За інформацією Меморіальний будинок-музей Юрія Лисянського, присвяченого всесвітньовідомому мандрівникові – досліднику, уродженцю м. Ніжина, – це і острів та півострів, водні об’єкти та бухти, не один мис, гірські хребти і навіть підводна гора названі на його честь.
Ось перелік цих географічних об’єктів:
1) Острів Лисянського (Lisianski Island) – один з островів Гавайського архіпелагу (США), який був відкритий, обстежений та нанесений на карти Ю.Лисянським 17.10. 1805 р.
2) Бухта Лисянського (Lisianski Bay, п/о Аляска, о. Кадьяк) названа американськими дослідниками у 1888 р. на честь Ю.Лисянського. 1929 року перейменована на Barling Bay.
3) Протока Лисянського (Lisianski Strait, п/о Аляска) – поміж островами Чичагов та Якобі. Названа у 1879 р. на честь Ю.Лисянського У. Доллом, дослідником з Берегової та геодезичної служби США. На карті ця протока вперше з’явилася у 1814 р.
4) Затока Лисянського (Lisianski Inlet, п/о Аляска, о. Чичагов). Названа Береговою та геодезичною службою США у 1908 р.
5) Річка Лисянського (Lisianski River, п/о Аляска, о. Чичагов). Впадає у затоку Лисянського. Названа Геологічною службою США у 1955 р.
6) Мис Федоровича (з наголосом на перший склад, Theodore Point, п/о Аляска, о. Якобі). Названий 1879 р. У. Доллом на честь капітана Юрія Федоровича Лисянського, який першим склав карти цього регіону в 1804–05 рр.
7) Мис Юрія (Urey Point, п/о Аляска, о. Чичагов). Названий 1879 р. У. Доллом на честь Юрія Лисянського.
8) Скеля Юрія (Urey Rocks, Аляска, о. Чичагов). Названа 1925 р. Береговою та геодезичною службою США на честь Юрія Лисянського.
9) Півострів Лисянського (Lisianski Peninsula, Аляска, о. Баранов). Названий 1883 року У. Доллом на честь Ю.Лисянського, який був тут та дослідив цю місцевість у 1804-1805 рр.
10) Мис Лисянського (Lisianski Point, Аляска, о. Баранов). Названий У. Доллом у 1883 р.
11) Півострів Лисянського на березі Охотського моря.
12) Східно-Лисянський хребет в Охотському морі, о. Сахалін. Названий 1948 року на честь Ю.Ф. Лисянського на пропозицію Комісії Географічного товариства Рад.союзу.
13) Західно-Лисянський хребет в Охотському морі, о. Сахалін. Названий 1948 року на честь Ю.Ф. Лисянського на пропозицію Комісії Географічного товариства Рад.союзу.
14) Підводна гора Лисянського в Охотському морі, о.Сахалін, о. Сімушир. Відкрита експедицією науково-дослідного судна «Вітязь» у 1951 р. Відповідно до пропозиції науковців Інституту океанології АН СРСР названа на честь Ю. Лисянського у 1958 р.
Ще його ім’ям названі вулиці у Ніжині, у с. Заньки (Ніжинського району) та у м. Дніпрі.
Нещодавно директор наукової бібліотеки та Музей Рідкісної Книги НДУ ім. М.Гоголя, науковий співробітник «Меморіального будинку-музею Юрія Лисянського» О. Морозов у Чернігівській ОУНБ імені Софії та Олександра Русових презентував переклад українською мовою (який здійснено вперше) мандрівних нотаток Юрія Федоровича. До збірки увійшли: «Журнал, або записки лейтенанта Юрія Федоровича Лисянського, що були ведені ним під час служби волонтером на англійському флоті, 1793–1800» та «Подорож навколо світу на шлюпі «Нева», 1803–1806». Книга має яскраві ілюстрації.
Цю книгу можна придбати на сайті видавництва “Тревелбукс”, в електронних книгарнях, у Ніжині – в книгарні “Освіта”. Також для ознайомлення авторські примірники вже є у бібліотеках Ніжинського краєзнавчого музею, меморіального будинку – музею Ю. Лисянського, Чернігівського обласного історичного музею ім. В. Тарновського, у Музеї рідкісної книги НДУ ім. М.Гоголя, у бібліотеках НДУ ім. М.Гоголя та у Ніжинській міській, у Чернігівській ОУНБ ім. Русових, Національній бібліотеці України ім. Вернадського, Національній історичній бібліотеці України.
За інформацією Меморіального будинку-музею Юрія Лисянського, libkor.com.ua, facebook.com/cult.gov.ua
Джерело: Чернігівщина туристична запрошує
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Приєднуйтесь до нашого Ютуб-каналу та слідкуйте за останніми новинами Ніжинщини