Сучасна та простора Новобасанська загальноосвітня школа (Новобасанський ЗЗСО І-ІІІ ступенів) гостинно відчинила нам двері. Укомплектовані класи, багато живих квітів у вазонах і по-домашньому затишно. Всюди відчувалася якась невловима енергія позитиву. Аж не віриться, що два роки тому тут, по цим залитим сонцем шкільним коридорам ступала нога нелюда.
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/11-4.jpg)
“Наш навчальний заклад, не так, як Новобиківський, але все ж постраждав, – ділиться директор Марія Матюшко.
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/DSC_0095.jpg)
– До його кабінетів ворог пробрався в останній тиждень їхнього непрошеного перебування тут.
Жителі села Нова Басань були живим щитом для агресорів. Усі дороги було перекрито, ворог нікого не випускав і геть мало людей змогли вибратися з села. Русня нишпорила тут, у школі, вибуховими хвилями і осколками з мінометів вони повибивали багато вікон у закладі.
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/11-3.jpg)
Вікна замінили, сліди на підвіконні залишились.
А ось влучили в дошку.
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/3-14.jpg)
Ми її не замінили. Спеціально. Щоб всі бачили, якою є країна-агресор і щоб ні в кого не виникало ніяких запитань.
Ворог викрав у нас дуже багато господарських речей, таких, як електропилки, бензопилки, а також поцупили ноутбуки.
У нас тоді майже в кожному класі стояли комп’ютери, мультимедійне обладнання, плазмові телевізори, – диво, їх не зачепили”.
Марія Віталіївна пригадує, що, приїхавши до закладу вже після перевірки саперів, боялася заходити до комп’ютерного класу, бо думала, що рашисти його знищили. “Ми вклали в нього стільки старань і зусиль, – говорить директор, – повністю обладнаний комп’ютерний клас, а в ньому – велика інтерактивна дошка – ціла. Скоріше за все, орки просто не зрозуміли, що це таке, тому і не зачепили.
Так само і в кімнату, де зберігається дороге обладнання, не влізли, мабуть, подумали своїм недалеким “розумом”, що це якісь перехідні двері.
Проте у кабінетах, де були замкнені двері, просто повибивали їх разом з одвірками. В моєму кабінеті вирвали шпінгелет, і двері, ймовірно, самі після цього відкрилися. У заступниці – вирвали з усім. По класах виривали все з дверними коробками.
Вкрали всі ноутбуки, накопичувачі, флешки, і господарський інструмент. Вкрали і пилосос, який нам подарували, щоб ми чистили килими на зоні відпочинку в початковій ланці, теж.
З приміщення шкільної їдальні (а ми тільки перед окупацією завезли туди на 2 місяці продукції), вигребли все до щенту.
Так само і все необхідне, що було нами закуплено по медичній частині”.
Але ми, українці, люди працьовиті, щирі й зазяті. Ми ніколи не зламає ворог. Новобасанська школа уже все відновила, і продовжує повноцінно навчати дітей.
В школі налічується 186 учнів, наявні всі 11 класів. Працює 3 інклюзивні класи. Є діти, які працюють за індивідуальною програмою, і 1 учень – за домашньою формою навчання. Підвіз здійснюється 2-ма шкільними автобусами по 5 маршрутах.
Школа неймовірно гарна.
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/1-20.jpg)
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/2-18.jpg)
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/4-7.jpg)
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/5-6.jpg)
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/6-6.jpg)
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/7-6.jpg)
Педагоги – професіонали. До речі, всі працівники закладу мають сертифікати по наданню домедичної допомоги. Шкільна родина допомагає наблизити нашу Перемогу, всі активно плетуть маскувальні сітки, роблять окопні свічки, збирають продуктові набори та необхідні речі – постійна допомога нашим захисникам.
![](https://nezhatin.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/12-2.jpg)
“Щодо сіток, то у нас діти і на перервах її плетуть, – говорить Марія Віталіївна. – Навіть не треба було вчити: дружно ставали, і все виходило з першого разу”.
Валентина Пильник
Фото автора
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Даний матеріал виготовлено за фінансової підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network