За даними місцевих краєзнавців саме так у ХVІІІ ст. називали сучасне село Коробчине або його частину (нині Ніжинського району). Чому тут, на Чернігівщині, з’явилась така назва населеного пункту? Чому дублювалась назва імператорської заміської резиденції?
Є декілька версій, проте виглядає більш правдоподібною наступна. Начебто саме Петро І назвав цю місцевість так, адже вона йому дуже нагадувала околиці північної столиці: горбиста місцевість оточена з одного боку лісом, з іншого – переплетена річкою Новий Потік із численними рукавами-струмочками, які під час весняних паводків перетворювались на річища і утворювали неймовірної краси заплаву із пливучими островами. Він тут планував створити Петергоф південний.
Проте історія цього краю розвивалась за іншим сценарієм: у ході російсько-шведської війни Петергоф на Чернівщині був зруйнований шведами, які рухалися у напрямку Полтави. Адже саме тоді село знаходилось на перетині низки важливих доріг імперського значення.
Далі – інформація про чернігівський Петергоф «губиться у часі». Хто тут проживав, яку назву мало село – допоки невідомо. Про те, що тут, у селі, до ІІ Св. війни був дуже гарний панський маєток, який у 1943 р. разом з хутором спалили угорські каральні формування, – переповідали місцеві старожили. Залишки від будівлі (вціліле приладдя, посуд тощо) місцеві порозбирали на власні потреби.
Поки краєзнавці не дійшли остаточного висновку щодо цієї незвичної як для Чернігівщини колишньої назви села Коробчине (або його частини), тому версія про південну імператорську резиденцію залишається робочою. Той факт, що село (або його частина) певний час таки мало назву Петергоф підтверджується і в дослідженні О. Русова «Ніжинський повіт.
Статистикоекономічний опис з проектами оцінки нерухомого майна повіту, таблицями і двома картами» (1880 р.).
Джерело: Чернігівщина туристична запрошує
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Приєднуйтесь до нашого Ютуб-каналу та слідкуйте за останніми новинами Ніжинщини