Щоденники ніжинця вийшли рідною мовою через 200 років

 

 

 

 

МАЄМО РАДІСНУ ПОДІЮ! КНИГА ЮРІЯ ЛИСЯНСЬКОГО З ЙОГО МАНДРІВНИМИ ЗАПИСКАМИ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ – НА “КНИЖКОВОМУ АРСЕНАЛІ”!

Протягом 19-20 століття російська імперська та радянсько-комуністична ідеологічні машини насаджували міф про українців та Україну як про націю селян, про веселу “провінцію”, тубільне населення якої здатне хіба що танцювати гопака, співати колядки, їсти галушки із салом, запиваючи їх горілкою… У цю примітивну схему не вкладався шляхетний нащадок козацького роду з Ніжина Юрій Лисянський (1773–1837), якого російські ідеологи записали у “вєлікіє русскіє морєплаватєлі”. Але Лисянський заслуговує на те, щоб його знали і пам’ятали в Україні!

Юрій Федорович Лисянський – мандрівник-дослідник та навколосвітній мореплавець, належить до когорти видатних навігаторів, які долучилися до епохи географічних відкриттів та зробили вагомий внесок у формування сучасної наукової картини світу. Це перший українець, який ще в 1795 році мандрував по Сполучених Штатах Америки, залишив позитивні відгуки про цю країну та її людей, і зрештою мав аудієнцію з першим американським президентом Джорджем Вашингтоном! Лисянський був першим українським козаком, який обійшов під вітрилами довкола Земної Кулі!.. І на останок, це був українець, якому пощастило таки втрапити в “Епоху Великих Географічних Відкриттів” та віднайти свій невідомий, ще ненанесений на карту острів…

Юрій Лисянський залишив не тільки цінний епістолярний спадок, цікаві мандрівні щоденники та документальні описи своїх подорожей, але й зібрав важливі з наукової точки зору етнографічні колекції та картографічні матеріали. Сьогодні на мапі світу на честь українського мандрівника-дослідника названо 14 географічних об’єктів, але, на жаль, його ім’я в Україні досі залишається маловідомим.

До уваги читачів пропонується перше в перекладі українською мовою видання мандрівних нотаток мореплавця «Журнал, або записки лейтенанта Юрія Федоровича Лисянського, що були ведені ним під час служби волонтером на англійському флоті, 1793–1800» та «Подорож навколо світу на шлюпі «Нева», 1803–1806». Ілюстроване подарункове видання продовжує книжкову серію «Великі подорожі» видавництва TravelBooks і розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією географічних відкриттів, описів навколосвітніх мандрів та українських традицій мореплавства.

Олександр Морозов
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь