Музейники з Ніжина показали «живу історію» на фестивалі в Києві

Коли востаннє ви писали лист? Справжній лист кульковою ручкою на папері? Не електронне повідомлення у Face-book. Напевне, що давно. Багато хто взагалі може сказати, що паперові листи віджили своє, а сам процес написання листа є марудною нецікавою справою. Втім, повірте, у цій справі є свій шарм. Написання паперового листа не є проявом відсталості, як це може здатися на перший погляд. Навпаки, 300 років тому написання паперових листів було поважним заняттям, справою, якою могли займатися лише обрані – представники вищих кіл суспільства. Шарму цьому заняттю додавала тотальна неписьменність більшості населення України XVII ст. та висока вартість матеріалів для письма. Недешевим був сам папір, тай кулькових ручок ще не існувало. У XVII ст. писали чорнилом за допомогою спеціально заточених гусячих пер. Самі ж паперові листи запечатувалися сургучем, на якому металевими печатками з іменною символікою ставився штамп.

Письмо за допомогою чорнила та пер є цікавим і складним заняттям. Воно потребує витримки й терпіння, навик каліграфії та поводження з перами і гарячим сургучем. Але всі ці складнощі здоланні, бо письмо перами – це магія, де писар – чарівник, який, підкоривши воду, вогонь та метал, закарбовує живу історію на незгораючому папері. Гріхом буде не згадати про атмосферу, в якій писались ці листи. Чого тільки вартий скрип гусячого пера! Про нього може розповісти лише той, хто власноруч писав колись пером. Написані від руки листи невідмінно мають оцінити справжні романтики. Важкувато буде підібрати слова, щоб передати ті відчуття, що переповнюють душу піл час читання листів, оповитих коханням. Вічністю здаються секунди, поки ти розгортаєш лист, щоб прочитати рядки, написані найдорожчою в житті людиною.

З метою допомогти всім охочим відчути ці неповторні емоції та відчуття, що їх супроводжує написання паперового листа, 28-29 вересня 2019 р. до м. Києва, на «Фестиваль живих історій», завітали працівники Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського: Брязкало Тетяна, Дудченко Геннадій та Желєзко Роман.

В рамках дводенного дійства ніжинські любителі історії провели презентацію та майстер-клас під назвою «Листи XVII ст.: перо, чорнило і сургуч». Гостям і учасникам фестивалю було розкрито всі таємниці підготовки цього майстер-класу: пошук пер і їх заточення, експерименти зі створення чорнил за стародавніми рецептами, зістарення паперу тощо. А найголовніше – дано спробу власноруч написати лист, запечатати його сургучевою печаткою та забрати все це додому. Такий лист є унікальним, бо лише ви обираєте час, місце і людину, поруч з якою варто розкрити та прочитати ваш лист.

Майстер-клас «Листи XVII ст.: перо, чорнило і сургуч» в рамках «Фестивалю живих історій» був не одноразовою подією, організованою Ніжинським краєзнавчим музеєм. Мандрівка до Києва стала продовженням майстер-класів з письма, що впродовж 2017-2019 рр. неодноразово проводилися ніжинськими музейниками в нашому рідному Ніжині, а також Переяславі-Хмельницькому. Шляхом проб і помилок, підкріплених досвідом, ми рухаємось до мети – зробити історію цікавою для кожного.

Ніжинський краєзнавчий музей ім. І. Спаського запрошує всіх охочих навчитися писати гусячими перами завітати на гостини, отримати незабутні враження та власноруч створені приємні подарунки на згадку.

Роман Желєзко – завідувач відділу історії м. Ніжина НКМ ім. І. Спаського

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *