Вперше в Україні на Чернігівщині газ з відходів сільгоспвиробництва подали в загальну мережу

 

 

 

 

Вперше в Україні пустили біометан у газові труби для споживачів. 12 квітня на Чернігівщині до газових мереж під’єднали агрохолдинг, який почав виробляти біометан із відходів сільськогосподарського виробництва.

Впродовж п’яти років з біогазу отримували електроенергію, новий напрямок відкрило повномасштабне вторгнення Росії та зростання ціни на природний газ, розповів гендиректор Регіональної газової компанії Олексій Тютюнник. За рік агрохолдинг вироблятиме три мільйони кубометрів біометану. Продаватимуть його до Європи.

Як починали виробляти біометан

На одному з агропідприємств Чернігівщини п’ять років тому відходи від сільського господарства та тваринництва почали переробляти на біогаз. Таким чином виробляли “зелену” електроенергію.

Тут 20 тисяч гектарів землі, працює тут десь близько 300 осіб. У нас є свині, корови, кукурудза, цукровий буряк, у нас є все. А тепер в нас все переробляється. Розумієте, ось таке велике підприємство, а в ньому немає відходів“, — розповідає заступник гендиректора агрохолдингу Павло Пустовойт.

Вперше в Україні на Чернігівщині газ з відходів сільгоспвиробництва подали в загальну мережу

На початку 2023 року з біогазу почали виробляти біометан – замінник природного газу. Сьогодні біометан вперше пустили в труби – його отримають до півтори тисячі споживачів. Ця компанія стала першим біометановим заводом в Україні, який під’єднали до газових мереж.

Кінцевий споживач не відрізнить ні по кольору, ні по запаху, чи це він біометан зараз споживає, наприклад, на своїй газовій плиті, чи, наприклад, природний газ. Однією з умов, так само фізичних вимог до біометану, є теплотворна здатність“, – говорить керівник напрямку альтернативної енергетики агрохолдингу Олег Рябов.

Вперше в Україні на Чернігівщині газ з відходів сільгоспвиробництва подали в загальну мережу

Над інженерним проєктом працювали близько року, говорить гендиректор Регіональної газової компанії Олексій Тютюнник.

Перші біометанові проєкти активно почали розвиватися років п’ять назад, але всі фактично їхні виробники переробляли цей продукт на електроенергію. Десь за пів року до початку війни, у зв’язку з тим, що ціна на газ пішла різко вгору, з’явилась можливість у виробників і бажання перейти до фактично реалізації газу на ринку України й за його межі“.

Вперше в Україні на Чернігівщині газ з відходів сільгоспвиробництва подали в загальну мережу

Чому біометан експортують до Європи

На рік підприємство вироблятиме три мільйони кубометрів біометану. Його агрохолдинг планує продавати до Європи, каже Олег Рябов.

Взагалі біометан зараз ми не плануємо продавати кінцевому споживачеві, бо різниця в ціні не дасть нам змоги взагалі з якоюсь прибутковістю працювати. Ціна та, що зараз для населення, просто нереальна, і всі розуміють, що вона набагато нижча за собівартість. Все-таки це перспектива не тільки для нашої компанії, а взагалі й для регіону, який може з аграрного відсталого стати просто енергетичним хабом для всієї країни“.

Голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха каже: Європейський Союз, куди прямує Україна, в майбутньому хоче відмовитися від споживання природного газу.

Європа зараз виробляє вже 3,5 мільярда кубів біометану на рік. У 2030 році вона планує виробити 35 мільярдів кубів біометану. Україна має ресурсів для виробництва, як мінімум, 21 мільярда кубів біометану на рік“.

Вперше в Україні на Чернігівщині газ з відходів сільгоспвиробництва подали в загальну мережу

Перспективи

При цьому до повномасштабного вторгнення Україна споживала протягом року близько 30 мільярдів кубів газу. Георгій Гелетуха говорить, Україна має потенціал і величезні площі землі, аби з відходів сільського господарства виробляти біометан.

Ми автоматично з країни-імпортера переходимо в країну-експортера. Європа з задоволенням, вона чекає українського біометану. Вона готова купити практично будь-яку кількість біометану, яку ми можемо запропонувати. І якраз Україна має унікальні можливості для цього. Україна має найбільші площі сільськогосподарських земель в Європі“.

За словами Георгія Гелетухи, також в України є перспектива стати незалежною від закордонного газу.

Вперше в Україні на Чернігівщині газ з відходів сільгоспвиробництва подали в загальну мережу

Сам біометан, він газ, який повний аналог природного газу. Нам не треба ніяких модифікацій газових труб, нам не треба ніяких модифікацій газового обладнання. Будь-який газовий двигун, газова турбіна, газовий пальник, вони будуть працювати на біометані абсолютно так само, як на природному газі“.

У другій половині 2023 року інвестори планують встановити ще один модуль з виробництва біометану у Київській області, говорить міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

Це початок чогось нового і, я впевнений, за п’ять-десять років це буде така достатньо масова історія. І вона є ще одним прикладом того, наскільки аграрний бізнес в Україні в умовах конкуренції може показувати результат“.

Детальніше у сюжеті:

Суспільне

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь