Три місяці посаду гендиректора КНП “Ніжинська міська лікарня імені Миколи Галицького” обіймає Іван Коросько.
Цього проміжку часу достатньо для того, щоб керівник міг увійти у курс справи, познайомитись з колективом і зрозуміти, в якому напрямку медзаклад повинен рухатись далі. Тим паче, Іван Володимирович з першого дня отримує всебічну підтримку. Зокрема, від депутатського корпусу Ніжинської міської ради. Але, як з’ясувалося, є чимало питань, які – з тих чи інших причин – не вирішуються. Чому так відбувається і як допомогти медзакладу, члени депутатської бюджетної комісії разом з керівництвом лікарні обговорювали на зустрічі у міській раді 9 червня.
Нині медичне містечко у Ніжині, яке трансформувалося у кластерну лікарню – одне з найпотужніших в Чернігівській області. Медзаклад працює за 23 пакетами, які оплачує Національна служба здоров’я України. Однак, як зазначив гендиректор Іван Коросько, на даний час НСЗУ встановила такі умови, за якими Ніжинська лікарня опинилася у скрутному становищі – до кінця поточного року бракуватиме 17 млн гривень.
Керівництво медзакладу разом з колективом опрацювало план виходу з ситуації, де в пріоритеті – питання збереження кадрового потенціалу і підвищення зарплати лікарям. Для цього впроваджуватимуть нові послуги. Одна з них – запуск ангіографа. Але тут, як з’ясувалося, несподівано виникло “але”: щоб запустити ангіограф, потрібне додаткове обладнання і переформатування роботи. А це – чималі кошти, яких у медзакладу наразі немає. Тому і просять фінансової підтримки у депутатського корпусу і міської влади. Але виникає риторичне питання до влади та колишнього керівництва лікарнею: чому раніше про це мовчали?
Планується також запуск нових пакетів: постінсультний, постінфарктний, запровадження на новому рівні пакета реабілітації, що передбачає закінчення будівництва та устаткування даного відділення. На даний час тут ведуться ремонтні роботи, закуплено обладнання. “Боремося за кожний пакет, вдосконалюючи роботу кожного напрямку”, – запевнив керівник КНП “Ніжинська міська лікарня імені Миколи Галицького” Іван Коросько.
Але і ці 23 пакети опинилися “під загрозою”: тендер із закупівлі ліків для хворих досі не проведено, хоча потреби медзакладу були сформовані ще в листопаді минулого року. Результат – пацієнти купують ліки за власні кошти, що створює певну соціальну напругу в суспільстві. Чому так відбулося? – це питання дуже цікавило депутатів, котрі прийшли на зустріч з керівництвом медзакладу.

“Іване Володимировичу, Ви як керівник маєте аж шість заступників, а справжнього фахівця, який проводив би закупівлі, в лікарні немає. Це гальмує всі процеси”, – наголосив депутат Валерій Гавриленко.

Фахівець з публічних закупівель лікарні пояснила, що взяти участь у тендері виявили бажання лише два учасники, але згодом перший відмовився, другий не надав договір на підписання. Таким чином, торги не відбулися. Зараз сформовані запити до потенційних постачальників, які мають надати комерційні пропозиції. Є шанс, що найближчим часом торги все ж таки відбудуться. І знову риторичне питання: чому тендер проводився у травні, якщо потребу сформували ще у листопаді 2024 року, а кошти НСЗУ надало вже у січні?
Суттєво покращило б ситуацію відкриття реабілітаційного центру у Ніжинській міській лікарні. Як зазначалося, це найдорожчий пакет, який оплачує НСЗУ. Влада міста гарантувала спочатку закінчити будівництво у вересні 2024 року, потім – до кінця грудня минулого року, а взимку обіцяла, що Центр запрацює до 31 травня поточного року. Але знову сталося не так, як гадалося.
Зі слів заступниці Ніжинського міського голови Ірини Грозенко, підрядник не виконує умови договору і зриває строки введення будівлі в експлуатацію, щоразу вказуючи на низку причин. Одна з них – брак кадрів. Зокрема, чоловіків – через війну. У договорі з підрядником, на жаль, не передбачено ані штрафних санкцій, ані пені.
Слабо віриться, адже такі договори виставляються перед самою процедурою оголошення тендеру, і вони відповідають нормам законодавства. Там мають бути прописані й пеня, й штрафні санкції. Тож, мабуть, питання не в підряднику.
До того ж хочеться нагадати, що в січні минулого року з міського бюджету виділялося близько 26 млн грн на обладнання для реабілітаційного центру. Де те обладнання, якщо ремонт не зроблений досі – питання риторичне.
Щодо аналізу ефективного використання бюджетних (людських податків) коштів, то тут і без експертів видно великі та темні прогавини.
“Дуже багато коштів вкладено в придбання обладнання для реабілітаційного відділення, тому треба довести справу до логічного завершення. Це важливо, адже не у всіх військових є час на реабілітацію. Пізніше людина може вже не відновитися”, – наголосив депутат Андрій Гомоляко.
Депутат Сергій Охонько наголосив на створенні єдиного стратегічного проекту розвитку лікарні на наступні три-пʼять років, який повинен бути створений та обговорений з колективом, погоджений з владою. Щоб кожен відчував себе відповідальним за нього і розумів особисту участь. Тоді, незважаючи на зміну влади чи персоналій, план би реалізовувався іншими каденціями депутатського корпусу. Пріоритетами в даному плані повинні стати людяність, повага як до пацієнтів, так і до медколективу, системний та фаховий розвиток по всіх напрямках життєдіяльності лікарні, прозорість дій і відповідальність.
Депутат Юрій Хоменко – теж за людяність: керівництву слід дбати не тільки про лікарів і медсестер (що теж є правильним), а й про молодший медичний персонал. Зокрема, депутат піклується про санітарок і надання їм оздоровчих. Іван Коросько відповів так: згідно з колективним договором, оздоровчі виплачуються молодшому та технічному медперсоналу за наявності фонду оплати. На даний час такої можливості у медзакладу немає.

“Щоб така можливість з’явилась, треба внести зміни в колдоговір і співпрацювати з обидвами профспілками у лікарні. І скористатися пропозиціями, які роблять депутати. Ми завжди підтримували і будемо підтримувати нашу лікарню”, – зауважив депутат Дмитро Тимошик.
Крім того, у Ніжинській медицині назріває ще один соціальний вибух – лікарів і медсестер збираються відправити на 14 днів за власний рахунок. “Якщо бракує грошей, то й адміністрація не має права отримувати ні премій, ні доплат. Якщо починати скорочення, то з адмінапарату”, – наголосив Юрій Хоменко. Депутат Валерій Гавриленко вже третій рік нагадує, що 15 чоловік – забагато для бухгалтерії медзакладу.
Юрій Хоменко в якості прикладу навів роботу стоматполіклініки, де немає так званої “уравніловки”. Тут кожен працівник заробляє кошти для свого підприємства. До того ж, медперсонал ще й отримує свій відсоток від того, що заробив. А з тими, хто не хоче працювати, треба прощатися. Для оплати додаткових послуг мають працювати термінали самообслуговування з відеонаглядом, у пацієнтів має бути можливість оплатити послугу онлайн або на сайті, а не в кишеню лікарю.
Багато скарг надходить депутатам на правила поведінки працівників медзакладу. Лікарня розпочинається з приймального відділення, де хворого має зустріти привітний, чуйний персонал. На жаль, подібні випадки, скоріше, виключення, ніж правило. А так бути не повинно!
Депутатів шокував і той факт, що ліки, які передали медзакладу волонтери, опинилися на смітнику. Про це повідомив Юрій Хоменко: “Нашій лікарні надали стільки гуманітарної допомоги, що вона могла б стати не тільки однією з найкращих у Чернігівській області, а й всієї України. А я побачив цю “гуманітарку” на смітнику”. Сергій Охонько наполягатиме щодо службового розслідування: “В той час, коли пенсіонерам бракує коштів, щоб купити в аптеці ліки, медзаклади їх просто викидають. Винні повинні за це відповісти”.
А поки що прийнято рішення тримати ситуацію під контролем, плідно співпрацювати, бо депутати не менше, ніж влада, зацікавлені у тому, щоб КНП “Ніжинська міська лікарня імені Миколи Галицького” надавала пацієнтам якісні послуги. Є сподівання, що у новоспеченого, але досвідченого керівника Івана Короська з ТАКОЮ підтримкою все вийде.
Питання фінансової допомоги медзакладу буде винесено на бюджетну комісію, а згодом – і на найближчу сесію Ніжинської міської ради.
Вероніка Грицова