Біля стіни ніжинської Іоанно-Богословської церкви з боку жертовника зберіглася масивна кам’яна база від старовинного надгробного пам’ятника. Це – поховання батька мореплавця Юрія Федоровича Лисянського, протоієрея цього храму Федора Герасимовича Лисянського (1735-1803).
Звідки ми це знаємо?
Справа в тому, що збереглися архівні документи, а саме власноручний запис про смерть батьків старшого сина родини Лисянських священика цього ж самого храму Івана Лисянського, зроблений на сторінках церковної книги.
Напис читається так: «1803 года декабря 10 дня благочинный протоієрей Ніжинской Богословской церкви Феодоръ Лисянскій преставися, а жена его тогожъ місяца 12, Фотина Іосифовна, по долговрєменной болізни. Погребены протоієрей близь церкви Іоанна Богослова въ городі противъ жертвеника, а жена его возлі кладбищной Іоанна Милостивого церквы при празі входу въ церковъ съ лівой стороны, архимандритами Викторомъ и Павломъ ніжинского Благовіщенского монастыря, Герасимомъ Греческимъ Ієрусалимскимъ съ протчимъ ніжинскимъ духовенствомъ. Протоієрей родился въ 1735 году.»
Як видно, надгробок батька був пошкоджений в радянські часи, і тепер потребує відновлння… З цього запису, що ми процитували, випливає що мати мореплавця Фотина Йосипівна померла через два дні після свого чоловіка через тривалу хворобу, а поховали її в іншому місці – на Богословському кладовищі, з лівого боку біля входу до кладовищенської церкви Іоанна Милостивого. Можливо, окреме поховання супруги протоієрея Федора Лисянського пояснюється тим, що там були поховані малолітні діти подружжя, які померли у ранньому дитинстві…
На жаль, поховання матері мореплавця не збереглося. У 1868 році дерев’яна кладовищенська церква Іоанна Милостивого була перебудована на цегляну. Саме такою ми бачимо її на малюнку 1927 року художника С.Ф. Шишка (можливо, група надгробків ліворуч від входу до храму, і є родинним похованням Лисянських?).
У роки радянської влади Богословське кладовище було зруйноване, і зараз на його рештках збудовано «3-й мікрорайон». Церква Іоанна Милостивого була відбудована з руїни на початку 2000-х років…
Сам Юрій Федорович Лисянський про смерть батьків дізнався тільки у 1806 році, оскільки у той час звершував свою навколосвітню подорож…
Меморіальний Музей Юрія Лисянського
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram