“Вельмишановні друзі! Меморіальний будинок-музей українського навколосвітнього мореплавця Юрія Лисянського просить Вас допомогти поширити інформаційне звернення, – звертається Олександр Морозов, завідувач Музею рідкісної книги. (Меморіальний Музей Юрія Лисянського)
У 2023 р. Україна відзначатиме ювілейну дату – 250 років від дня народження нащадка шляхетної козацької родини з Ніжина, першого українського кругосвітнього мореплавця, першовідкривача нових земель, вченого географа, океанолога, етнографа, учасника та одного з організаторів (разом з А.І. Крузенштерном) навколосвітньої експедиції 1803-1806 років Юрія Федоровича Лисянського (1773-1837).
Так сталося, що український шляхетний козак Юрій Федорович Лисянський та естонський барон німецького походження Адам Іоганн фон Крузенштерн стали організаторами та керівниками першої в історії колишньої Російської імперії навколосвітньої експедиції. Російська пропаганда подає цих двох капітанів виключно як «великих росіян». Настав час сказати правду і повернути наших героїв на батьківщину. Естонський народ це вже зробив: у 2013 році в місті Таллінні урочисто відкрито великий бронзовий барельєф А.І. Крузенштерна, а у невеличкому естонському містечку Кільтсі, при підтримці уряду Норвегії, реставровано палац Крузенштернів, де тепер діє недільна школа та меморіальний музей видатного мореплавця. У жовтні-листопаді 2020 року дружня нам Естонія буде відзначати 250 років від дня народження А.І.Крузенштерна.
Ми глибоко переконані, що настав час повернути на батьківщину і пам’ять про видатного українця Юрія Федоровича Лисянського. Ніжинська міська рада підтримала нашу ініціативу щодо включення дати святкування 250-річчя від дня народження Юрія Лисянського (12 квітня 2023 року) до Національного календаря знаменних та пам’ятних дат. У місті Ніжині, звідки був родом видатний мореплавець, зберігся будиночок, який належав його батькові – священику церкви Івана Богослова протоієрею Федору Лисянському. У цьому будинку 12 квітня 1773 року народився видатний мореплавець. Збереглася церква Івана Богослова, пам’ятка архітектури національного значення, у якій батько Федір Лисянський власноруч охрестив свого новонародженого сина Юрія. А в Музеї рідкісної книги Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя зберігаються унікальні книги, подаровані у 1824-1827 рр. особисто Юрієм Федоровичем Лисянським.
Рішенням Ніжинської міської ради наприкінці 2019 року «будиночок Лисянських» передано Ніжинському краєзнавчому музею для створення в ньому меморіальної музейної експозиції, присвяченої нашому землякові.
Музей буде засвідчувати важливий внесок українців у розвиток мореплавства у 18-19 століттях, підтверджувати статус України як морської держави, засвідчувати її геополітичне значення як ключової країни Балтійсько-Чорноморського союзу східноєвропейських держав. Першу чергу новоствореної музейної експозиції ми плануємо відкрити у 2023 році, до 250-річчя від дня народження нашого видатного земляка. На даний момент ми зробили вже чимало: на упорядкування будинку видатного мореплавця та археологічні розкопки на території садиби витрачено близько 200 тис. грн. з міського бюджету міста Ніжина. Активно ведеться збирання музейних експонатів. У видавництві «Темпора» вперше в історії України перевидано мандрівні записки Ю.Лисянського «Навколосвітня подорож на шлюпі «Нева» 1803-1806 рр.». Ця книга нашого видатного земляка стала справжнім бестселером і номінована як найкраще видання 2020 року в номінації «Подорожі та краєзнавство». Зараз ми ведемо перемовини з відомим в Україні музейним дизайнером Олександром Антонцем («Майстерня музейних проєктів», м. Суми) про співпрацю у розробці проєкту повної реставрації будинку, благоустрою садиби та створення нової музейної експозиції. На даний момент нами визначено послідовність етапів створення музею з орієнтовними ціновими параметрами.
На жаль, тільки силами місцевого бюджету, це важливе завдання виконати дуже складно. На жаль, маємо прикрі факти скорочення видатків на культуру у зв’язку коронавірусною інфекцією та падінням української економіки… Тому, колектив музею сьогодні змушений шукати додаткових можливостей та засобів фінансування для реалізації проєкту.
Ми будемо вдячні Вам за будь-яку допомогу, чи то в інформаційному «розкручуванні» нашого проєкту, чи то в придбання цікавих музейних експонатів, чи то в проведенні реставрації та благоустрою садиби Лисянських, чи то в розробці дизайн-проєкту нової, сучасної експозиції тощо. У випадку Вашої згоди ми готові надати всю потрібну інформацію та обговорити усі потрібні умови для подальшої плідної співпраці.
З глибокою повагою, надією на співпрацю та вдячністю за розуміння, співробітники Меморіального будинку-музею Юрія Лисянського в місті Ніжині”.
Джерело: nizhyn.city
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram.