Всесвітній день боротьби з інсультом

Щороку 29 жовтня в Україні і світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом

День заснований у 2006 році Всесвітньою організацією боротьби з інсультом (WSO), яка об’єднує представників з 85 країн світу. Чому боротьба з інсультами набула світового значення, адже вона є однією з головних причин смертності у всьому світі. На жаль, останнім часом можна почути, що інсульт починає молодіти, але все ж таки його ризики можна звести до мінімуму.
Що ж таке інсульт?
Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу з подальшою загибеллю ділянки тканини мозку. Через це може виникнути порушення м’язової сили, координації рухів, чутливості, мови, розумових функцій, іноді навіть коми та смертельного результату.
Розрізняють два основних типи інсульту: геморагічний та ішемічний. Ішемічний інсульт, або інфаркт мозку, зустрічається набагато частіше, і складає близько 80 % всіх інсультів, геморагічний, відповідно, 20 %.
Ішемічний інсульт — це закупорка тромбом артерій, які постачають мозок. Найчастіше виникає при атеросклерозі, але зустрічається також при гіпертонічній хворобі і миготливій аритмії. У цьому випадку судина зберігає цілісність стінки, однак кровопостачання по ній припиняється через спазм чи закупорку тромбом.
Геморагічний інсульт, чи крововилив у мозок, — зазвичай виникає у людей з підвищеним артеріальним тиском, найчастіше на фоні гіпертонічного кризу. Іноді причиною такого інсульту стають аневризми — вроджені чи набуті зміни стінок судин. Кровоносна судина, не витримавши підвищеного тиску на стінку, розривається. Досить часто в таких ситуаціях мова йде про необхідність невідкладного хірургічного втручання.


Основними факторами ризику є:
 паління;
 надмірна маса тіла;
 підвищений рівень холестерину;
 порушення ритму серця;
 артеріальна гіпертензія.
Симптоми, що виникають раптово:
 оніміння або слабкість м’язів частіше з одного боку тіла;
 проблема з розумінням мови чи мовленням, плутанина в словах;
 порушення зору в одному або обох очах, двоїння;
 проблеми з ходінням, запаморочення, втрата рівноваги чи координації;
 сильний головний біль без причин.

Простий та швидкий тест для самостійного виявлення перших симптомів інсульту можна за абревіатурою МОЗОК-Час.
 М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
 О (Обличчя) – коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
 З (Запаморочення) – поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.
 О (Очі) – у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.
 К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.
Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку!
Також, інсульт може проявлятися сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про важкий стан, який треба негайно лікувати. Звертайте на них увагу!
Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 3 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.
Ніжинський міськрайонний відділ ДУ “Чернігівський обласний центр
контролю та профілактики хвороб МОЗ України”

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Приєднуйтесь до нашого Ютуб-каналу та слідкуйте за останніми новинами Ніжинщини

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь