Чиновники придумали нові способи відмовити українцям в отриманні допомоги. Сьогодні повноваження місцевих управлінь соцдопомоги значно розширили і тепер вони самі можуть приймати рішення – надавати субсидії чи ні.

Так, до прикладу, нещодавно київський департамент соціальної політики почав розсилати пенсіонерам повідомлення про те, що субсидії вони отримувати більше не будуть. Чиновники пояснили це тим, що їх “дохід перевищив податкову соціальну пільгу”. Про це пише UBR.ua.

Як згодом розповіли в Мінсоцполітики, одержувачі державної допомоги не можуть одночасно мати і пільги, і субсидії.

Ще один спірний випадок стався в Чернівцях з бійцем АТО. Після зміни місця реєстрації (прописки) департамент соцзахисту, за заявою місцевого ЖЕКу, виключив його з Єдиного реєстру пільговиків.


Військовий звернувся до суду. Справа дійшла аж до Верховного суду, який зрештою своїм рішенням постановив продовжувати виплачувати допомогу і нарахувати всі недоотримані за період розглядів пільги.

А ось сім’ї з Тернопільської області пощастило менше. В обласному Апеляційному суді (рішення від 10 січня 2018 року в справі №595 / 1389/17) розглянули спір між Управлінням праці та соцзахисту Бучацької РДА та одержувачкою соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям в період між 2012 і 2015 роками.

Управлінням було проведено перевірку коректності та повноти інформації, яка подавалася заявником для призначення соцдопомоги, в ході якої контролери виявили, що при поданні декларації про доходи та майновий стан жінка не вказала наявність в сім’ї двох автомобілів.

 Суд першої інстанції підтримав одержувачку субсидій, зіславшись на відсутність доказів умислу при подачі неповних даних. Але апеляційний суд не погодився з рішенням колег і стягнув з відповідачки неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі близько 33,5 тисяч гривень.


За словами юристів, практика прискіпливо перевіряти відповідність задекларованого достатку реальному – досить поширена ситуація останнім часом. Люди часто приховують доходи або майно, “забуваючи” їх вказати в декларації або спотворюючи дані, ховають інформацію про покупки на суму понад 50 тис. грн, зазначають юристи.

Крім того, заборгованості за житлово-комунальні послуги стають все більш поширеною причиною скасування субсидій.
 Ще в минулому році Кабмін зобов’язав служби соцзахисту населення не продовжувати і не надавати субсидії громадянам, які мають борг за ЖК-послуги в розмірі 340 грн. і вище. Призначити або відновити виплату допомоги погоджувалися лише після того, як мешканці принесуть довідку про відсутність заборгованості.

Та не всі згодні з такою постановкою питання. 

“Ми отримали безліч заяв з приводу несправедливості такого рішення. Багато з споживачів не визнають борги, оскільки отримували неякісні послуги і оскаржують їх у суді. Але соцслужби не приймали це до уваги і позбавляли людей субсидії до винесення остаточного рішення суду. Уряд упустив той факт, що існує поняття “спірний борг”, який якраз і передбачає судові розгляди”, – зазначив провідний аналітик “Публічного аудиту” Тарас Галайда.

Як не дивно, в цей раз чиновники визнали свою помилку і внесли зміни в порядок надання субсидій, що усувають дану проблему: “до винесення рішення суду по суті, розмір заборгованості, що оскаржується, не береться до уваги, а субсидія перепризначається на наступний опалювальний період”.

Джерело: znaj.ua