Найважчого птаха України помітили на Чернігівщині

В останній тиждень січня зоологи рахували птахів. 

— Вибираєш маршрут, — розповідає Олександр МИКУЛА, зоолог, начальник відділу комунального закладу «Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський»*. — Зазвичай вздовж річки, бо в ліс заходити заборонено. — Ідеш і дивишся.  І записуєш, кого, де, скільки бачив упродовж години. Кількість, види.  Обов’язково треба бінокль. Зазвичай він має 8-12-20-кратне збільшення. Цього буває мало. Допоможе зорова труба. Збільшує від 20 до 100. У мене труба зі збільшенням до 60. Дозволяє все, що рухається, роздивитися. 

Скільки на Чернігівщині видів птахів?  

— Узимку в Україні зустрічається більше 300 видів, а на Чернігівщині — 230. Чечітки  на зиму прилітають, омелюхи, снігурі. На півночі області є тайгові види. Наприклад, горіхівка (кедровка). Зустрічається від Новгорода-Сіверського в бік  Ріпкинщини. Гніздиться. Навіть рябки є (рябчики). Тетеруки.  

На Ніжинщині, Прилуччині таких птахів немає. Але на півдні області можна зустріти інших. Рожеві шпаки навіть залітали. Голова і крила чорного кольору, а тіло світло-рожевого. Дрохву помічали. Це найважчий, найбільший птах в Україні. Більше шести кілограмів.

«Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський». Отрохи. Дрохва

Дрохва, фото ілюстративне

Яка ж найменша пташка? 

— Їх дві. Золотомушка (корольок) важить до восьми грамів. Кропивник (волове очко) важить до 11 грамів. Для порівняння, хатній горобець — до 40 грамів. 

«Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський». Отрохи. Золотомушка

Золотомушка (корольок), фото ілюстративне

«Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський». Отрохи. Волове очко

Кропивник (волове очко), фото ілюстративне

Правда, що горобців  стало менше?

— За останні років 10 зменшилася чисельність. Так трапляється в природі. Років п’ять, як триває підвищення чисельності сірої ворони. А років 20 назад її було дуже мало. Зараз чисельність білої чаплі зросла. А років 20 тому її було в 10 разів менше. За день одна зустрічалася, коли проводили облік. 

Яка пташка найрідше вам зустрічалася? 

— Сиворакша. Бачив біля села Отрохи. Її родичі — бджолоїдка, рибалочка. 

«Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський». Отрохи. Сиворакша

Сиворакша, фото ілюстративне

Обстріли розлякують птахів? 

— Звісно. Але вони повертаються. Головна прив’язка — не тільки тиша, головне — підходящі місця для гніздування та кормова база. На Чернігівщині є річки, які не замерзають взимку  — Смячка на Новгород-Сіверщині. Я бачив, як там зимували не тільки дикі качки, а й чаплі, і птахи рибалочки. 

* Найбільший регіональний ландшафтний парк в Україні, розташований у межиріччі Десни і Дніпра. Центральна садиба — у селі Отрохи на Козелеччині.  

Авторка: Тамара Кравченко, “Вісник Ч”

“Час Чернігівський” 

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь