У читальному залі бібліотеки Гоголівського корпусу Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя стоїть ця скульптура-погруддя українського мандрівного філософа Григорія Саввича Сковороди, легендарної людини, яку ловив світ, але так і не спіймав…
Але мало хто знає, що цей скульптурний портрет видатного мислителя є унікальним мистецьким твором, що має власну драматичну історію!
Власне, це є авторська копія бронзового пам’ятника Григорію Сковороді, створеного у 1964 році (про що свідчить напис на звороті скульптури) видатним українським митцем-дисидентом, скульптором, режисером кино та театру, драматургом, сценаристом, Народним артистом Української ССР Іваном Петровичем Кавалерідзе (1887-1978).
1972 року цей пам’ятник був встановлений у селі Сковородинівка (колишня назва Пан-Іванівка) Богодухівського району Харківської області.
Погруддя було передане Ніжинському університету у 1960-х рр. за рішенням Спілки художників України. Сьогодні Сковородинівка – національний заповідник, присвячений пам’яті Григорія Сковороди. Адже саме у цьому селі, у маєтку свого улюбленого учня А.Ковалинського, Григорій Саввич провів свої останні дні, залишив нащадкам свій творчий заповіт, сам провістив свій відхід від земного життя, і де саме знайшло останній спокій його струджене життєвими мандрами тіло…
До могили Григорія Сковороди приходять шанувальники його подвижницького таланту. А в колишньому будинку А.Ковалинського був унікальний музей з цікавою експозицією, присвяченою Г.Сковороді. Був…
Бо вночі 6 травня 2022 року російська ракета цілеспрямованим ударом знищила цю національну пам’ятку українського народу… Був зруйнований будинок і поранений співробітник, який охороняв музей… А роZZійські агресори офіційно заявили, що буцім-то влучили у “пункт управління” ЗСУ у селі “Сковородніково”… Так адепти “руZZкого міра” вшанували 300-річний ювілей великого українського філософа…
На щастя, найцінніша частина музейної колекції була своєчасно евакуйована співробітниками національногоо заповідника…
Настане такий день, коли закінчиться кровопролитна війна, і кривавий агресор отримає по заслузі. А ми відбудуємо та відновимо зруйновану та скривавлену варварами ХХІ століття Україну, наші міста та електростанції, пам’ятки та музеї. І створимо нові експозиції, які розкажуть нашим нащадкам про справжню історію цієї війни, про героїзм українців, які на всіх фронтах встали плечем до плеча, щоб боронити свою державу! Слава Україні та її Збройним Силам! Слава видатному українському філософу Григорію Саввичу Сковороді!
На фото: Ніжинське погруддя Григорія Сковороди, скульптор І.Каваллерідзе, 1964 р.; І.П.Квалерідзе у власній майстерні; Пам’ятник Г.Сковороді у Сковородинівці, 1972 р.; Сковородинівський музей у вогні, 6 травня 2022 року.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram