Яблучний Спас 2020: історія і традиції свята

 

 

 

 

У середу, 19 серпня, віряни відзначають Яблучний Спас або ж Преображення Господа Бога. Це одне із найбільших дванадцяти свят після Великодня християн східного обряду. Воно припадає на Успенський піст. Кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися детальніше про історію та традиції свята. 

Історія свята 

Святкуванням Преображення Церква сповідує по’єднання у Христі двох начал — людського і Божого. Свято існувало вже вIVстолітті. ВідVIст. це свято урочисто святкується у Східній Церкві під назвою «Господнього Преображення». Первісно Преображення святкували взимку. Однак, тому що воно випадало у час Великого Посту, то його перенесено на де 19 серпня. Прижилося воно не одразу. Першими його запровадили в себе східні церкви, з’єднавши із місцевими язичницькими святами, присвяченими збиранню врожаю. На Заході свято заснував у1457папаКалліст III, установивши тоді ж богослужбовий чин.

Традиції свята

У народі свято Спаса має світське значення, пов’язане із святом врожаю. У коментарі кореспондентці 032.ua настоятель Успенської церкви Львова отець Ігор Бурмило розповів, що освячувати цього дня можна весь врожай, який достигає саму в цю пору.

“Можна нести до церки та освячувати все те, що дарує земля у той час. Коли святимо – це ми дякуємо Богові, що врожай виріс, достиг. Міг би ж і не дозріти, могли би і бути засухи, і гради. Самі ж споживаємо освячене, що надає особливу благодать. Хто вірує, той це відуває”, – додав настоятель.

Зазвичай на Яблучний Спас люди символічно освячують яблука. Окрім цього, можна взяти до церкви сливи, груші, обжинкові вінки, бджолині стільники. Іноді на Спаса несли також мак, моркву, цибулю, лікарське зілля, зокрема васильки та чорнобривці.

Зі Спасом, який символізує завершення основних хліборобських жнив, збігається і початок храмових свят. Традиційно в Україні кожен населений пункт мав свій іменний престольний празник, званий храмовим.

Зазначимо, із 14 серпня розпочинається Успенський піст, який триватиме впродовж двох тижнів. По своїй силі прирівнюється до Великого Посту. Настоятель Успенської церкви Львова отець Ігор Бурмило розповів у коментарі кореспондентці 032.ua, від чого варто відмовитися під час посту та кому дотримуватися його заборонено.

Джерело: www.032.ua

Фото з мережі

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь