Цукровий діабет: що варто знати та як уберегтися

 

 

 

 

Щорічно 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, який займає третє місце за поширеністю захворюванням в Україні (після серцево-судинних та онкологічних). Часто його перебіг є безсимптомним, що дуже ускладнює діагностику та лікування. Хвороба й досі залишається однією з найбільш актуальних медико-соціальних проблем суспільства та є однією з провідних причин передчасної захворюваності і смертності, оскільки часто призводить до ампутації кінцівок, втрати зору, ниркової недостатності і провокує серцево-судинні захворювання.

Майже 422 мільйони людей у всьому світі хворіють на цукровий діабет, а 1,5 мільйона смертей щороку пов’язані  з цим захворюванням.

У 2023 році понад 531 тисячі людей в Україні діагностували цукровий діабет. Минулого року їхня кількість була меншою – майже 490 тисяч, згідно даних Міністерства охорони здоров’я України.

Що ж таке діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. У 80% випадків діабету можна запобігти.

За що відповідає інсулін? Він керує процесами обміну енергією в організмі. Цей гормон допомагає потрапити глюкозі у клітину. Якщо інсуліну не вистачає, вміст цукру у крові значно піднімається.

В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.

Фактори ризику:

  • спадковість;
  • надлишкова маса тіла і ожиріння;
  • високий рівень холестерину;
  • низька фізична активність;
  • артеріальна гіпертонія;
  • синдром полікістозних яєчників у жінок.

Основні симптоми:

  • надмірне сечовиділення
  • спрага
  • постійне відчуття голоду
  • втрата ваги
  • стомленість
  • погіршення зору
  • шкірні інфекції, свербіж
  • поколювання в кінцівках, у вас часто “бігають мурашки” по тілу
  • проблеми зі статевим життям
  • сухість у роті

Розрізняють декілька типів діабету:

Діабет І типу (або ж інсулінозалежний) – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо.

Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності.

Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня цукру у крові, яке розвивається у жінок під час вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів.

Ускладнення цукрового діабету: 

  1. Хвороби серця і судин.
  2. Проблеми з нирками.
  3. Проблеми із зором, аж до сліпоти.
  4. Виразки та інфекції стоп.
  5. Пошкодження судин.
  6. Зниження гостроти зору.
  7. Нейропатія (патологічні стани, що супроводжуються незапальними змінами з боку нервів).
  8. Кома.

Лікування цукрового діабету

Програма лікування призначається кожному пацієнту індивідуально на основі діагностичних результатів і його особливостей здоров’я.

Процес лікування цукрового діабету передбачає самоорганізацію та самодисципліну. Вам необхідно контролювати свій розклад дня та добовий раціон.

Хворим слід дотримуватись ритміки харчування, не вживати продукти з надмірною кількістю цукру та солодкі фрукти.

Як захиститись від цукрового діабету? 

  1. Регулярні медичні огляди.
  2. Правильно харчуйтесь! Споживайте їжу з низьким вмістом жиру. Включіть в раціон більше свіжих овочів та фруктів
  3. Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу. Харчуйтесь маленькими порціями. 
  4. Зменшіть кількість цукру та солі в своєму раціоні. 
  5. Слідкуйте за вагою тіла.
  6. Займайтесь фізичними навантаженнями. Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів на тиждень знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50%.
  7. Уникайте стресів.
  8. Стежте за рівнем глюкози у крові.
  9. Відмовтесь від шкідливих звичок.

Хворі на цукровий діабет обов’язково повинні перебувати на обліку у лікаря-ендокринолога! Самоконтроль і точне виконання рекомендацій лікаря дозволяють уникнути або значно уповільнити розвиток ускладнень захворювання!

Визначити індивідуальний ризик цукрового діабету II типу також можна за допомогою онлайн-тесту Центру громадського здоров’я за посиланням https://diabetes.phc.org.ua/

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Приєднуйтесь до нашого Ютуб-каналу та слідкуйте за останніми новинами Ніжинщини

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь