У Ніжині планують виставку про поляків, які боронять Україну

 

«Разом пліч-о-пліч»: Поляки України – в обороні нашої держави

У Чернігові, на древньому княжому дитинці – Валу, в Галереї сучасного мистецтва «Пласт-Арт» відкрилася виставка «Разом пліч-о-пліч», повідомляє сайт nizhynnews

Це проект, який здійснює Об`єднання українців міста Боярки «Bez granic» («Без кордонів»). Він розповідає, як громадяни України польської національності захищають нашу державу у війні на Донбасі.

Ініціатор проекту – голова цієї організації Гелена Седик (на фото) , яка згуртувала довкола нього своїх однодумців. Партнером і спонсором проекту є «Związek Przedsiębiorców Polaków Ukrainy» («Спілка підприємців поляків України»), голова – голова Влодзімєж Щепаняк. До речі, недавно Спілка створила власний телеканал, який розповідає про цей проект полякам України і світу.

Проект реалізується, як збір матеріалів про поляків – учасників АТО, нині – ООС, та виготовлення плакатів про них. Тут розповіді про учасників війни, їх родовід, бойовий шлях, їхні державні нагороди України. Виставка цих плакатів і була відкрита в Чернігові минулої п’ятниці. Директор галереї «Пласт-Арт» Борис Дєдов люб`язно відгукнувся на пропозицію організаторів проекту і надав для виставки зали галереї.

Відкриття виставки пройшло урочисто. Пролунали Державні Гімни України і Польщі – «Ще не вмерла Україна» та «Jeszcze Polska nie zginęła». Виступили і благословили зібрання настоятель Катерининської церкви – кафедрального храму Чернігівської єпархії Православної Церкви України отець Роман і священик католицького храму міста отець Пьотр, поляк, котрий відмінно говорив українською мовою.

Учасник бойових дій на Донбасі Олександр Слободюк з Боярки, котрий активно співпрацює зі Спілкою «Без кордонів», зокрема в цьому проекті, зачитав вітального листа учасникам проекту, якого надіслав з Варшави Посол України у Республіці Польщі Андрій Дещиця. Від себе Олександр додав, що серед його бойових побратимів у боях на Донбасі є чимало поляків, як і представників інших національностей, які пліч-о-пліч з ним, українцем, боронять нашу державу.

Виступив і відомий земляк-чернігівець, лауреат Національної премії України, Народний художник України Анатолій Гайдамака. Він є автором двох визначних меморіальних комплексів – у Батурині і Крутах. Повідомив, що експозиція меморіалу пам`яті Героїв Крут зараз доповнюється матеріалами про спадкоємців цих героїв – українських воїнів на Донбасі. І в цю експозицію готуються матеріали й про воїнів-поляків.

Кілька українських і польських пісень виконав, акомпануючи на гітарі, народний артист України Олег Дзюба, до речі, поляк по матері. Чудово співав і народний артист України Олександр Василенко.

А далі всі присутні, а це були представники громадськості, учасники АТО і ООС, чернігівські військові, члени польської громад міста, оглянули в залах галереї цю виставку.

Сім плакатів мали поруч з портретом воїна і розповіддю про нього, також, на превеликий жаль і сум, зображення запаленої свічки. Ці поляки полягли в боях за Україну. Це Ігор Брановицький, удостоєний посмертно звання Героя України, Андрій Гаврилюк,Євген Сарнавський, Максим Сломчинський, Руслан Півень, Іван Марченко, Валерій Шишак. Всі вони удостоєні державних нагород України. На інших плакатах – поляки, які воювали чи й зараз воюють в українській армії на Донбасі, зокрема, Конрад Камільський. Даміан Дуда, Олександр Нідзєльський, Віталій Бєльський, Лєшек Клошевський, Олег Браславський.

Ця виставка уже була показана в столиці, у Київській фортеці та Ліцеї ім. Богуна. Тепер її шлях по Україні. В Чернігові виставка діє по 28 лютого. Після цього виставку планують показати в найбільших містах області – Ніжині і Прилуках, де, до речі, діють об`єднання поляків. Потім виставка демонструватиметься в областях України, а далі – планується і в Польщі.

Матеріали проекту об`єднання «Без кордонів» планує видати книгою Власне, і робота над проектом триває, у тому числі збір матеріалів серед родин воїнів, у архівах. Між іншим, свій родовід деякі з цих військових дослідили в глибину століть.

Виступаючи на відкритті виставки, Гелена Седик звернулася до всіх небайдужих співгромадян з проханням повідомляти їй про поляків – громадян України, котрі захищають нашу державу. Ось координати об`єднання «Без кордонів»: тел. 067-5062002, електронна пошта: polacybg@gmail.com

Петро АНТОНЕНКО, 
редактор газети «Світ-інфо». 
Фото автора

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *