В останній тиждень січня зоологи рахували птахів.
— Вибираєш маршрут, — розповідає Олександр МИКУЛА, зоолог, начальник відділу комунального закладу «Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський»*. — Зазвичай вздовж річки, бо в ліс заходити заборонено. — Ідеш і дивишся. І записуєш, кого, де, скільки бачив упродовж години. Кількість, види. Обов’язково треба бінокль. Зазвичай він має 8-12-20-кратне збільшення. Цього буває мало. Допоможе зорова труба. Збільшує від 20 до 100. У мене труба зі збільшенням до 60. Дозволяє все, що рухається, роздивитися.
— Скільки на Чернігівщині видів птахів?
— Узимку в Україні зустрічається більше 300 видів, а на Чернігівщині — 230. Чечітки на зиму прилітають, омелюхи, снігурі. На півночі області є тайгові види. Наприклад, горіхівка (кедровка). Зустрічається від Новгорода-Сіверського в бік Ріпкинщини. Гніздиться. Навіть рябки є (рябчики). Тетеруки.
На Ніжинщині, Прилуччині таких птахів немає. Але на півдні області можна зустріти інших. Рожеві шпаки навіть залітали. Голова і крила чорного кольору, а тіло світло-рожевого. Дрохву помічали. Це найважчий, найбільший птах в Україні. Більше шести кілограмів.
![«Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський». Отрохи. Дрохва](https://pernatidruzi.org.ua/pictures/droxvag/droxva_holovna.jpg)
Дрохва, фото ілюстративне
— Яка ж найменша пташка?
— Їх дві. Золотомушка (корольок) важить до восьми грамів. Кропивник (волове очко) важить до 11 грамів. Для порівняння, хатній горобець — до 40 грамів.
![«Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський». Отрохи. Золотомушка](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3b/Regulus_regulus_60North_cropped.jpg)
Золотомушка (корольок), фото ілюстративне
![«Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський». Отрохи. Волове очко](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Eurasian-Wren-Troglodytes-troglodytes.jpg)
Кропивник (волове очко), фото ілюстративне
— Правда, що горобців стало менше?
— За останні років 10 зменшилася чисельність. Так трапляється в природі. Років п’ять, як триває підвищення чисельності сірої ворони. А років 20 назад її було дуже мало. Зараз чисельність білої чаплі зросла. А років 20 тому її було в 10 разів менше. За день одна зустрічалася, коли проводили облік.
— Яка пташка найрідше вам зустрічалася?
— Сиворакша. Бачив біля села Отрохи. Її родичі — бджолоїдка, рибалочка.
![«Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський». Отрохи. Сиворакша](https://pernatidruzi.org.ua/pictures/syvoraksza/hol.jpg)
Сиворакша, фото ілюстративне
— Обстріли розлякують птахів?
— Звісно. Але вони повертаються. Головна прив’язка — не тільки тиша, головне — підходящі місця для гніздування та кормова база. На Чернігівщині є річки, які не замерзають взимку — Смячка на Новгород-Сіверщині. Я бачив, як там зимували не тільки дикі качки, а й чаплі, і птахи рибалочки.
* Найбільший регіональний ландшафтний парк в Україні, розташований у межиріччі Десни і Дніпра. Центральна садиба — у селі Отрохи на Козелеччині.
Авторка: Тамара Кравченко, “Вісник Ч”
“Час Чернігівський”
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram