12 пісних страв на Різдво в Україні

 

 

 

 

Святвечір – це переддень Різдва, 6 січня. В Україні здавна його називають Святий вечір.

Саме у Святвечір влаштовують урочисте застілля, ритуали якого незмінні вже багато століть.

Обов’язково потрібно подати на стіл 12 пісних страв, які готують в ніч перед Різдвом.

Скільки страв за традицією має бути на різдвяному столі, визначають по числу апостолів Христа, усі знають, що їх було дванадцять.

 Головні пісні страви на Різдво — кутя та узвар, повідомляє сайт vidpoviday.

Кутя – це каша з пшениці або рису, до якої додаються родзинки і мед. Її ще іменують іноді напівзабутим словом «сочиво» – саме від неї і пішла назва «Святвечір». Спочатку кутю готували або з розмочених сухофруктів, або просто з пшона. Блюдо символізує достаток, багатство. Його ставлять на стіл, щоб всі члени сім’ї разом з порцією куті отримали порцію здоров’я і благополуччя на цілий рік.

Узвар – це особливий компот із сухофруктів і меду, ягід шипшини. Протягом довгого посту (і зими) людина отримував мало вітамінів. Щоб зберегти здоров’я, варили і пили такий компот.

Решта страв на різдвяний стіл на 6 січня могли бути будь-якими. Головне, пісними.

Щоб хазяйка не відволікалася, дістаючи гаряче, і могла трапезувати разом з усіма, всі страви прийнято було подавати холодними.

Меню на Святий вечір: готуємо 12 страв на Різдво

Які страви готують на Різдво в Україні? Які пісні прості в приготуванні страви на різдвяний стіл готували за традицією?

Капусняк, заправлений олією. Різдвяний пісний капусняк складається з квашеної капусти, проса, картоплі, моркви, цибулі, солі та зелені.

Горох, зварений до м’якості.

Пісний борщ з карасями і грибами.

Смажена риба. Рибу беремо суто слов’янську — короп. Його смажимо на соняшниковій олії — без борошна і без кляру. Велику рибу ріжемо на шматки.

Холоженная риба або рибне заливне.

Вареники з грибами, капустою або картоплею.

Млинці або пампушки (до борщу).

Каша пшоняна або гречана, приготовлена особливим способом.

Пісні пироги з капустою, картоплею, грибами і т. д.

Голубці — пісний варіант з грибами, овочами та крупами, часто з рисом, рідше з пшоном або гречкою.

12 пісних страв на Різдво в Україні

Що готувати на Різдво 12 страв

Крім того, традиційні страви на Різдво в Україні включали в себе варену квасоля або боби, відварені гриби з олією, овочеве рагу, вінегрет, соління, на десерт — запечені яблука з медом та горіхами. Обов’язково пекли калачі.

Рецепти пісних страв на Різдво також розрізнялися, адже неможливо було в той час зберегти єдину рецептуру і склад інгредієнтів. Головне, щоб було смачно.

Всі страви на Різдво, традиційні 12 страв, які подавали на Святий вечір, мали одну магічну функцію — забезпечити благополуччя на цілий рік.

На Святвечір слід було приготувати страви з овочів і фруктів, які були в господарстві, щоб все це плодоносило і в майбутньому році.

Крім того, пісний стіл на Святвечір можна було пояснити і тим, що давні слов’яни приносили в цей день безкровну жертву богу врожаю, і жодна тварина не повинно було постраждати.

Постеліть чисту скатертину, красиво накрийте стіл. Можна покласти під скатертину трохи сіна (теж традиція, – адже Христос народився на сіні).

Вечерю починають з куті, потім перші страви подаються і горох з млинцями, а вже потім голубці і всі інші описані вище страви.

12 пісних страв на Різдво в Україні

Основні 12 страв на Різдво в Україні їли не швидко. Обід тягнувся 2-3, а то і 4 години, а після нього починалися коляди на Різдво. Обдаровували колядників цукерками і випічкою, а також насінням і горіхами і запрошували за стіл.

Головне – не скільки страв повинно бути на Різдво і не самі ці страви, приготовані і красиво сервіровані, а настрій ваше і домочадців: на душі повинно бути спокійно, добре і радісно – святково

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь