Минуло два важких роки після повномасштабного вторгнення росії до України, а цього року ми досягли десятиліття російсько-Української війни… Наразі питання життя та здоров’я стоїть дуже гостро. Тому наша стаття – про поширену проблему психічного здоров’я під назвою посттравматичний синдром.
Бойко Станіслав Михайлович – чинний завідувач психоневрологічного відділення Ніжинської центральної лікарні імені Миколи Галицького. Зі стажем медичної практики близько 37- ми років, лікар психіатр та випускник Полтавського державного медичного університету.
- Розкажіть, які ознаки ПТСР у пацієнтів…
- ПТСР – це психічний розлад на фоні травматичних ситуацій. Тривога перед якою значимою для людини подією зростає, коли ситуації накладаються одна на одну. З часом це все накопичується в організмі: емоції, страхи. Їх відбиток може проявитися як одразу, так і згодом. Інтенсивність подій також відіграє важливу роль. Стрес може бути разово, а може постійно, як от війна вже десятиліття… Важливий фактор витривалості організму людини. Люди є емоційно стійки, або емоційно лабільні. За віком найвразливіші – діти, підлітки. Якщо взяти у відсотках проявлення ПТСР у чоловіків це 8%, та у жінок 20%. Не дивлячись на військові дії, відсоток все одно менший у представників чоловічої статі, що доводить більш витривалий організм чоловіків. Тривога, страх, порушення сну, нав’язливі думки, симптоми депресії, людина занурюються в себе, не спілкується ні з ким – це і є ознаки.
- З чого починається лікування ПТСР?
- Нормалізація сну, спілкування, фактори, що відволікають: робота, зайнятість, психотерапія.
- Чи є стадії самого синдрому?
- Ні. Тут визначається по тривалості. Від декількох тижнів до місяців. Якщо говорити саме про наших бійців, то два роки у них не було ротації. Захисники пережили жахіття війни, бачили на власні очі таке, що і в найстрашнішому сні не насниться. Пацієнти, які лікуються у нас, приймають заспокійливі, більшість після стаціонару на препаратах, які й знімають біль, бо вони ж 100% мають поранення, чи контузії. Відділення відкрилося у липні 2023 р, у нас всього 20 ліжок на весь заклад, це мало. За весь час роботи пролікували близько 50 військових, з усієї України…
- Як зрозуміти, що людині вже краще?
- Зникає страх, сон покращується, симптоми тривоги практично зменшуються, але зовсім не минають, це тривалий курс.
- Лікування військових фінансується?
- Воно безкоштовне, але є препарати, які не входить в перелік безкоштовних. Тому доводиться доплачувати.
- Наскільки ПТСР заважає життю?
- Дуже. Людина втрачає якісний сон. І вже на другу добу знижується її працездатність. Є випадки, коли люди взагалі не можуть нічого робити: депресивний стан, закриваються, не спілкуються. Відділення наповнене не тільки пацієнтами з посттравматичним синдромом, а також з невротичними розладами, психічними, шизофренією, маніакально-депресивним психозом, алкоголізмом, наркоманією, також тут є безхатьки…
- Спілкувалася Ярослава Лазоренко
- Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram