Змінилися правила ЗНО 2021: що потрібно знати?

 

 

 

 

Правила складання зовнішнього незалежного оцінювання у 2021 році змінилися. Тепер можна складати п’ять предметів, чотири з яких – обов’язкові. Є окремо українська мова, окремо – українська мова та література, та два рівні складності для математики. Про це розповіла Яніна Тимошенко, директорка Центру професійного розвитку педагогічних працівників Чернігівської міськради в програмі «Сьогодні. Головне».

1 лютого починається реєстрація на ЗНО. Яніна Тимошенко говорить, процедура ніяк не змінилася. Випускники цього року можуть сформувати реєстраційну картку самостійно (на сайті Київського регіонального центру оцінювання якості освіти), або попросити допомоги у вчителів. Повний пакет документів надсилає безпосередньо школа до Київського регіонального центру оцінювання якості освіти.

ДПА та ЗНО: предмети до складання

Є окремо державна підсумкова атестація (ДПА), є окремо зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО).

Щодо ДПА

«Раніше було три предмети, зараз додалася обов’язкова математика, тобто в нас є чотири предмети. ДПА відбувається у формі ЗНО на базі визначених пунктів. Обов’язкові предмети ДПА: українська мова, математика, третій предмет за вибором – або історія України, або іноземна мова, четвертий – будь-який предмет, який учасник ще не обрав з переліку тих, які винесені на ЗНО», каже Яніна Тимошенко.

На ЗНО в попередні роки абітурієнти складали чотири предмети. Тепер – п’ять.

«Додалася обов’язкова математика. Абітурієнту вона може бути не обов’язково потрібна для вступу, але складати він її має. Тепер у сертифікаті можна обрати до п’яти предметів, вже за визначенням самого абітурієнта, які він хоче».

Коли абітурієнт складе ЗНО, то з цих предметів буде й оцінка за ДПА, й оцінка за ЗНО. Українська мова є обов’язковою і для ЗНО, і для ДПА. Вона потрібна і для того, щоб закінчити школу, і щоб вступити до вишу.

«Так само, часто абітурієнтам потрібна і математика, й історія, й іноземна мова. Але може скластися так, що він вже вибрав ці чотири предмети для ДПА, і якщо йому до вищого закладу ще потрібна, наприклад, фізика, то, якби було чотири предмети для ЗНО, фізику він би вже не міг обрати, тому що не було б куди. А тепер додали цей п’ятий предмет, щоб діти могли дивитися, які їм предмети потрібні саме для вступу, і цей п’ятий предмет дає більшу свободу абітурієнту, щоб він міг більше варіювати предметів, і в нього були більші можливості для вибору на вступ».

Доплати за п’ятий предмет немає – все безкоштовно.

Зовнішнє незалежне оцінювання у 2021 році заплановано на такі дати:

21 травня – хімія;

24 травня – іспанська, німецька та французька мови;

25 травня – англійська мова;

28 травня – математика;

1 червня – українська мова та українська мова і література;

4 червня – історія України;

7 червня – фізика;

10 червня – біологія;

15 червня – географія;

Графік подаємо згідно з інформацією Українського центру оцінювання якості освіти.

Дати остаточні, але, за словами Яніни Тимошенко, міністром освіти й науки було заявлено, що, якщо епідеміологічна ситуація буде погіршуватися, в березні на засіданні Уряду розглядатимуть різні варіанти. Але проведення тестування точно не відмінять.

Чим відрізняються тести з української мови та української мови та літератури

Відбуватимуться вони в один день. Тестування з мови триватиме 150 хвилин, з мови й літератури – 210.

Для тих спеціальностей, де потрібне знання мови й літератури, не змінилося нічого – треба обирати тест з української мови й літератури і складати весь тест цілком. Якщо ж абітурієнт вибрав якийсь фізико-математичний напрямок чи хіміко-біологічний, то він може обрати собі тест саме з української мови.

Тест з української мови містить лише завдання з мови. Його обирають для спеціальностей, які не є гуманітарними і для складання ДПА в школі.

Що таке субтест

Якщо абітурієнт обирає українську мову та літературу, там є певна кількість завдань з мови. Це називається субтест з української мови – цей результат можна окремо в великому тесті зарахувати як українську мову. Якщо абітурієнт виконує всі тести з мови і літератури, то він може цей результат використати для вступу на гуманітарні спеціальності.

«Субтест: з 25 по 63 запитання і 67 запитання у великому тесті – це запитання з української мови, а все інше – запитання з літератури. При реєстрації ви можете вказати, що вам треба окремо винести рівень 200 балів з української мови, окремо – з української мови та літератури. І окремо виноситься мова для ДПА в шкалі 12 балів».

Перше, що треба зробити, це відкрити умови вступу до закладу вищої освіти, вибрати ті спеціальності, які тобі потрібні й поживитися, що там пишеться, якщо це тест з української мови , то ти можеш не обирати літературу.

Математика

У математиці теж ввели два рівні: стандарту і профільний.

«У нас в старшій школі є профільний рівень, є класи математичного профілю, у них більше годин на вивчення математики. Учні, які закінчують 11-й клас за цим профілем, можуть вибрати математику лише профільного рівня. Навіть якщо вона їм не потрібна для вступу, для складання ДПА вони мають обрати профільний рівень».

Учень школи з поглибленим вивченням математики не матиме вибору: профільний рівень чи рівень стандарту.

«У вересні ми заповнюємо спеціальний сервіс на сайті Київського регіонального центру, де зазначаємо, в яких школах і які класи мають профіль. Це дуже відповідальна робота, ми її куруємо, там помилки бути не може. Коли учень обирає, що він вчиться, наприклад, у школі № 12 (загальноосвітня спеціалізована фізико-математичного профілю №12 м. Чернігова – ред.), в нього вже не буде вибору. Йому автоматично проставиться математика профільного рівня. І ДПА в нього буде саме з профільного рівня, оскільки він закінчував саме такий клас».

І є математика другого рівня – стандарт, для всіх інших учнів, які закінчували школу за іншим будь-яким профілем.

«Але рівень стандарту буде визначати лише оцінку від 1 до 12 балів, тобто оцінку для ДПА. Всі ті, хто планують вступати до закладу вищої освіти з математичним профілем, для них – шлях лише через профільний рівень з ЗНО».

Для ЗНО з математики рівня стандарт буде відведено 150 хвилин, для профільного рівня – 210 хвилин.

Третій обов’язковий предмет ЗНО

Історія України або іноземна мова (англійська, німецька, французька або іспанська).

«Але є певний нюанс – учень не може обрати тут мову, яку він не вивчав під час навчання у школі. Наприклад, у школі № 1 (спеціалізована загальноосвітня середня школа №1 з поглибленим вивченням іноземних мов м. Чернігова – ред.) вивчають англійську, французьку і німецьку. Учні цієї школи іспанську обрати не можуть».

Четвертий обов’язковий тест ДПА учні можуть обрати серед тих, які винесені на ЗНО.

Повний випуск програми “Сьогодні. Головне” про зміни у правилах написання ЗНО:

UA: Чернігів

Джерело: gorod.cn.ua

Фото з мережі

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь