“Золоті” яйця: що спричинило різкий ріст цін

 

 

 

 

В Україні продовжує дорожчати один з популярних продуктів харчування – яйця. Один десяток яєць першої категорії в магазині коштує в середньому майже 50 грн, а за найвищу категорії продукту можна віддати і більше 60 гривень. Подекуди ціна за десяток яєць сягає 75 гривень.

“Золоті” яйця

За останній тиждень українці помітили стрімке зростання цін на яйця. Спочатку вони майже зникли з полиць магазинів, а потім повернулися за зовсім іншою ціною. За даними порталу “Мінфін”, станом на 3 жовтня середня ціна яєць першої категорії відомої марки в магазинах становила 48,75 грн.

Це на 8 грн більше, ніж було навіть тиждень тому, та на 19,75 грн більше, ніж було у липні. Тоді десяток яєць коштував 29 гривень.

Яйця найвищої категорії в деяких супермаркетах перевалили за 60 грн за десяток. А найбільш дорогими виявилися домашні яйця – 75 грн за десяток. Принаймні за такою ціною їх продають на ринку “Столичний” у Києві.

Але і це не межа, прогнозують експерти. За даними аналітика Українського клубу аграрного бізнесу Світлани Литвин, українцям слід чекати подорожчання яєць ще на 10%, після чого настане цінова стабілізація.

За її словами, подорожчання пов’язане з тим, що ціни на яйця мають яскраво виражену сезонність через значну частку домогосподарств у структурі виробництва (близько 50%). Тобто у міру скорочення світлового дня та зниження температури в Україні пропозиція від господарств населення зменшується, а ціна на яйця починає зростати.

Крім цього, до сезонних факторів подорожчання яєць у 2022 році додаються специфічні – військові причини. Зокрема, зменшення промислового виробництва яєць через окупацію частини територій України. 

Ще один фактор, що впливає на ціни, – порушення технологічного ланцюжка вирощування птиці. На початку війни деякі підприємства в умовах невизначеності частково призупинили процеси інкубації для отримання молодих птахів.

Економіст Ярослав Жалило називає ще одну причину росту цін на яйця – відновлення експорту.

Ми потроху відновлюємо експорт нашої тваринницької продукції, яка завжди користувалася попитом в останні роки. А ці експортні поставки починають диктувати ціни.

Якщо, скажімо, йде реалізація по стабільній валютній ціні на закордонних ринках, то це означає, що ця ціна буде транслюватися на внутрішній ринок. Тому що виробник вибирає, або він експортує, або продає на внутрішньому ринку, але приблизно по тій ціні, що і на експорт. Це просто буде мінус транспортні витрати“, – сказав Жалило.

До того, за словами економіста, осінь завжди була періодом підвищення цін на яйця, а на весну вони дешевшають і це об’єктивні коливальні процеси.

А от директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що насправді ніякого значного зростання цін на яйця не відбулося, і пояснює чому.

Рівно рік тому десяток яєць коштував приблизно 40 грн, а зараз близько 48 грн. Офіційна інфляція в Україні зараз становить 23,8%, а з серпня до серпня продовольча корзина підскочила на 30%. На сьогоднішній момент ціна на яйце порівняно з вереснем минулого року виросла на 25%, навіть менше“, – пояснив Пендзин.

Тобто ціни на яйця дорівнюють рівню інфляції в країні.

Але ж чому відбувся такий перепад цін, коли ще на початку та в середині літа десяток яєць коштував менше 20 грн, а зараз по 60 грн?

Економіст пояснює, що яйця в Україні у червні-липні 2022 року коштували навіть на 25% менше, ніж в аналогічний період минулого року. Наразі ж вони просто відновлюють свою ціну.

Після початку війни у нас суттєво змінилася логістика та серйозно впав загальний обсяг експорту. А Україна експортує багато яєць у Європу. І сталося так, що експорту нема, а кури несуться так, ніби він є. Тому у нас відбулося надзвичайне затоварення ринку, через що у червні-липні яйця впали у ціні дуже сильно. Зараз ми спостерігаємо стабілізацію ситуації на птахофабриках та відновлення експорту“, – зазначив економіст.

Продукти будуть дорожчати

Експерти прогнозують здорожчання й інших товарів, зокрема овочів. Жалило зазначає, що у липні та серпні фактично не відбулося сезонного здешевлення на цю групу товарів, навіть попри новий врожай.

Більшою мірою це пов’язано з тим, що люди в міру своєї можливості формують запаси, тому ті овочі, які мають більш тривалий термін зберігання: цибуля, часник, картопля, морква, буряк та інше, користуються підвищеним попитом. І це стало одним із чинників, чому не відбулося сезонного здешевлення. А якщо здешевлення не відбулося, то подальший рух цін в осінні місяці зростатиме. Тому ми стикаємося зі значним подорожчанням борщового набору“, – сказав економіст.

Загалом же вартість овочів зросла більш ніж у 2,5 рази, і зниження цін чекати не варто, каже Пендзин. Причиною цьому є тимчасова втрата територій та обсягів ринку, а також імпорт товарів.

Як такого дефіциту овочів на ринку зараз немає, тому що він наповнюється імпортними овочами. А особливість імпорту в тому, що він прив’язаний до курсу долару. Більше того, імпортери закладають у ціну товару свої валютні ризики.

Всім вже відомо, що у держбюджеті на наступний рік курс долару закладений на рівні 42 грн. Зараз ми маємо курс 36,6 грн за долар, а курс готівки, по якому і здійснюється закупи більшості імпортного товару, – 42 грн, тобто з різницею у 15%. Тепер беремо курс 42 грн за долар та збільшуємо його на 15%, і ми маємо з вами середньорічний готівковий курс на наступний рік аж 50 грн за долар. Безперечно, імпортер закладе у ціну товару той курс по 50 грн.

Якщо варіантів немає, то ми погоджуємося на цю ціну. І ціна й далі буде зростати рівно на стільки, на скільки падатиме гривня – а вона буде падати“, – каже економіст.

Окрім овочів варто очікувати подорожчання молока, м’яса та хлібу. Все через те, що ці товари пов’язані з ростом цін на зерно. Загалом же, як підсумовує Пендзин, до кінця року усі групи товарів здорожчають ще як мінімум на 7-8%.

Апостроф

Фото ілюстрове

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь