Книгу, як і людину, зустрічають по одягу – сиріч по виду, по її поліграфічному вигляду. Книга “Ніжин. Долі та спогади”, упорядкована і видана знаним просвітянином і підприємцем Миколою Шкурком, зразу справляє приємне враження, бо видана ошатно, на гарному, під старовину, папері, з цікаво виконаними ілюстраціями. А ще ця книга зразу по виході стала бібліографічною рідкістю, адже її наклад всього лише 50 примірників.
Та головне, що і зміст книги цікавий, не тільки оформлення – з неї постає Ніжин до большевицького перевороту і зразу по ньому. І він, той старий Ніжин, дуже цікавий.
Скажімо, тут я дізнався, що бабуся конструктора космічних ракет Корольова – її прізвище Москаленко, була монополісткою торгівлі квашеними знаменитими ніжинськими огірками аж доки єврейський купець Гольдін не налагодив промислове квашення. У Ніжині був пивоварний завод чеха Янса, оцтовий німця Шанца, дві махоркові фабрики, що належали євреям, велике ательє єврея Тарнопольського на Гоголівській, взуттєвий та магазин головних уборів українців Гомоляко та Кузьменка. Цікаво, що в руках українців зосереджувалися ремесла – бондарів, ковалів, столярів, скажімо, згадується столярна майстерня Майбороди у брамі чоловічого монастиря. А євреї займалися ремонтом годинників, швейних машин, велосипедів тощо. Згадуються ще і дві пекарні- кондитерські німця Тецлава і поляка Заборовського. А ось про греків, яких так наче багато було у Ніжині, щось замало я знайшов згадок.
Зате згадується прізвище відомого тепер письменника Кокотюхи – якийсь Герасим Кокотюха був помічником продавця горілки у Дорогинці.
Це все й багато чого іншого можна дізнатися зі спогадів відомого поета- неокласика Ігоря Качуровського, який був родом із Крут, винахідника і колекціонера Анатолія Лазаренка, митця Федора Проценка. Книга багато доповнена покажчиками імен та георафічних назв, численними примітками, які значно розширюють сприйняття основного тексту. Вочевиднь, над книгою довелося чимало попрацювати і упоряднику, і редактору та художнику- оформлювачу.
“Ніжин. Долі та спогади” – вагома цеглинка у вивчення історії нашого минулого, і не тільки Ніжина, бо за фактами про Ніжин можна вивчати і історію Російської імперії, і нашої України в ній.
PS 30 жовтня в обласній науковій універсальній бібліотеці імені Русових пройде представлення цього цінного видання.
Василь ЧЕПУРНИЙ
Джерело: Сіверщина