Ніжинський лікар Ігор Садовський: «Займись собою, бо це треба тобі»

Початок нового року — початок нових планів.

А саме роботи над здоров’ям. Його можна покращити не в поліклініці, не в лікарні, а вдома.

Роблю зарядку щоранку хвилин 30, — ділиться секретами Ігор Садовський, хірург Ніжинської міської лікарні імені Галицького, ексзавідувач хірургічним відділенням Ніжинської центральної районної лікарні. — Спочатку легенька розминка. Роблю сім видів вправ з гантелями. Прес качаю. Присідаю. Спину качаю — руки за голову, піднімаюся 10 раз. Тоді планка. Вправа, яка полягає у витримці позиції, схожій на віджимання, але без руху. Я роблю планку, — а мені 67 років — дві хвилини. Ставлю телефон, секундомір. Задіяні всі м’язи, особливо спини.

Пів години я віддаю організму. Це дуже гарно. Корисно. Безплатно. Але є умова. Треба мати велику силу волі. У чому? У постійності занять. Я щодня встаю о шостій. І починаю робити зарядку. А тоді вже — голитись, митись. Я молюся вранці й увечері. Молюся, коли вже помився, поголився, перед тим, як снідати. А тоді вже збираюся на роботу.

Займись собою, бо це треба тобі, — звертається лікар до кожного з нас. — Для свого навантаження — не для показників. А щоб організм відчув. І відгукнувся.

Позиція Ігоря Садовського співзвучна з порадами Олега Швеця, президента асоціації дієтологів України, консультанта з громадського здоров‘я Міністерства охорони здоров’я України. Він радить (див. https://uoz.cn.ua) пройти профілактичне обстеження, переглянути власне харчування та збільшити фізичну активність. А саме:

🔹Снідати щодня, щоб прискорити обмін речовин і запобігти переїданню.

🔹Планувати харчування. Зрозуміти, що ви хочете. Схуднути? Поправитися? Думайте. Це, до того ж, зекономить кошти — купуватимете продумано.

🔹Пийте багато води. Це одна з найздоровіших звичок. У просту воду можна додати шматочки апельсина, лимона, лайма, ягід, огірка.

🔹Рухайтеся за будь-якої можливості. Ходіть.

🔹Свідомо робіть перерву від смартфонів, комп’ютерів.

🔹Вивчайте нове. Нап­рик­лад, вчіть іно­­земну мову. Опа­ну­вання нового дозволяє зберегти мозок здоровим.

🔹 Відмовтеся від куріння, якщо курите.

🔹Спробуйте налагодити сон. Він покращує настрій, пам’ять і концентрацію уваги. З початком повномасштабної війни українці не так часто мають можливість добре поспати. Але в перспективі повноцінний сон знижує ризик серцево-судинних захворювань і допомагає залишатися стрункими.

Робіть це за розкладом — лягайте спати та прокидайтеся щодня приблизно в один і той самий час.

🔹Тренуйте тіло. Силові тренування допомагають ор­га­нізму накопичувати м’язо­ву масу замість жиру. Тобто ви будете спалювати більше калорій, навіть сидячи. Тренування допомагають схуднути, зміцнити серце та кістки. Виконуйте силові вправи: віджимання, випади та підняття тягарів принаймні двічі на тиждень.

🔹Проводьте більше часу на свіжому повітрі. Кілька хвилин на сонці підвищують рівень вітаміну D, а це добре для кісток, серця та настрою. За можливості намагайтеся обирати природу, а не міські вулиці.

🔹Зберігайте рівновагу. Якщо ви молоді, гарний баланс допомагає уникнути травм. Якщо ви старші, баланс довше підтримуватиме активність і зменшить шанси переломів. Хороша рівновага означає кращий м’язовий тонус, здоровіше серце та більшу впевненість.

🔹Будьте усвідомленими. Увідомленість зменшує стрес, полегшує біль та покращує настрій. Навіть миття посуду може бути корисним для мозку, якщо робити це усвідомлено.

Тамара Кравченко, фото автора

На фото: Ігор Садовський

Вісник Ч

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь