Землетрус в НБУ: куди «покотиться» гривня?

 

Нещодавно голова Національного банку України Яків Смолій написав заяву про власну відставку. Таке рішення він пояснив тим, що, за його словами, на нього постійно чинився «політичний тиск».

То що буде із курсом гривні та чи є зв’язок між відставкою Якова Смолія та курсом валют в Україні? Про це журналісту ІА «Вголос» розповіли експерти.

Володимир Лановий, ексміністр економіки України:

Гонтарева втекла, чому ж йому не вчинити так само? А відповідати є за що

По-перше, цей голова Національного Банку Яків Смолів просто таким чином тікає від покарання. Гонтарева втекла, чому ж йому не вчинити так само? А відповідати є за що.

По-друге, кількаразове коливання курсу гривні протягом дня у нас вже було. Це говорить про те, що регулятор не бажає підтримувати сталість грошової одиниці. Якщо є такі стрибки протягом дня, їх треба знімати елементарними інтервенціями, причому невеликими. За один день не витратиш багато валюти. Але, можливо, цей голова хоче показати людям, що його немає і от, впав курс. Тобто, це робилось спеціально, бо наразі немає ніяких підстав на зміни пропорції у валютному обігу посеред літа, курс не повинен змінюватись. Мені здається, це просто політичні ігри.

А щодо того, хто обійме цю посаду тепер, то все залежить від першої особи. Якщо президент залучить розумних людей до такої роботи, то все буде добре. Але у нашій ситуації нічого не відомо. Ми не знаємо, кого він бачить на посаді голови НБУ і хто, на його думку, є розумним. Я вважаю, що поки що нам не варто сподіватись на якісні зміни в складі цього істеблішменту. Це все одно буде людина, яка по дзвінку з Банківської буде приймати ті чи інші важливі рішення.

Йосиф Ситник, доктор економічних наук:

Ця ситуація, на мою думку, нагнітається, бо завжди будь-яка зміна у політиці чи управлінні таких структур має своє відображення на валюті. Ці коливання бувають сезонними чи іншими, але зараз ми маємо ситуацію, коли штучно створюється паніка. Звичайно, що незалежність НБУ – це важливо, але Нацбанк ніколи, ні при якій владі не був незалежним від президента. Їм завжди давали якісь вказівки чи накази, куди рухатись і як поступати.

Крім того, ми ще маємо ситуацію із попереднім президентом, за чиєю владою є деякі «грішки» у цьому питанні. Мільярди гривень ішли за кордон, девальвація у три рази також була, фактично, штучною, що було на руку олігархам і таке інше. Це все дуже великі махінації попередників, тому  їм вигідно зараз «розхитувати» ситуацію і показати, мовляв, «Ось, як при нас було добре і стабільно, а як зараз все погано. Себто, це просто гра на публіку людей, які зацікавлені у дестабілізації.

З іншого боку, скоро будуть місцеві вибори. Тому Зеленському хочеться показати, що є якісь результати, якісь кадрові зміни і таке інше. Це йому дозволить отримати більше голосів восени. Але таке, знову ж таки, робили всі президенти. Сюди ж можна додати такі ініціативи, як підняття зарплати лікарям, вчителям, мінімальної заробітної плати тощо.

Крім того, багато заробітчан зараз приїхали в Україну і не мають змоги повернутись на свої місця праці за кордоном. Це зменшить надходження іноземної валюти в Україну. Тому все вищезгадане обов’язково призведе до падіння гривні, але воно буде не надто значним. Проте, якщо певним політичним силам вдасться суттєво дестабілізувати цю всю ситуацію, то наслідки можуть бути гіршими.

Андрій Новак, економічний експерт:

Те, що нібито є зв’язок між відставкою голови НБУ та короткостроковим падінням гривні, не зовсім правда. Це така собі «психологічна акція». При зміні такого високого керівника, а Нацбанк – це одна з двох найвищих економічних інституцій у владі (друга – Кабмін), завжди є певний момент невідомості. Люди гадають, що буде далі та чи не буде нове керівництво гіршим, ніж попереднє. Тобто, це психологічна реакція, але вона буде недовгою і незначною. У всякому разі, якщо процес призначення нового керівника структури не затягнеться надовго.

А щодо самої відставки, то я її можу охарактеризувати як «давно пора». Ми маємо оцінювати посадовців у високих інституціях не за якимись словами чи антипатіями до людини, а за тими результатами, які дає певна структура під керівництвом посадовця. Національний банк України має виконувати три головні завдання: стабільність курсу національної грошової одиниці, доступність кредитного ресурсу в банківській системі та надійність самої банківської системи, тобто банків, які працюють. Я нагадаю, що керівництво НБУ залишилось від попередньої влади, змінився лише голова, і то він був заступником Гонтервої. Тому, якщо ми оцінимо їх за цими трьома критеріями, то побачимо наступне: за останні 6 років гривня девальвувала до 27-ми грн., а це дуже глибоко. Звісно, ми можемо казати, що це фактор війни, так і є, але він впливав не на такому рівні. Крім того, що Україна регулярно отримувала різного роду фінансову підтримку з-за кордону.

Зараз немає політичних чи економічних причин для різких стрибків курсу гривні чи її девальвації

А що стосується сучасного стану речей, то у нас зараз немає політичних чи економічних причин для різких стрибків курсу гривні чи її девальвації. Золотовалютні резерви є у достатній кількості, а ажіотажу до валюти у нас теж немає. Навіть навпаки, карантин, пов’язаний із коронавірусом, збільшив попит не на валюту, а саме на гривні. Наші заробітчани просто міняли свої зароблені за кордоном долари чи євро, щоб купити гривні, бо саме вони є засобом купівлі продуктів та послуг. Тому немає жодних причин для девальвації нашої грошової одиниці, це суто психологічний трюк.

 Олег Кузьмін, доктор економічних наук, професор:

Це нормальна реакція . Якщо у Національному банку України змінюються якісь обставини, а особливо керівництво, то курс, як правило, зростає. Крім того, зміна голови може призвести і до зміни самої політики НБУ. Але нічого поганого не відбудеться. Зараз ми призначимо нового голову, я думаю, що це буде перша заступниця Якова Смолія Катерина Рожкова, і тоді продовжиться курс на підтримку гривні. Тоді повернеться і курс валюти. Навіть якщо не на 60 копійок відразу, то приблизно на 40 копійок долар знову стане дешевшим. Це нормально. А те, що відбувається зараз – це елемент ринкової паніки, так є у всіх країнах світу.

Роман Гурський, ІА «Вголос»

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

  1. А якщо прибиральниця звільниться з НБУ??? Курс куди піде? Вверх чи вниз?

      1. Як парашенка” ось стоять російські війська на кордоні, ось-ось заходять, ось-ось уже ногарукапісюнкремля над кордоном…..”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *