Вихід з карантину: як це роблять в інших країнах

 

 

 

 

Після двох місяців перебування на карантині через поширення COVID-19, українці поступово повертаються до звичайного життя. Поетапний вихід з карантину передбачає поступове зняття обмежень і дозвіл на роботу різних закладів та організацію певних активностей з дотриманням відповідних умов. Між тим, є багато тих, хто заявляє, що світ не буде таким, як раніше. На нас принаймні до кінця року очікує дотримання протиепідемічних заходів у вигляді масок та рукавичок у громадських місцях, а ще – економічна криза і не виключена друга хвиля коронавірусу.

Колишні чернігівки Оксана Данченко та Вікторія Мастеровенко розповідали про початок карантину у Польщі та Німеччині, тож ми звернулися до них дізнатися, як ці країни виходять з карантину.

Польща

Послаблення карантину у Польщі відбувається у чотири етапи. Перший етап стартував із 20 квітня. Але до початку пом’якшень у магазинах була запроваджені так звані «години сеньйорів». Люди старшого віку, пенсіонери мали свій окремий час у продовольчих магазинах з 10-12 години кожного дня. У ці години інші клієнти не мали права приходити до магазину на «закупи», як говорять поляки. На відміну від України, транспорт у Польщі не припиняв своєї роботи, тобто автобуси, трамваї і метро рухалися за своїм звичним графіком кожного дня від початку карантину. «Ось лише кількість осіб у транспорті була обмежена, і люди чітко і достойно дотримувалися цих правил», – уточнила Оксана Данченко, яка разом із родиною мешкає у Варшаві.

Етап І стартував із 20 квітня – у Польщі запровадили нові правила перебування у магазинах. Збільшили кількість осіб, які можуть перебувати у приміщенні магазину і в черзі до каси (до 100 м. кв – 4 особи на одну касу, більше 100 м. кв – 1 людина на 15 м. кв площі).
Також у країні відкрили ліси та парки. До цього можна було перебувати на вулиці лиш за потреби: похід в аптеку, магазин, банк, на пошту, прогулянка з собакою (при цьому необхідно було дотримуватися дистанції і прикривати ніс та рот). На першому етапі надали дозвіл відвідувати костели з обмеженою кількістю осіб. Неповнолітнім дітям дозволили переміщуватися містом без батьків (з 13 років), до цього часу було заборонено неповнолітнім перебувати на прогулянках без дорослих.

Етап ІІ розпочався в країні з 4 травня. Тоді запрацювали торгові центри (щоправда, без відкриття зон відпочинку, ресторанів і кінотеатрів). Відкрилися будівельні магазини у вихідні. До речі, в Польщі діє правило: всі магазини зачинені у неділю, окрім маленьких магазинів, де може працювати власник. «Ми до цього звикали поступово, бо ці обмеження вводилися майже рік», – розповідає колишня чернігівка. Також запрацювали окремі музеї, бібліотеки і художні галереї, відкрилися готелі та інші місця для ночівлі, стала доступною оренда велосипедів у містах. Із 6 травня у Польщі відкрилися дитячі садки. Однак запрацювали одночасно не всі садки, тому що влада висунула значний перелік вимог при відкритті дошкільних закладів. «Мій син Марк почав ходити до садку з 11 травня. Заходити до приміщення батьки зараз не мають права, роздягаємо і передаємо вихователям у так званому передпокої, потім дитині міряють температуру і записують до табеля, а батьки мають там розписатися. Виховательки виходять у масках і забирають малюків. З початку дітей було дуже мало – до 10, з часом ця цифра трішки збільшилася. Моя керівниця по праці говорила, що з 100 дітей до садку батьки відправили лише вісім, з яких двійко – це її діти», – поділилася Оксана Данченко.
Молода жінка повернулася на роботу теж з 11 травня (вона працює у найбільшому торговельному центрі столиці Польщі у магазині Zara. Вона зазначає, що значно змінилися умови праці (з 10.00 до 21.00 – 10-11 годин, хоча до карантину було 8 годин). Наш магазин ділиться на три відділи: дитячій працює одна людина, чоловічий також – один працівник і жіночий – один працівник на касі і ще одна людина в салоні. Ще дві особи задіяні на складі, плюс керівник, який теж всіляко допомагає в роботі. Перерва в роботі – 40 хвилин (дві по 20 хвилин). Охоронець на головному вході просить всіх вдягати маски і дезінфікувати руки. Прибиральниця нон-стоп дезінфікує всі поверхні. Нас забезпечили великою кількістю різних масок, рукавичок, і дезінфекторів.

Етап ІІІ зняття карантинних обмежень у Польщі розпочався з 18 травня. З цього дня відкрилися перукарні та салони краси. Також відкрилися бари, ресторані, кафе з деякими обмеженнями. Збільшили кількість пасажирів у громадському транспорті і дозволили проводити кіносеанси просто неба. Зняли заборону займатися спортом на відкритих територіях, а також обмеження з навчальних закладів. Щоправда, робота навчальних закладів регламентується окремо.
Етап ІV має вводитися у Польщі з 30 травня. «Повна свобода, так би я назвала цей етап», – говорить Оксана Данченко. Йдеться про відкриття дитячих майданчиків (при цьому, соціальну дистанцію і прикриті ніс та рот ніхто не скасовував). Також знімається обмеження на кількість відвідувачів у магазинах, барах, кафе, ресторанах. Крім того, з 6 червня мають відкритися філармонії, кінотеатри, театри, концертні зали, басейни, спортивні зали, фітнес-центри. «У Польщі з 30 травня скасовується обов’язкове носіння масок у громадських місцях, але ніхто не скасовує дистанцію», – інформує українка у Польщі.

Оксана Данченко вказує, що не всі поляки суворо дотримувалися карантинних обмежень та застережень, тому виявилося, що у Варшаві менше тих, хто захворів і помер, аніж в інших населених пунктах. «На мій погляд, у столиці місцеві жителі ставилися більш відповідально до носіння масок та інших обмежень», – говорить вона.

Відчули громадяни Польщі й економічні наслідки пандемії коронавірусу. Як і в інших європейських країнах, частина працівників втратили роботу. Однак як член Європейського Союзу Польща розраховує на отримання допомоги. Зокрема, зараз у ЗМІ повідомляється про 63 млрд євро допомоги. «Ця сума є однією з найбільших серед країн ЄС. До речі, майже 38 млрд євро мають надійти в якості безповоротної допомоги, а 25 млрд євро – кредитні кошти», – уточнює Оксана Данченко. Крім того, держава робить кроки для розвитку місцевого туризму і підтримки громадян. Якщо людина заробляє менше 5100 злотих (сума без виплати податків), то вона отримає 1000 злотих для відпочинку на теренах Польщі. Підприємці (аналогія з українськими ФОП) можуть отримати від держави до 5000 злотих підтримки.

Також у Польщі чекають на працівників з України. І студенти, що навчаються, можуть повертатися в країну без проходження карантину.
У Польщі з початку пандемії коронавірусом захворіли майже 23 тис. осіб, з них – 1043 (4,5%) померли.

Німеччина

Німеччина запровадила послаблення карантину вже кілька тижнів тому. Запрацювали школи і дитячі садки. Однак у школах регулюють наповнюваність класів: двічі на тиждень приходить одна половина класу і два дні – інша. До дитячих садків ходять тільки ті діти, батьки яких мають безальтернативно працювати. В країні на цей випадок визначено перелік професій. Загалом, до дитсадків ходить небагато дітей. «Транспорт продовжує працювати. Але в нас він працював увесь час карантину – перевезення пасажирів у містах не припинялися», – зазначає Вікторія Мастеровенко. У транспорті, як і в інших громадських місцях, обов’язковим є носіння масок. Без маски не вийде потрапити до крамниць, аптек, заправок, банків, лікарень тощо. «Про відкриття кордонів наразі я не знаю точної інформації, але дуже чекаю, коли це станеться, адже вже хочу до батьків в Україну», – зізнається колишня чернігівка, яка зараз мешкає із своєю родиною поблизу Франкфурта-на-Майні.

Про другу хвилю коронавірусу у Німеччині говорять менше, аніж про економічну кризу, що виникла внаслідок пандемії. «У чоловіка на роботі керівництво порівняло цю економічну кризу з попередніми і повідомило, що очікування найгірші», – підсумувала українка.

У Німеччині коронавірусом станом на 29 травня захворіли понад 182 тис. громадян, понад 8500 померли (4,7%).

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь