В Україні зафіксували спалах гепатиту А. У Чернігові госпіталізували 15 школярів. Пізніше стало відомо, що у шістьох дітей і трьох дорослих діагностували гепатит в Харківській області.
Розповідаємо, що потрібно знати про гепатит і як уберегтися від нього.
Гепатит А − це захворювання печінки, викликане вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. За даними ВООЗ, більшість заражених гепатитом А повністю одужують і у них формується довічний імунітет до хвороби.
У народі гепатит А називають хворобою Боткіна або хворобою немитих рук. Звідси випливає, що ним можна заразитись в поганих санітарних умовах, він передається при вживанні забруднених продуктів харчування та води, а також під час прямого контакту з інфікованою людиною.
Попри те, що смертність від цього захворювання вкрай низька, вона все ж є. Варто зазначити, що щеплення від гепатиту А не входить в календар вакцинації, на відміну від щеплення проти гепатиту Б.
Симптоми гепатиту А
Симптоми гепатиту А можуть проявлятися як у легкій, так і у важкій формі. Переважно це:
- підвищена температура
- відсутність апетиту
- діарея
- слабкість
- блювота
- болі в животі
- темний колір сечі
- пожовтіння шкіри і білків очей
фото:depositphotos
Водночас, не обов’язкова наявність всіх цих симптомів. Більш того, у дітей до 6 років можуть взагалі бути відсутні симптоми. У дорослих же симптоми можуть бути навіть загострені, а жовтяниця проявляється у 70% заражених.
Говорячи про те, що імунітет від хвороби настає довічний, в деякій формі рецидиви можливі: у людини, яка тільки одужала, можуть з’являтись симптоми хвороби. Але після епізоду настає одужання. Інкубаційний період гепатиту − 14−28 днів.
Хто в зоні ризику
За даними ВООЗ, найчастіше хворіють діти раннього віку. Основними факторами ризику є погані санітарні умови, відсутність чистої води, проживання з інфікованою людиною, приймання рекреаційних препаратів, внаслідок сексуального контакту.
фото:depositphotos
Профілактика гепатиту А
Перше, що обов’язково потрібно врахувати − це правила гігієни.
- Мийте руки з милом, приходячи з вулиці, громадського місця, перед вживанням і приготуванням їжі, а також після туалету.
- Перед вживанням кип’ятіть воду протягом 10 хвилин.
- Перед вживанням ретельно мийте овочі та фрукти.
- Не займатися самолікуванням.
Читайте також
Спалах дифтерії в Україні: Лондонська лабораторія буде визначати походження хворобиПоширення дифтерії в Україні: що необхідно знати про хворобу
До речі, МОЗ оприлюднило новий перелік протипоказань для вакцинації.
Нагадаємо, ще 29 липня в Україні стартувала кампанія з вакцинації від дифтерії і правця.
https://kanalukraina.tv