На Чернігівщині залишається 9400 гектарів необстежених і небезпечних територій

Літо-2023 в самому розпалі. Спекотна погода так і манить пірнути у річку, а ліси, що ними така багата Чернігівщина, повні соковитих ягід. Але чи безпечно зараз купатися, ловити рибу та ходити в ліс по ягоди, враховуючи масштаби забруднення наших водойм та лісів вибухонебезпечними предметами через російську агресію?

Ми поспілкувалися з першим заступником начальника ГУ ДСНС України у Чернігівській області, Дмитром Безкостим, щоб з’ясувати, яка небезпека чекає на чернігівських відпочивальників та чи можна якось себе вберегти.


На Чернігівщині залишається 9400 гектарів площі, необстеженої і потенційно забрудненої вибухонебезпечними речовинами

Робота саперів на Чернігівщині

– Пане Дмитре, яка наразі ситуація з забрудненням Чернігівщини вибухонебезпечними предметами?

– На початку повномасштабної військової агресії російської федерації під окупацією перебувала частина Чернігівщини площею 10437 квадратних кілометрів. Це майже третина області. Відповідно, уся ця територія рахувалася у нас як забруднена вибухонебезпечними предметами. В ході проведеної роботи по збору інформації (від керівників територіальних громад, військових адміністрацій, керівників підприємств та установ, місцевого населення) нами була уточнена як потенційно забруднена 141 ділянка місцевості області загальною площею 568 квадратних кілометрів. В ході подальших робіт з червня по листопад минулого року кількість цих ділянок зменшилась до 25 ділянок загальною прощею 94 квадратних кілометри. З них 8 потребують технічного обстеження, 7 – нетехнічного обстеження практичним методом і 10 — суцільного розмінування. Це коли вручну проходять з металошукачами.

За цей період нашими підрозділами було здійснено 4766 залучень на повідомлення щодо виявлення населенням вибухонебезпечних предметів та проведено обстеження територій населених пунктів. В результаті роботи груп розмінування було вилучено та знешкоджено 51847 вибухонебезпечних предметів та обстежено більше 398 квадратних кілометрів. З початку поточного 2023 року нами було здійснено 456 виїздів, під час яких було виявлено та знешкоджено 2704 вибухонебезпечних предмети. І обстежено близько 3 квадратних кілометрів території області.

– Скільки часу хоча б приблизно займе повне розмінування Чернігівщини?

– На сьогодні ми періодично знаходимо снаряди та бомби, що не здетонували, не те що з Другої, а навіть з Першої світової війни. Скільки загалом було скинуто тих самих авіабомб на Чернігівщину з початку повномасштабного вторгнення і скільки з них не здетонувало, скільки не розірвалося мін або ракет РСЗВ— не може точно сказати ніхто. На жаль, це все реалії, з якими нам доведеться жити. І точно сказати, коли ми зробимо територію області повністю безпечною, я, на жаль, не можу. Особливо враховуючи, що на сьогодні продовжується постійний, майже щоденний обстріл прикордоння. І на цих ділянках неможливо проводити роботи з розмінування, бо як тільки ворог побачить наш розрахунок — одразу ж вцілить по ньому.



Відвідування всіх лісів – під забороною

Дмитро Безкостий (праворуч)

– Чи можна зараз взагалі відвідувати хоч якісь ліси поблизу Чернігова? Бабусі з чорницями зі стихійних ринків нікуди не поділися, але ж це може бути дуже небезпечно.

– На превеликий жаль, наші люди нехтують навіть прямими заборонами та позначеннями. Ще минулого року Обласною військовою адміністрацією було прийнято рішення і видано відповідне розпорядження про заборону відвідування лісів. Взагалі всіх лісів, за винятком обстеженого нами регіонально-ландшафтного парку “Ялівщина”.

– А в чому причина такої радикальної заборони?

– По-перше, нас нема чисто фізичної можливості взяти і суцільно провести повне розмінування всіх лісів, тому що вони займають понад 70 відсотків загальної території області. По-друге, інформацію про забруднення вибухонебезпечними предметами ми отримуємо від населення. Якщо бойові дії відбувалися безпосередньо біля населеного пункту, то нам казали, де були “прильоти” та велися обстріли. В лісових масивах ми в першу чергу звертали увагу на місця дислокації ворожих підрозділів. Тобто, де у них були опорні пункти, штаби й таке інше.

Я нікому не раджу ходити до лісу. Я сам затятий грибник та люблю збирати ягоди, тому я розумію, як ніхто, що дуже хочеться. Але я сам себе стримую і прошу про це чернігівців. Ми маємо багато випадків підривів цивільних саме на грунтових дорогах. Специфіка в тому, що по цих дорогах певний час проїжджали, безпечно, навіть сільгосптехніка, але з часом земля потихеньку виштовхує боєприпаси. Власне, це й пояснює те, чому ми досі знаходимо снаряди Другої світової. Наприклад, снаряд “Урагану” або “ГРАДу”, якщо він вертикально втикається в землю, і не детонує, заглиблюється на глибину до 6 метрів. Він може змінювати траекторію: входить в м’яку землю під прямим кутом і немов черв’як може зрушити вбік. В цьому головна проблема.


З пляжів обстежений лише «Золотий берег»

– А як щодо водойм? Чи є безпечними зони пляжного відпочинку міста?

– На сьогоднішній день у нас є визначені місця відпочинку. Пляж “Золотий Берег” був обстежений нашими піротехніками ще минулого року. Але все одно не виключені певні ризики для бажаючих скупатися та рибалок. Рибалки, наприклад, використовують свинцеві вантажі, які мають вагу 200+ грамів, а у тих, хто плаває на човнах, є важкі якорі різного типу. Єті, що просто кладуться на дно, а є такі, що зачіпляються. Під час течії човен може зривати з якоря, і коли цей якір буде повзти і працювати як “кішка”, він може зачепити боєприпас. І боєприпас може спрацювати.

Щодо пловців. Пам’ятаєте, як у дитинстві часто пірнали на глибину з умовою, що треба доторкнутися руками до дна? То де у вас зараз гарантія, що під час такого пірнання ви випадково не зачепите якийсь вибухонебезпечний елемент? Тож краще не ризикувати.

Насправді, працювати саперам-водолазам по річці Десна неймовірно складно через велику течію. До того ж, Десна — єдина річка в Україні, яка не є зарегульованою. Тобто, на ній немає жодної гідроспоруди. Дно та найближчі береги усі дуже мулисті, піщаного ґрунту практично нема. Через цей мул вода непрозора, той же Дніпро набагато прозоріший. До того ж, цьогоріч був рекордний розлив і до води могли потрапити вибухонебезпечні предмети з грунту. Тому ми хоч і не забороняємо купатися у міських та приміських водоймах, але все ж і не радимо. Бо обережність ніколи не буває зайвою.


Спілкувалася Ольга Мелашенко

Чернігівська Медіа Група

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь