Український фільм “20 днів у Маріуполі” режисера Мстислава Чернова отримав Оскар у категорії “Найкращий документальний фільм”.
Це перший Оскар в історії України. І отримали його за стрічку про жахіття в Маріуполі, який оточили і обстрілювали росіяни.
У ніч з 10 на 11 березня в Лос-Анджелесі відбулась 96-та церемонія нагородження премії “Оскар” від Американської Кіноакадемії.
Український режисер Мстислав Чернов, отримуючи нагороду, сказав: “Я вдячний. Але напевно я буду першим режисером на цій сцені, який скаже, що не хотів би робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти нагороду на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста, щоб росіяни не вбивали десятки тисяч українців. Я б віддав це (Оскар – ред.), аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах”.
Зі сцени Оскару він закликав підтримати Україну.
“Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле, проте, ми всі разом, ви і я, ми зараз серед найталановитіших людей світу, ми можемо зробити так, щоб виправити ісотрію, щоб правда перемогла. І щоб загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, щоб їх ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, спогади формують історію”, — сказав Чернов на сцені у Лос-Анджелісі.
Разом з ним Оскар вручили фотокореспонденту Євгену Малолєтці та продюсерці стрічки Василісі Степаненко, які з режисером працювали в оточеному Маріуполі у 2022 році.
Кілька тижнів тому “20 днів у Маріуполі” отримав престижну британську кінопремію BAFTA.
- “Діти в Маріуполі пили воду з калюж, щоб вижити”
- “Я розкопала свою доньку в камінні”. Історії з драмтеатру
- “20 днів у Маріуполі”. П’ять причин подивитися фільм, який Україна висунула на Оскар
- Як Росія нищила Маріуполь: за що українські фоторепортери отримали міжнародну премію
Українські фільми і раніше отримували номінації на Оскар, але до 2024 року ніколи не вигравали нагороди. Це був фільм про дитячий притулок на Донбасі “Будинок зі скалок” у 2023 році. У 2016 році фільм про Євромайдан “Зима у вогні: Боротьба України за свободу”. Але це були копродукції України та інших країн. “20 днів у Маріуполі” – український фільм.
Хто отримав Оскар
- Найкращий фільм —”Оппенгеймер”.
- Найкращий актор — Кілліан Мерфі, “Оппенгеймер”.
- Найкраща акторка — Емма Стоун, “Бідолашні створіння”.
- Найкращий режисер — “Оппенгеймер”, Крістофер Нолан.
- Найкращий документальний короткометражний фільм — “Остання майстерня”.
- Найкращий міжнародний фільм — “Зона інтересу”, Джонатан Ґлейзер.
- Найкращий анімаційний фільм — “Хлопчик і чапля” режисера Хаяо Міядзакі.
- Найкраща акторка другого плану — Да’Він Джой Рендольф, “Бідолашні створіння”.
- Найкращий актор другого плану — Роберт Дауні-молодший, “Оппенгеймер”.
- Найкращий оригінальний сценарій — “Анатомія падіння”, Жустін Тріє та Артур Арарі.
- Найкращий адаптований сценарій — “Американська чтиво”, Корд Джефферсон.
Як знімали фільм “20 днів у Маріуполі”
За кілька місяців до Оскара ВВС Україна запитала Чернова, чи приготував він промову на випадок перемоги.
Режисер відповів, що будь-який українець обміняє будь-які нагороди світу на те, щоб російське вторгнення в Україну не сталося.
“Я би дуже хотів, щоби цього фільму не було, але він є. І оскільки він є, я повинен зробити все, щоби його побачило якомога більше людей. Це наша головна ціль, і ми все для цього робимо”, – зазначив режисер.
Всі кінофестивалі, де фільм здобував нагороди, а їх було чимало, Мстислав Чернов використовував, щоб говорити про трагедію Маріуполя і про трагедію війни.
Його документальний фільм розповідає, як Маріуполь переживав перші тижні російського вторгнення — обстріли, загибель мирного населення, бомбардування пологового будинку.
У стрічці задокументована смерть багатьох людей в оточеному росіянами місті.
Режисер щоразу нагадує глядачам, що війна і досі триває в Україні і, що, все те, що вони щойно бачили на екрані, відбувається і зараз.
Як журналісти агенції Associated Press Мстислав Чернов разом із фотографом Євгеном Малолєткою і продюсеркою Василісою Степаненко відправилися до Маріуполя 23 лютого, 2022 року, напередодні вторгнення.
Завдяки їм весь світ дізнався, що відбувалося у місті навесні 2022 року. Тоді, коли російські сили руйнували його день за днем. За репортажі з Маріуполя Чернов, Малолєтка і Степаненко отримали Пулітцерівську премію, найпрестижнішу нагороду для журналістів.
Вони надсилали свої фотографії і відео, переховуючись під сходами біля розтрощеного продуктового магазину – єдиного місця в Маріуполі, де ще був зв’язок.
“20 днів у Маріуполі” – це не лише хроніка тих подій. Це також особистий фільм про роботу воєнних репортерів і документування історії. Журналісти ризикували своїм життям, знімаючи ці події.
“Були думки, як там вижити… З кожним днем було все страшніше і все важче працювати. Не було жодного безпечного місця. Люди у Маріуполі кричали, що їх ніхто не чує. Нам хотілося кричати на весь світ – зверніть увагу на те, що відбувається у Маріуполі”, – розповідала про зйомки фільму в інтерв’ю Суспільному продюсерка стрічки Василіса Степаненко.
“Цей фільм боляче дивитися, але його треба дивитися”
“Донести достатньо контексту до глядача – це головна мета документалістики. І саме це – одна з головних причин, чому “20 днів у Маріуполі” існує. Не тільки для того, щоби показати світу, що відбувалося, не тільки, щоб про це пам’ятали, але щоб кожна деталь і весь цей контекст залишався”, – говорив Чернов в інтерв’ю ВВС.
За роботу у Маріуполі у 2022 році Мстислав Чернов та Євген Малолєтка отримали нагороду у конкурсі “За свободу преси” від Міжнародної організації “Репортери без кордонів”.
В одному епізоді фільму Мстислав Чернов каже за кадром: “Цей фільм боляче дивитися, але його треба дивитися”.
- Як живе Маріуполь під російською окупацією. Розповіді тих, хто лишився
- “Я виїхала з пекла, але воно у мене всередині”. Три історії про життя і смерть у блокадному Маріуполі
Фільм про Маріуполь зібрав багато нагород
Ще до Оскара фільм “20 днів у Маріуполі” отримав багато нагород та світове визнання.
“Безжальний і справді важливий документальний фільм” – написали про стрічку у New York Times.
“Жахливе свідчення необхідності і високої ціни документування життя у бойовій зоні”, – йшлося у відгуці Rolling Stone.
“20 днів у Маріуполі” отримав приз глядацьких симпатій на головному фестивалі незалежного кіно у світі Sundance у 2023 році.
Американські кінокритики назвали його найкращим фільмом у номінації “режисерський дебют” та “політична документалістика” на Critics’ Choice Documentary Awards.
Стрічка стала найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши понад 500 тисяч грн тільки за перший вікенд прокату.
Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів Америки.
Під час нагородження премією BAFTA у Лондоні кілька тижнів тому Чернов, весь у чорному, також говорив про Маріуполь: “Історія Маріуполя – це символ усього, що було, символ боротьби, символ віри. Давайте продовжувати битися”.
Після Оскара Чернов сказав журналістам, що його фільм представляє ті українські міста, які були зруйновані.
“Це нагадування світові, як необхідно зупинити це вторгнення. Я тут стою, але моє серце в Україні. Люди втрачають життя, втрачають свої будинки, борються за свою землю. Я сподіваюся, що ця перемога розповість про те, що відбувається, більшій кількості людей і вони нас помітять”.
Уночі, коли роздавали Оскари, Україну атакували 25 “шахедів”.
Джерело: bbc.com/ukrainian