Із Куликівки у Ніжин бузину здають по 5 грн

 

 

 

 

Чагарник, який став королевою ягідного ринку: бузина набирає популярності. І ті, хто на неї поставив торік, може підзаробити й цієї осені. В Україні бузина не в пошані, багато хто взагалі не знає те, що вона їстівна, а про її корисні властивості й не чули. Про нішевий сегмент ринку, який постраждав під час повномасштабної війни, – йдеться в статті.

Приміром, десятирічки Бог­дан та Женя з Вересочі частенько з відрами йдуть у бузинові чагар­ники. Період достигання бузини – це додаткова копійка для се­лян. ціна на ягоду нині занизь­ка – всього 3,50 гривні за кіло­грам. Тоді як у минулому році за неї давали 8 гривень. Причина: через складну логістику в умовах війни бузину перестали закупо­вувати за кордоном. Та й і в куликівській інтернет-групі «дошка оголошень» наприкінці серпня з’явилося тільки одне оголошен­ня про прийом бузини по 3,50 грн за кілограм. Розмістила його куликівчанка Віка Батюк.

– На жаль, цьогоріч ціна на ягоду впала до критичної по­значки, – каже приймальниця. Причина – зрозуміла. Така ціна по всій Чернігівській області. Бузину вожу в Ніжин і здаю по 5 гривень. Тобто, на кілограмі маю 1.50 грн.

– Чи охоче здають меш­канці куликівської громади по 3.50 грн.?
– Звичайно, багато людей те­лефонує з сіл, то їжджу забираю.

– А ще хтось, крім вас, приймає ягоду на Куликівщині?
– Ні. Лише одна я.

– Чи вродила в цьому році бузина і по скільки за день заро­бляють здавачі?
– Ягода вродила, але щоб од­разу здавали на великі суми, поки не траплялося. Як була ціна 8 грн, отоді й по 2 тисячі за вихідні люди заробляли.

– Які умови ставите здава­чам?

– Бузина має бути стиглою, без зелених ягід, а хвостик грона – коротким. інакше – не приймуть. Зібрану протягом дня бузину відра­зу везу на заморозку.

А вже далі її або очищають від гілочок, або пакують з китицями. Все залежить від побажань покупця.
На бузину аграрії звернули ува­гу років сім тому. В Україні ця ягода не популярна, про її харчову цінність взагалі мало хто знає. Але торік – під час розпалу пандемії – через висо­кий вміст вітаміну С у бузині – світо­вий попит на неї – злетів до не баче­них досі висот.

Бузина: експорт

2020 року Україна продала сім з половиною тисяч тонн бузини. Покупці – Європа та Японія. США та Китай купують не напряму, а че­рез європейських посередників. А от у попередні роки продавали так мало, що і статистику не вели. Цьогоріч вартість на бузину знизилася, але попит все ж таки є.

Наша бузина – переважно дикороси. Ягода захоплює дедалі біль­ше територій. Покинуті подвір’я та ферми миттєво потрапляють у бу­зиновий полон. Якщо ціна на бузи­ну триматиметься, то і промислові насадження, яких в Україні мізер
– перспективні. Ціна на бузину при­вела до неабиякої конкуренції поміж збирачами ягоди.

У великі компанії, на кшталт Alta Kraina, зазвичай, приїжд­жають заготівельники, в яких у ма­шині 2-3 тонни свіжозібраної ягоди. Вона відразу йде в цех охолоджен­ня, а потім уже на заморозку. Після заморозки очищається залежно від того, у пюре піде ягода чи на кон­центрат — зняти гілку, почистити чи залишити, як є.

Бузина — це лише одна з ягід, які ростуть в Україні, і всі, хто заморо­жує будь-яку ягоду, можуть робити це і з бузиною. В Україні орієнтовно 300 таких компаній, головне питання в тому, хто потім може зробити пра­вильну переробку, тому що бузина — складний продукт. Компаній, які можуть правильно її очистити, про­пустити через лазер і відсортувати, дуже мало — в Україні, мабуть, з десяток компаній, які можуть зроби­ти якісний продукт. У Європі таких, безумовно, більше, тому що там ін­дустрія переробки та виробництва більш маржинального продукту краще розвинена, ніж у нас.

Ягода, яка залишається в Україні, переважно йде на вироб­ництво концентрованого соку, який теж експортується. Внутрішнє спо­живання бузини в нас вкрай мале. Так у нас історично склалося, що ми не сприймаємо бузину, як щось їстівне. Тобто, в нас ще немає ро­зуміння корисних властивостей бузини і ще не настільки розкруче­ний тренд здорового харчування та веганства, немає культури спо­живання. Тому до 90% ягоди йде на експорт.

Бузина: корисні властивості

Використовують бузину у фар­мацевтиці і харчовій промисло­вості. Скажімо, йогурти з чорницею насправді можуть частково бути з бузиною. Сік із бузини у Європі вже поміж суперфудів, відтак зріс експорт і соків. А ще – бузина не­замінний фарбник, якщо потрібно отримати насичені кольори черво­них відтінків.

Орієнтовно з 2018 року попит зріс, і бузина стала доволі цікавим продуктом для експорту. Сьогодні ситуація змінилася ще більше, оскільки низка досліджень вказує, що бузина має дуже багато пожив­них речовин та елементів і її можна використовувати як при боротьбі з усілякими простудними захво­рюваннями, так і в якості «супер-фуду» в усіх веганських продуктах. А оскільки веганство та правиль­не харчування сьогодні в тренді — споживання бузини продовжує зростати.

90 відсотків бузини, власне, як і інших ягід, вивозиться з України. Європейську моду на споживання бузини у нас очікують років через три.
Потрібно, щоб український ри­нок бузини від дикого переходив у більш свідомий і впорядкований. Можливо, нам також варто замис­литися над культивованими насад­женнями цієї ягоди. Щоб у цьому напрямку створити правильний та прибутковий бізнес, потрібно мати можливість планування та побудови стратегії, спираючись на статистику та чітке розуміння ринку, якого на­разі просто немає.

Джерело: Куликівська газета “Поліська правда”, від 08.09.2022, Валентина СЕЛЮК, фото з мережі

gorod.cn.ua

Фото ілюстративне

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь