Українська відеогра S.T.A.L.K.E.R. 2, яку фанати чекали понад 10 років, нарешті вийшла у світ 20 листопада. Продовження культової серії обіцяє знову занурити гравців у моторошну атмосферу Чорнобильської зони відчуження.
Чому ігри серії S.T.A.L.K.E.R. так полюбилися геймерам з усього світу та що чекати від нової гри?
У чому секрет успіху S.T.A.L.K.E.R.?
Цей шутер від першої особи з елементами survival horror та рольової гри став гордістю українського геймдеву, отримавши визнання за межами України.
Гра переносить в альтернативну версію зони відчуження Чорнобильської АЕС, де після аварії вчені почали проводити експерименти, що призвели до ще однієї катастрофи.
Як наслідок, навколо електростанції виникли аномалії — небезпечні явища, що не підкорюються законам фізики. Вогненні стовпи, розсипи блискавок та вихори. Також у зоні відчуження з’явились агресивні мутанти, а по всій території розкидані артефакти — предмети з унікальними властивостями.
У пошуках цих предметів для власного збагачення у зону стали проникати сталкери.
Назва S.T.A.L.K.E.R. є акронімом та розшифровується як Scavengers, Trespassers, Adventurers, Loners, Killers, Explorers, Robbers. Якщо перекласти українською — Сміттярі, Правопорушники, Авантюристи, Одинаки, Вбивці, Дослідники, Грабіжники.
Багато сталкерів досліджують територію самостійно, а частина об’єдналася у різні фракції, кожна з яких поділяє власну філософію. Одні сталкери хочуть знищити Зону, оскільки вважають її найбільшою загрозою людству, а інші, навпаки, відкрити для всіх.
Творці гри з української студії GSC Game World, відомої також серією історичних стратегій у реальному часі «Козаки», надихалися реальними подіями на ЧАЕС, повістю радянських фантастів Аркадія та Бориса Стругацьких «Пікнік на узбіччі», а також фільмом радянського режисера Андрія Тарковського «Сталкер».
Культовою гру зробила похмура моторошна атмосфера постапокаліптичного світу, детальне відтворення Чорнобильської зони та екзистенційні сюжетні історії, що змушують задуматися над людською природою та ціною прогресу.
Чому S.T.A.L.K.E.R. 2, якщо це вже четверта гра серії?
Між першою грою серії«S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля», яка вийшла у 2007 році, і нинішнім сиквелом було ще дві частини. Це «S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо» та «S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип’яті», які з’явилися слідом за першою грою.
«Чисте небо» є передісторією до «Тіні Чорнобиля». У грі розповідається про таємне угруповання «Чисте небо», що досліджує Зону та намагається розібратися у причинах її появи. З’явилася можливість брати участь у війнах фракцій.
Натомість дії «Поклику Прип’яті» розгортаються незабаром після подій оригінальної гри. За сюжетом уряд, довідавшись, що шлях до центру Зони відкрито, починає розвідувальну операцію за допомогою гелікоптерів, але вони зазнають катастрофи. Для з’ясування причини авіатрощі відправляють колишнього сталкера й агента СБУ.
Ці дві частини вважаються доповненнями до «Тіні Чорнобиля», які покликані розповісти більше деталей про всесвіт оригінальної гри.
Натомість S.T.A.L.K.E.R. 2 є спробою почати новий етап в історії серії, і тому розробники підкреслили це в назві.
Чому на гру довелося чекати так довго?
Уперше S.T.A.L.K.E.R. 2 анонсували ще у 2010-му, але вже через рік GSC Game World фактично припинила діяльність. Причиною закриття стали фінансові труднощі та криза в управлінні. Частина колишніх співробітників заснували нову студію 4A Games, яка створила ще одну відому серію шутерів — Metro.
Після відродження у 2014-му GSC Game World зосередилась на третіх «Козаках», позаяк розробка S.T.A.L.K.E.R. 2 вимагала значних інвестицій, а знайти видавця для такого амбітного складного проєкту було непросто.
Крім того, власний ігровий рушій студії застарів. Натомість розробники прагнули втілити масштабний задум із відкритим світом, нелінійним сюжетом і реалістичною графікою. Тож студія перенесла гру на сучасний рушій Unreal Engine 5 від американської компанії Epic Games.
Ще однією причиною затримки стало повномасштабне вторгнення росії в Україну. Деякі розробники змушені були евакуюватися до Чехії, а інші пішли до війська.
Відкритий світ і нелінійний сюжет — чим здивує S.T.A.L.K.E.R. 2?
Розробники не надавали багато подробиць про сюжет S.T.A.L.K.E.R. 2. Відомо, що події так само відбуватимуться в альтернативній версії Чорнобильської зони відчуження, де, крім аварії 1986 року, сталася ще одна катастрофа.
За сюжетом, другий загадковий вибух на атомній електростанції пролунав у 2006 році, змінивши вигляд Зони та спричинивши появу нових аномалій, артефактів та істот-мутантів.
Геймер гратиме за абсолютно нового персонажа — сталкера на прізвисько Скіф. Як і раніше, потрібно буде навчитися виживати. Для цього доведеться шукати боєприпаси, їжу, артефакти й орієнтуватися у боротьбі між фракціями, до яких додалися нові. Можна примкнути до якогось угруповання або залишитися незалежним.
Представники GSC Game World обіцяли зберегти нелінійний сюжет. Це означає, що перебіг гри та фінал залежатимуть від вибору гравця та його стосунків з іншими персонажами.
Уперше ігровий світ зробили повністю відкритим. За словами розробників, його площа охопить близько 60 км², що стане одним із найбільших відкритих ігрових просторів у жанрі постапокаліпсису. Гравці повернуться на локації, знайомі з попередніх частин, а також познайомляться з новими.
PR-менеджер GSC Game World Захар Бочаров пояснював, що хоч гравці й отримають доступ до всього світу майже одразу, тривалі подорожі вимагатимуть ресурсів та підготовки, яких, імовірно, бракуватиме новачкам.
«Карта справді велика, [але у грі] немає транспорту. Багато речей потрібно обмінювати на їжу. Усі швидкі подорожі засновані на грошах, тому це ближче до кооперації, коли вам потрібно буде заплатити комусь, щоб він вас перевіз до іншої частини Зони», — розповів Бочаров.
Розробники також зазначали, що повністю переробили систему «симуляції життя та середовища» A-Life, зробивши ігровий простір реалістичнішим та наділивши мутантів штучним інтелектом.
Передбачається, що фракції та мутанти мігруватимуть, захоплюватимуть нові місця, а в разі поразки відступатимуть на інші локації. Це повинно додати динаміки в ігровий світ. Крім того, на геймплей впливатиме зміна часу добу та погоди.
На яких платформах можна пограти?
S.T.A.L.K.E.R. 2 стала ексклюзивом консолі Xbox Series X та Windows ПК. Вихід гри на PlayStation розробники поки що не підтверджували, а втім, GSC Game World не виключала релізів S.T.A.L.K.E.R. 2 на інших платформах.
Ймовірно, ексклюзивність для Xbox та Windows зумовлена угодою з Microsoft. Її деталі ніколи не розкривалися, але медіа писали, що версія для PlayStation може з’явитися щонайменше через три місяці або за рік після початкового релізу. Та наразі все це лише припущення.
Зрештою, Microsoft не володіє GSC Game World або правами на гру, тож власникам PlayStation не варто втрачати надію.
Достатньо згадати, що оригінальна трилогія S.T.A.L.K.E.R. залишалась ексклюзивом для ПК майже 15 років. Розробники не полишали спроб адаптувати серію під інші платформи. І нарешті в березні 2024 року всі три оригінальні частини серії побачили на консолях.
Які системні вимоги?
З огляду на реалістичний рівень графіки та відкритий світ очікується, що S.T.A.L.K.E.R. 2 вимагатиме потужного комп’ютера, особливо на максимальних налаштуваннях.
Мінімальні системні вимоги
Операційна система: Windows 10; Windows 11
Процесор: AMD Ryzen 5 1600X; Intel Core i5-7600K
Оперативна пам’ять: 8 ГБ
Відеокарта: AMD Radeon RX 580 8 ГБ; NVIDIA GeForce GTX 1060 6 ГБ
Місце на диску: 150 ГБ (бажано SSD)
Рекомендовані системні вимоги
Операційна система: Windows 10, Windows 11
Процесор: AMD Ryzen 7 3700X; Intel Core i7-9700K
Оперативна пам’ять: 16 ГБ
Відеокарта: AMD Radeon RX 5700 8 ГБ; NVIDIA GeForce GTX 2070 SUPER 8 ГБ; NVIDIA GeForce GTX 1080 TI 11 ГБ
Місця на диску: 150 ГБ (бажано SSD)
Чи буде мультиплеєр?
На момент виходу S.T.A.L.K.E.R. 2 багатокористувацького режиму не буде. Однак GSC Game World планувала додати мультиплеєр після релізу. Раніше студія казала, що багатокористувацька гра з’явиться як безоплатне оновлення.
Українська локалізація та саундтреки
Існує не так багато ігор з українською локалізацією. І S.T.A.L.K.E.R. 2, на відміну від першої частини, одразу вийде з українським та англійським озвученням. Розробники відмовились від російського дубляжу, залишивши тільки субтитри та переклад інтерфейсу. Крім того, гра не продаватиметься на території рф.
S.T.A.L.K.E.R. 2 також матиме субтитри іспанською, німецькою, французькою, китайською, арабською та іншими мовами.
А на локації «Росток», що є місцем торгівлі, відпочинку та відносної безпеки для сталкерів з усієї Зони, на радіо гратиме українська музика.
Можна буде почути пісні таких гуртів і виконавців як «Пирятин», «ДК Енергетик», ZWYNTAR, Sasha Boole та «Діти інженерів». Загалом це 12 композицій.
Ціна на ліцензійну гру коливається від 1400 до 2550 грн.
Джерело: hromadske
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Приєднуйтесь до нашого Ютуб-каналу та слідкуйте за останніми новинами Ніжинщини