Коли на Чернігівщині буде тепло: що говорять синоптики

 

 

 

 

«Буває май, що й під кущем рай, а буває май – коневі сіна дай, а сам на піч утікай». Цю народну приказку, мабуть, саме для цьогорічного травня й придумали. Судіть самі – погодні умови другої половини травня формували атмосферні фронти північного та північно-східного циклонів, тому дули вітри, йшли дощі, сипало градом, а у північних та східних районах на поверхні ґрунту подекуди відмічався заморозок. Підтвердили це і в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, а саме: 22-23 травня погоду області визначала тилова частина східного циклону (по області місцями пройшли невеликі та помірні дощі, подекуди відмічався град, діаметром 7 мм, що відповідає критеріям небезпечного метеорологічного явища І рівня небезпечності. Вітер у ці дні переважав північно-східний та північно-західний 7-13 м/с, температура повітря вдень була 10-14º, вночі 2-6º тепла (на висоті 2 см над ґрунтом подекуди спостерігалися заморозки інтенсивністю 0-1º). Вдень же 24 травня територія області знаходилася в зоні впливу поля підвищеного тиску, наразі ж погодні умови формує улоговина північного циклону. До речі, середньодобова температура у цей період була нижчою за норму на 4º. То коли ж до нас повернеться тепло? Синоптики повідомили наступне.

26 травня по Чернігівській області буде хмарна погода з проясненнями, короткочасний дощ, місцями гримітиме гроза, вітер дутиме східний 5-10 м/с, температура: вночі 5-10º, вдень 12-17º тепла. По Чернігову також буде хмарна погода з проясненнями, пройде короткочасний дощ (вітер східний 5-10 м/с). Температура: вночі 7-9º, вдень 15-17º тепла.

На 27 травня прогнозується хмарна погода з проясненнями, дощ, місцями – гроза. Вітер дутиме східний 5-10 м/с. Температура: вночі 6-11º, вдень 12-17º тепла.

28 травня буде мінлива хмарність, вночі – без істотних опадів, а вдень пройде невеликий дощ, місцями гримітиме гроза. Вітер дутиме змінних напрямків 3-8 м/с. Температура: вночі 4-9º, вдень 15-20º тепла.

29 травня вночі йтиме дощ, вдень – невеликий дощ, температура: вночі 7-12º, вдень 15-20º тепла.

30 травня вночі буде без опадів, а вдень місцями йтиме невеликий дощ. Температура: вночі 7-12º, вдень 15-20º тепла. Тобто тепло з середини тижня почне повертатися!

Ну, от, з метеорологічним календарем начебто все зрозуміло, а про що розповість календар народний?

25 травня вшановується пам’ять святителя Єпіфанія, архієпископа Кіпрського. Єпіфаній відомий як видатний церковний учитель і чудотворець. У давні часи примітили: якщо на Єпіфанія ранок «у червоному кожусі» (червоне небо під час сходу сонця), то літо буде сухим, пожежонебезпечним.

26 травня відзначається день пам’яті мучениці Лукерії, яку в народі називали Комарницею. Звичайно, асоціації з комарами у селян були не зовсім приємні, але саме їх чимала кількість передбачала ягідний достаток. У давнину з цього приводу так говорили: «Багато комарів – готуй для ягід багато коробів».

27 травня вшановується пам’ять святого мученика Ісидора. В давні часи цього дня очікували, як закінчення будь-яких холодів: «На Ісидора відійдуть усі сивери (холоди)». Але якщо день видавався все ж холодним, то варто було очікувати такого ж літа. «Якщо на Сидора сиверко (північний вітер), то і все літо таке!» – примовляли.

28 травня відзначається день пам’яті Пахомія Великого, який мав дар чудотворця і зцілював від недуг. У народі цей день називали Пахомієм Теплим, або Пахомієм-Бокогрієм. «Прийшов Пахом – запахло теплом!» – казали. Як правило, цей день завжди був теплим, що своєю чергою вказувало на тепле літо.

29 травня вшановується пам’ять преподобного Феодора Освященного, який прославився святістю життя і великим даром чудотворіння. У народі його називали Федір-Житник, оскільки саме цей день був останнім строком для посіву ярових. Примічали: якщо на Федора зацвіла горобина, значить погода в найближчі дні буде теплою. А тепло таки нарешті буде!

Травневий дощ запах уранці літом,
Грім обізвався й далі покотивсь.
Калина покивала білим цвітом,
І день новий весняний народивсь.
Травневий дощ пройшов –
Немов лоша процокотіло по зеленім листі.
І розчинилася душа у з’яві тій –
Терпкій, пречистій…

Gorod.cn.ua

Фото з мережі

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь