Жовтнева: в одному з сіл Ніжинщини залишили комуністичну назву вулиці

 

 

 

 

До 27 квітня цього року завершується другий етап очищення публічного простору від символіки російської імперської політики на виконання Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Як стало відомо з відкритих джерел, 11 березня в Лосинівській селищній громаді Ніжинського району Чернігівської області було проведено громадські слухання щодо нових назв вулиць, які перейменовують відповідно вимог Закону.
Під час розгляду питання щодо перейменування вулиці Жовтневої на нову назву Затишна в селі Сальне вирішили відмовитися від цього, погодившись з аргументацією двох громадян, що нібито «Жовтнева названа за назвою календарного місяця «жовтень». Ніякої асоціації з пропагандою російської імперської політики вона не викликає».

Всі 26 учасників слухань проголосували за те, аби у Сальному залишилася вулиця Жовтнева. Цю позицію підтримав селищний голова Анатолій Стрілець, який не включив вулицю Жовтневу у розпорядження про перейменування.
Розглянемо цю аргументацію відповідно чинного законодавства.
Назва вулиці Жовтнева у селі Сальне з’явилася в часи існування Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Комуністичний тоталітарний режим нав’язував цей топонім на честь діяльності комуністичної партії — Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року. Саме тому він став у часи існування СРСР одним із наймасовіших.
Відповідно підпункту «є» пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» назви на честь Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року є символікою комуністичного тоталітарного режиму та підлягають перейменуванню.
Звертає увагу, що перейменування назви вулиці Жовтнева у селі Сальне відповідно державної політики декомунізації повинно було здійснитися ще в 2015—2016 роках!
Також варто нагадати, що в пункті 2 частини 1 статті 2 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» чітко та однозначно вказано: російська імперська політика (російська колоніальна політика), як система заходів, здійснювалися органами управління, збройними формуваннями, політичними партіями, недержавними організаціями, установами, підприємствами, групами чи окремими громадянами і Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
Отже, СРСР теж здійснював російську імперську політику, а топонім Жовтнева відноситься до символіки комуністичного тоталітарного режиму — символіки російської імперської політики.
Таким чином, відповідно вимог закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» і Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» назва вулиці Жовтнева у селі Сальне Лосинівської селищної громади Ніжинського району Чернігівської області підлягає перейменуванню.

Сергій Бутко,
Український інститут національної пам’яті


Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь