Увага – шахраї! Що робити, якщо незнайомець приходить додому

 

 

 

 

Поліцейські наполегливо рекомендують обговорити з родичами похилого віку алгоритм дій, що вбережуть від найпоширеніших шахрайських схем.

До поліції Чернігівщини продовжують звертатися ошукані люди, що довірилися незнайомцям та необачно віддали свої заощадження. Найчастіше зловмисники лякають нещастями громадян похилого віку: телефонують і повідомляють, що близька людина (син, брат, внучка) потрапили в біду і потребують негайної допомоги.

Постраждалі часто зізнаються поліцейським, що читали про шахрайські схеми, або чули про них від близьких. Однак, коли несподівано лунає дзвінок і голос у трубці каже про нещастя, що нібито сталося із рідною людиною, у багатьох «вимикається» логічне мислення.

Так, днями до Чернігівського відділу поліції звернулася 89-річна місцева мешканка. До неї додому прийшов невідомий, що представився юристом. Чоловік сказав потерпілій, що її внучка нібито когось побила. Щоб «закрити справу», терміново потрібні кошти. Стурбована бабуся віддала шахраю свої заощадження – 700 доларів. Буквально наступного дня від такої ж шахрайської схеми постраждала ще одна чернігівка. 80-річний бабусі на стаціонарний телефон подзвонив невідомий і сказав, що її дочка завдала тілесних ушкоджень іншій жінці. Потерпіла одразу ж погодилася передати незнайомому чоловіку 350 доларів та 15 тисяч гривень.

У обох випадках бабусі передавали гроші молодим чоловікам, що приховували свої обличчя за медичними масками. За фактами злочинів поліція відкрила кримінальне провадження за частиною 1 статті 190 Кримінального кодексу України (шахрайство).

Поліцейські застерігають: аферисти весь час контролюють психологічний стан жертви, змушують нервувати й ведуть діалог так, що співрозмовник погоджується допомогти родичеві.

Тож, аби ваші літні родичі не розгубилися у екстреній ситуації, недостатньо просто розказати їм про поширені шахрайські схеми. Складіть разом з ними покроковий план дій: що робити, якщо незнайомець телефонує або приходить додому та лякає нещастями?

Цей план має містити такі пункти:
1. Не спішіть одразу ж виконувати вказівки незнайомця. Як правило, шахрай не дає отямитися і спокійно обдумати ситуацію. Наприклад, по телефону владним голосом вимагає, аби людина у жодному разі не клала трубку;
2. Переконайтеся у правдивості інформації. Одразу ж передзвоніть на номер дочки/сина/внучки. Як правило, з ними усе гаразд. Вони спокійно займаються своїми справами, а не перебувають у поліції чи лікарні;
3. Якщо не вдається швидко додзвонитися до рідних, випитуйте у незнайомців якомога більше деталей та особистої інформації. Попросіть назвати прізвище, ім’я та по-батькові родича, що нібито потрапив у біду. Спитайте, на якій машині їхав/до якої лікарні чи відділення поліції потрапив тощо. У більшості випадків злочинці не знають відповідей на ці питання і просто імпровізують;
4. Щоб остаточно розвіяти сумніви – телефонуйте в поліцію чи лікарню, куди нібито потрапив родич. В цих установах вам точно нададуть достовірну інформацію.
Поліцейські рекомендують громадянам приділяти увагу літнім родичам та сусідам. Залишіть на видному місці в їхній оселі окремий аркуш з номерами телефонів, які можуть їм знадобитися в екстреній ситуації.
Пам’ятайте: якщо незнайомець вимагає у вас терміново передати кошти – одразу телефонуйте на «102».

Сектор комунікації поліції Чернігівської області

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь