Аматорський театр Гімназії вищих наук князя Безбородька розпочав свою діяльність у 1823 році завдяки ініціативі попечителя навчального закладу О. Г. Кушельова-Безбородька та його директора І. С. Орлая. Офіційний дозвіл на створення театру було отримано 28 грудня 1826 року, що зробило його першим театром у світському навчальному закладі України.
Перші вистави відбулися у 1823–1824 навчальному році, коли гімназисти представили ніжинцям п’єсу В. Озерова «Эдип в Афинах». Організаторами театру стали Нестор Кукольник та Микола Гоголь, який не тільки виконував акторські ролі, а й був режисером, декоратором та бутафором. У підготовці спектаклів брали участь учні гімназії: О. Данилевський, К. Базилі, А. Бородін, М. Прокопович та інші.
Репертуар театру включав п’єси Мольєра, Флоріана, Д. Фонвізіна («Недоросль»), Я. Княжніна («Неудачный примиритель»), Д. Писарєва («Лукавин»), А. Коцебу («Береговое право»). Вистави ставилися німецькою та французькою мовами, а також у перекладах.
Особливий інтерес викликали сценки з українського побутового життя, які розігрували Микола Гоголь та Михайло Прокопович. Жіночі ролі виконували самі гімназисти. Однак не всі викладачі підтримали театральну діяльність. Професори М. В. Білевич, П. І. Нікольський та законовчитель П. І. Волинський виступили проти вистав, звинувачуючи інспектора пансіону М. Г. Бєлоусова в сприянні театру. Попри це, більшість викладачів підтримали ініціативу, і спектаклі продовжувалися.
Хоча гімназійний театр проіснував недовго, він став важливим поштовхом для розвитку театрального життя у Ніжині в 1840–1860-х роках. Після того, як у навчальному закладі заборонили спектаклі через гучну справу «про вольнодумство», випускники та викладачі гімназії брали активну участь у міських аматорських театрах. У їхніх постановках виступали викладачі ліцею, лікарі, музиканти, а також відомі діячі: М. А. Тулов, І. В. Лашнюков, Є. М. Бєлобров, М. Х. Бунге, І. Д. Лопачевський, фольклорист М. Т. Симонов.
Ця історія підтверджує, що Ніжин завжди був важливим центром культури та освіти, де мистецтво й наука йшли пліч-о-пліч.
Джерело: Ніжинський краєзнавчий музей ім. Івана Спаського
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Приєднуйтесь до нашого Ютуб-каналу та слідкуйте за останніми новинами Ніжинщини