За минулий рік рівень захворюваності у порівнянні з 2023-м дещо знизився – на 15%, проте все одно залишається досить високим.
Так, у 2024 році на туберкульоз захворіло 276 осіб, з них – 14 дітей. А вже за два місяці поточного – 40 дорослих та 5 дітей.
Зафіксовано і летальні випадки: за минулий рік – 33 людини, а за січень-лютий 2025 – п’ять померлих.
Про необхідність своєчасного виявлення та раннього лікування акцентували сьогодні гендиректор обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Чепурний та експертка Управління охорони здоров’я ОДА за спеціальністю «Фтизіатрія» Жанна Карпенко.
«Потрібно розуміти, що захворіти на туберкульоз може кожен. Адже мікобактерія широко циркулює серед населення. Втім хвороба проявляється тоді, коли виникають проблеми з імунітетом людини», – зауважив Олександр Чепурний.

«Але потрібно пам’ятати, що туберкульоз – виліковне захворювання, якщо його вчасно діагностувати. Наразі ми маємо високоефективні препарати, ефективні схеми, які, при вчасно розпочатому лікуванні, дають гарантований результат на одужання», – наголосив Олександр Чепурний.
Довготривалий кашель (протягом двох і більше тижнів), підвищена температура тіла, задишка, стомлюваність, зниження ваги тіла, нічна пітливість – привід звернутися до сімейного лікаря та пройти необхідні обстеження.
«На сьогоднішній день діагностика туберкульозу безоплатна і доступна для всіх. Мова про обстеження мокротиння пацієнта системою GeneXpert [молекулярно-генетичним методом – ред.]. Це – сучасний, високоефективний, швидкий метод. Пройти його можна у восьми лікарнях області: Новгород-Сіверській, Корюківській, Бахмацькій, Ічнянській, Козелецькій, Ніжинській, Прилуцькій, Чернігівській міській лікарні №2 і обласній», – розповіла Жанна Карпенко.
Так, у минулому році пройшли обстеження системою GeneXpert 2754 людини, у 161 – діагноз підтверджено.
За потребою сімейний лікар може призначити радіологічне обстеження і скерувати до лікаря-фтизіатра.
Близько 80% пацієнтів з підтвердженим діагнозом лікуються в амбулаторних умовах.
«Якщо особа приймає всі необхідні препарати, то вона не несе загрози іншим людям. Якщо ж у пацієнта тяжкий перебіг хвороби, то його госпіталізують до відокремленого структурного підрозділу «Центр фтизіатрії» обласної лікарні. Лікування – безоплатне з використанням короткострокових схем та сучасних дієвих безпечних препаратів», – зауважила спікерка.
Розповіла Жанна Карпенко і про латентну туберкульозну інфекцію – стан, коли в організмі є збудник туберкульозу, але проявів хвороби немає. Тобто особа – здорова, але за несприятливих умов ця інфекція переходить в активний туберкульоз.
Діагностують цю інфекцію туберкуліновою шкірною пробою та квантифероновим тестом. У випадку підтвердження людині призначається профілактичний курс лікування.
Джерело: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації