – звичайний усміхнений хлопець, доволі скромний, вихований і розсудливий. Добре володіє українською.
До нашої розмови ми попросили долучитися вчителів історії Ніжинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Олега Григоровича Баранкова та Романа Анатолійовича Желєзка, які виступили науковими керівниками Назара. Бо – не забуваймо! – за кожним успішним результатом криється спільна кропітка робота учня і педагогів, за підтримки батьків.

У випадку з Назаром Ющенком батьки, точніше, мама Оксана Василівна, зіграла в житті сина одну з головних “скрипок”. Вона викладає історію у навчальних закладах Прилуцького району. Вищу освіту пані Оксана отримала в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя. Не дивно, що Назар закохався в історію України ще змалечку, бо мама завжди цікаво подавала синові матеріал.
Перед очима у хлопчика був ще один гарний приклад – рідного дідуся Василя Григоровича, який зібрав чималеньку бібліотеку і міг би викладати деякі предмети у школі не гірше за вчителів, хоча спеціальної освіти не мав. На жаль, дідуся вже немає серед нас, але Назар свято береже пам’ять про нього у своєму серці.
Вчити історію більш поглиблено Назар почав, коли навчався у восьмому класі Ніжинської ЗОШ №15. Хлопець щиро вдячний вчителю Ярославу Миколайовичу Крапивному, який підтримував його закоханість в предмет і запропонував взяти участь в учнівській олімпіаді. Перший досвід виявився вдалим: Назар Ющенко дійшов до обласного етапу, де посів третє призове місце. Причому відрив від другого та першого місць складав лише кілька балів. З того часу, як каже сам старшокласник, і закрутилося. Але справжній успіх чекав попереду…
Два роки тому Назар перейшов у сьому школу, де потрапив до рук досвідчених педагогів Олега Григоровича Баранкова і Романа Анатолійовича Желєзка. Вони переформатували роботу з талановитим учнем і спрямували його на шлях науковий. Згодом Назар вже брав участь у проєктах, запропонованих Малою академією наук України. І щоразу – успішно. А їх було п’ять.
В жовтні минулого року відбувся обласний конкурс, присвячений 65-м роковинам смерті Степана Бандери, в якому змагалися 400 учасників з Чернігівської області. Юний ніжинець Назар Ющенко надав відповіді на всі запитання та отримав Диплом I ступеня. Для педагогів одинадцятикласника це стало приємною несподіванкою, адже він не попередив, що братиме участь у конкурсі.

“Назар – самостійний, здатний приймати рішення у будь-яких ситуаціях. У Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Джура» проявляє себе як лідер. Він – найсильніший учень профільного класу. Під час тижня учнівського самоврядування, який був присвячений 400-літтю надання Ніжину Магдебурзького права і відбувся за ініціативи директора школи Олега Григоровича Баранкова, Назар проводив уроки історії та географії.
Скажу відверто: складно навчати учнів, які мають один рівень знань з викладачем, а в деяких моментах – навіть сильніших. Я інколи замислююсь: “Чому я можу його навчити, бо він вже сформований науковець, бездоганно володіє програмою? Якщо Назар бере участь у конкурсі – це як мінімум призове місце”, – розповідає Роман Желєзко, який викладає історію України і є одним з тренерів команди сьомої школи “Характерники” Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Джура».
Нині в творчому “арсеналі” талановитого школяра ціла низка грамот та подяк. Вже є і свіженькі, які днями додадуться до його скарбнички нагород.
А тепер повернемося до конференції, де днями виступив ніжинський школяр. Темою доповіді Назара Ющенка стала його наукова розвідка “Ніжинський полковник Григорій Гуляницький – захисник українських вольностей”. Стаття опублікована на сторінках історичного видання “Ніжинська старовина”.

Як пояснив Роман Желєзко, “Ніжинська старовина” – це найпрестижніший профільний журнал краєзнавців Ніжина, виходить двічі на рік. Випуски переважно присвячують науковим конференціям та ювілеям відомих особистостей. Для ніжинського школяра Назара Ющенка – це дійсно прорив, бо йому перед публікацією довелося пройти доволі жорсткий відбір. В історії сьомої школи така подія відбулася ВПЕРШЕ.
“На конференції я був єдиний учень, інші – студент, музейники, кандидати наук. Перед виступом дуже переживав, чи зацікавить обрана мною тема присутніх. Але, як виявилося, мої переживання були даремними – тема зацікавила, атмосфера була теплою, захід минув без зайвого напруження”, – ділиться враженнями юний науковець.

Не можемо не запитати, чому саме цю тему обрав Назар. Виявляється, він давно захоплюється історією козацтва. Тому коли нещодавно Олег Григорович запропонував учню взяти участь в конкурсі “Єднаймося, брати мої!” і розповісти про видатну особистість історії України, той зупинився на Гуляницькому. Пізніше цю розповідь Назар разом з вчителями поглибили, вдосконалили і згодом отримали чудовий результат – публікацію в “Ніжинській старовині”. Ці три тижні були дуже напруженими, учню довелося працювати у позашкільний час, адже навчання у школі, а нагадаємо, що клас у нього випускний, ніхто не відміняв.
“Ми створили найсприятливіші умови для активного зростання Назара. І тепер дуже ним пишаємося! Вчителі історії (і не тільки історії) нашої школи роблять все можливе, щоб дитина могла зростати і виявляти себе як учень, дослідник і перемагати. Цей смак перемоги і стимулює учнів для подальшого розвитку”, – підкреслив Олег Григорович Баранков.
Зовсім скоро випускнику Назару Ющенку доведеться зробити ще один важливий крок – обрати освітній заклад, де він почне освоювати ази майбутньої професії. Хай щастить тобі, юний науковцю!
Вероніка Грицова
Фото автора та Романа Желєзка