Ніжинські лікарі врятували військовому життя

 

 

 

 

Унікальну операцію виконали хірурги Ніжинської міської лікарні імені Галицького. Через розрив діафрагми у військового органи черевної порожнини опинилися в грудній клітці. Повернули їх на місце хірурги.

Тижнів три тому було ДТП біля Борзни. Якраз ішов сніг, на дорозі ожеледиця, обабіч замети.

Постраждалих привезли в Ніжин. Це були військові. В одного з них — невисокого, повного — внаслідок удару розірвалася діафрагма. Перегородка, яка відділяє черевну порожнину від грудної клітки. Так «везе» нечасто. Тому навіть досвідчені хірурги розрив діафрагми й наслідки бачать украй рідко.

Відразу зробили УЗД (ультразвукове дослідження), — розповідає Володимир МОРОЗ, завідувач хірургічним відділенням №2 Ніжинської міської лікарні імені Галицького. — На обстеженні даних щодо розриву внутрішніх органів і черевної кровотечі не було. Після виконання КТ (комп’ютерної томографії), хвилин через 15-20, побачили, навіть не роздруковуючи знімки, що розірвана діафрагма.

Хворого прямо з КТ-обстеження підняли в операційну. Бо відбулася транслокація (переміщення) внутрішніх органів черевної порожнини в грудну клітку. А саме вліво. Випадок складний і дуже рідкісний.

Пацієнта приймав я — був черговий, — продовжує Володимир Мороз. — І я ж його оперував. Асистентував Олег Бойко, завідувач хірургічним відділенням №1. Анестезіологію (наркоз) забезпечувала Юлія Обріште.

Пацієнт гіперстенік. Нехудий. Це як фактор теж вплинуло на розрив діафрагми. При різкій травмі тканини з жировою інфільтрацією більш піддатливі для розриву. Плюс за рахунок збільшення черевної стінки створюється більший тиск, а значить більший удар у діафрагму. Розрив був від підребер’я до самої печінки з її частковою травмою.

– У чому сутність операції?

Перемістити всі внутрішні органи з грудної клітки в черевну порожнину. Тобто повернути в типове положення шлунок, товстий і тонкий кишківники і великий сальник (складку очеревини, так званий фартух). Серце було зміщене праворуч — органи черевної порожнини витіснили його. Одна легеня не працювала.

Переміщали руками?

Фактично так. Але не все просто. Оперували з абдомінального доступу (через живіт). Не йшли на грудну клітку, не розрізали її. Перемістили органи на типові місця з герметичним ушиванням діафрагми. Тому що було ще й оголення стравоходу. Операція тривала понад дві години.

Такі випадки трапляються раз на 20-30 років.

Ефект хірургічного втручання хороший. Легеня розправилася відразу. Усе стало на свої місця. Питань щодо черевної порожнини не було. Але в пацієнта ще переломи ніг. Він військовий. Після наданої в Ніжині допомоги його забрали у шпиталь.

Авторка: Тамара Кравченко, “Вісник Ч”, фото автора

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь